ریزش قیمت ارز در واکنش به وعده دلار ۱۵هزار تومانی روحانی

کد خبر: 1045651

ریزش قیمت ارز که از اواخر هفته گذشته آغاز شده درحالی همچنان ادامه دارد که فعالان این بازار می‌گویند: مردم و بازاری‌ها در انتظار کاهش بیشتر قیمت ارز هستند. در این بین وعده حسن روحانی که گفته، تصمیم گرفتیم قیمت دلار را پایین بیاوریم، بی تاثیر نیست.

خبرگزاری تسنیم: قیمت دلار طی روز‌های اخیر درحالی از کانال ۲۵ هزار تومان به ۲۳ هزار تومان بازگشته که فعالان بازار انتظار دارند در روز‌های آینده، شتاب ریزش قیمت‌ها در بازار ارز بیشتر هم شود.

خوش بینی ایجاد شده در بازار برای برداشته شدن تحریم‌ها با پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ، باعث شده تا بازار چشم انتظار کاهش بیشتر نرخ ارز باشد.

هرچند این انتظار شاید خیلی خوش‌بینانه باشد، ولی جو فعلی حاکم در بازار نشان میدهد که مردم و بازاری‌ها منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار با آغاز دوره ریاست جمهوری بایدن هستند.

انتظارات مثبت در بازار ارز درحالی شکل گرفته که حسن روحانی نیز در هفته گذشته وعده کاهش قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان را در صورت آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی داد.

هرچند تحقق وعده روحانی با، اما و اگر‌های فراوانی همراه است و کارشناسان اقتصادی تأکید دارند که نمی‌توان برای کاهش قیمت دلار کف مشخصی را تعیین کرد چراکه قیمت ارز تحت تاثیر عواملی همچون عملکرد بازار‌های دیگر، تورم، تحریم و ... بوده و نمی‌توان تنها با ورود منابع ارزی به کشور و یا با دستور این انتظار را داشت که قیمت‌ها ریزش شدید داشته باشد.

مورد دیگر هم البته بدعهدی طرف کره‌ای است که در سال‌های اخیر علی رغم مذاکرات جدی ایران، همچنان از آزادسازی منابع ایران سرباز می‌زند و پیشنهاد‌های پوچ و بی شرمانه در ازای پرداخت منابع ایران می‌دهد. مثال تازه در این خصوص هم به دیدار اخیر هیات کره‌ای با رئیس کل بانک مرکزی برمی‌گردد که طرف کره‌ای گفته بود حاضر است به جای پول ایران، آمبولانس و کیت کرونا به ایران بدهد. اما همتی گفته بود مشکل ما با ۲۰ یا ۵۰ میلیون دلار حل نمی‌شود و کره باید ۷ میلیارد دلارمان را بدهد.

بعد از جلسه همتی با هیات کره‌ای، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: کره‌ای‌ها قول دادند که خودشان بروند، اجازه بگیرند تا پول‌های ایران آزاد شود. ضمن اینکه ما مقدمات کار‌های حقوقی را فراهم کردیم و با مقامات کره جنوبی هم اتمام حجت کردیم، امیداوریم که ماه آینده توفیقاتی به وجود بیاید.

اظهارات تیم ایرانی بعد از مذاکره با طرف کره‌ای نشان داد که این دیدار هم عایدی چندانی برای ایران نداشت و کره‌ای‌ها اینبار هم به بهانه ترس از امریکا صرفاً وعده‌هایی را به ایران داده اند که احتمالاً به سرنوشت وعده‌های قبلی ختم می‌شود. ولی با این وجود سخنرانی روحانی درباره آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره و کاهش قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان بیانگر امیدواری و خوش بینی دولت به کره است. هرچند که در آزادسازی این منابع، اما و اگر‌های فراوانی وجود دارد.

با این حال، اما نمی‌توان گفت که بازار از کنار وعده دلاری روحانی بی اعتنا عبور کرده است؛ بازاری‌ها می‌گویند: بعد از اعلام کف ۱۵ هزار تومانی از سوی روحانی، مردم به استقبال دلار ۱۵-۱۶ هزار تومانی رفته اند و به همین دلیل دیگر خریدار واقعی در بازار نداریم.

آنطور که فعالان بازار اعلام کرده اند، از صبح امروز و با جدی شدن ریزش قیمت‌ها در بازار ارز، دلال‌ها در نقش خریدار درآمده اند و سعی دارند از کاهش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کنند، ولی واقعیت آن است که فعلاً خریداری در بازار ندارد و اکثر دارندگان دلار، خصوصاً مردم عادی که در ماه‌های قبل دلار خریداری کرده بودند، از امروز برای فروش دلارهایشان وارد بازار شده اند.

نکته مهم دیگر در بازار ارز این است که تعداد فروشنده‌ها در سامانه نیما نیز به صورت محسوسی افزایش داشته است؛ صادرکنندگانی که پیش از این قیمت‌های پیشنهادی‌شان برای فروش درهم و ... بالاتر از نرخ‌های بازار آزاد بود از امروز به درج قیمت‌های پایینتر از بازار آزاد در نیما اقدام کرده اند، ولی جالب اینجاست که خریداری برای ارز‌های صادراتی در نیما هم وجود ندارد.

فعالان بازار می‌گویند درصورت مدیریت همین شرایط از سوی بازارساز وعدم بروز اتفاق خاصی در حوزه سیاسی، احتمالاً در روز‌های آینده باید شاهد بازگشت قیمت دلار و یورو به کانال‌های پایین‌تری باشیم.

گفتنی است، هم اکنون در بازار آزاد قیمت دلار ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان، یورو ۲۸ هزار تومان، درهم امارات ۶ هزار و ۶۴۰ تومان و پوند انگلیس ۳۱ هزار تومان است. قیمت دلار در صرافی‌های بانکی ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان است؛ قیمت خرید دلار از مردم در صرافی‌های بانکی وارد کانال ۲۲ هزار تومان شده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت