پیش بینی کاهش قیمت دلار تا محدوده ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان

کد خبر: 1046045

پس از ماه ها، امروز قیمت دلار به کانال ۲۲ هزار تومان بازگشت و به عقیده برخی کارشناسان این کاهش نرخ ارز، نتیجه اتفاقات سیاسی است.

باشگاه خبرنگاران: پس از ماه‌ها، امروز دلار به ۲۲ هزار تومان رسید. این در حالی است که ۲ ماه گذشته (اواخر مهر) این عدد ۱۰ هزار تومان بیشتر، یعنی "۳۲ هزار تومان " هم رسیده بود.

البته صحبت های همتی رئیس کل بیمه مرکزی را در این میان نباید بی اثر بدانیم. صحبت هایی از این قبیل: براساس آنچه طی دو سال و نیم گذشته شاهد آن بودیم، فشار ناشی از تحریم ها، خصوصا تشدید انتظارات، درافزایش قیمت ارز مؤثر و تعیین کننده بوده است؛ لذا انتظار می رود با فروکش کردن انتظارات، نرخ ارز نیز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی آن حرکت بکند.

همچنین تاکید کرد: بانک مرکزی تمام توان خود را برای ایجاد تعادل در بازار ارز و تقویت ارزش پول ملی بکار می گیرد.

البته اگر نگاهی منصفانه به بازار ارز در نیمه دوم سال بیندازیم، متوجه خواهیم شد که افزایش قیمت ارز طی چندماه گذشته ناشی از فشارهای غیر اقتصادی بود. اما با مدیریت بانک مرکزی در مسیر ثبات قرار گرفت. نرخ دلار تا چه قدر کاهش می‌یابد؟

با صعود دلار آمریکا در اواخر مهر, قیمت دلار در کشور ما به ۳۲ هزار تومان رسید و شنبه همین هفته، اسکناس آمریکایی هم با ریزش قابل توجهی مواجه شد و به رقم ۲۲ هزار و ۹۵۰ تومان رسید. یورو هم در این مدت با ریزش ۹ هزار و ۶۰۰ تومانی از نرخ ۳۷هزار و ۴۰۰ تومان (۲۷ مهر ۹۹) به رقم ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.

به نظر بسیاری از کارشناسان نوسانات نرخ ارز، نتیجه اتفاقات سیاسی در جهان است و اگر این عوامل نباشد می توانیم شاهد ثبات نرخ ازر در کشور باشیم. برخی نوسانات اخیر نرخ دلار را ناشی از عوامل سیاسی و برخی دیگر این نوسانات را ماشی از عوامل درونی در کشور می دانند؛ اما افراد کمی هستند که دلیل نوسانات اخیر را تنها عوامل درونی بدانند.

البته مطرح کردن این موضوع خالی از لطف نیست که امروز در "خبرگزاری بلومبرگ" خبری منتشر شد که نشان از عقب نشینی بایدن برای لغو تحریم ها می داد. "president b won't unlock a war of iranian crude"

نرخ دلار تا چه قدر کاهش می‌یابد؟

این موضوع نشان می دهد بایدن همچنان قصد عقب نشینی برای لغو تحریم ها علیه ایران را دارد. همین مسئله در افزایش مجدد نرخ ارز تاثیر ویژه ای دارد.

محمدمیرزایی کارشناس ارشد و تحلیلگر مسائل اقتصادی کشور در گفت و گو با خبرنگار بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص وضعیت این روزهای بازار دلار اظهار کرد: کاهش قیمت دلار، نتیجه اثرات روانی عوامل سیاسی است. زمان انتخابات آمریکا و پیروزی" بایدن" شاهد نوسانات دلار به خصوص کاهش نرخ آن از ۳۰ هزار تومان تا ۲۳ هزار تومان بودیم. اما عامل نگهدارنده در اقتصاد کشور ما برای ثبات نرخ ارز وجود نداشته و در بنیان اقتصاد، تغییری رخ نداده است. از این رو دلار نتوانست ثابت بماند و مجدد به جایگاه ۲۸ هزار تومان بازگشت.

وی بیان کرد: خبر تحلیف بایدن در روز چهارشنبه خبر سیاسی است که بازار را به سمت کاهش نرخ دلار سوق داد. امروز خبرگزاری بلومبرگ خبری تحت این عنوان منتشر کرد: اولین اقدام من بعد از مراسم تحلیف، احیای معاهده پاریس است، اما لغو تحریم‌های ایران از اهمیت کمتری برخوردار است. همین خبر می‌تواند موجب بازگشت قیمت دلار باشد. عبداللهی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در این خصوص اظهار کرد: دلیل کاهش اخیر قیمت دلار، خوش بینی مردم و دولت به انتخابات آمریکا و توافقات است. به نظر من دلار تا محدوده ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند. وی ادامه داد: باید منتظر ماند و دید در صورت در درست گرفتن قدرت توسط یباید، چه تصمیماتی جهت رفع تحریم‌ها و مذارکات دارد. همچنین پاسخ ایران به این تصمیم بسیار مهم است و در قیمت دلار تاثیر می‌گذارد. این کارشناس ارشد بازار ارز با اشاره نقش مهم بانک مرکزی در کاهش نرخ ارز بیان کرد: بانک مرکزی نیز با عرضه ارز در بازار مداخله می‌کند. از این رو عرضه افزایش و تقاضا کاهش پیدا می‌کند. قیمت دلار بر روی کانال ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان ثابت می‌ماند تا نتیجه توافقات ایران با آمریکا مشخص شود. آن چه عیان است؛ کاهش بهای ارز در این مدت، به دو نکته مهم اشاره دارد؛ بازار ارز با ریسک بسیار بالایی همراه است. موضوعی که همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز پیش از این تاکید و پیش بینی کرده بود. دومین نکته این است که در ریزش اخیر نرخ ارز، انتظارات تورمی در هفته‌های اخیر، کاهش یافته است. روندی که در صورت حمایت دستگاه‌ها و نهاد‌های مرتبط اقتصادی از برنامه‌های پولی و ارزی بانک مرکزی، می‌تواند به تحقق تورم هدف گذاری شده در خرداد ۱۴۰۰ منجر شود.
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت