هجوم فروشندگان به بازار طلا/هر گرم طلا در آستانه ۸۰۰ هزار تومان!

کد خبر: 1046078

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران می‌گوید: کاهش شدید قیمت طلا و سکه باعث شد تا تعداد فروشندگان در بازار زیاد شود. چنانچه فردا تغییر خاصی در انس جهانی وجود نداشته باشد، احتمالا قیمت طلا فردا اندکی ارزان‌تر می‌شود.

تجارت نیوز: دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران می‌گوید: کاهش شدید قیمت طلا و سکه باعث شد تا تعداد فروشندگان در بازار زیاد شود. چنانچه فردا تغییر خاصی در انس جهانی وجود نداشته باشد، احتمالا قیمت طلا فردا اندکی ارزان‌تر می‌شود.

طلا و سکه وارد کانال جدیدی شد. به گفته دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران، علت ارزان شدن قیمت طلا و سکه کاهش شدید تقاضا و قیمت دلار است. امروز قیمت دلار با هزار و ۱۵۰ تومان کاهش وارد کانال ۲۱ هزار و ۵۵۰ تومان شد.

بازار جهانی طلا هم تغییر چندانی نداشت و در پایین‌ترین قیمت یک ماه و نیم اخیر یعنی یک هزار و ۸۳۴ دلار ایستاد؛ این در حالی است که انس جهانی طلا نسبت به نخستین روز هفته پنج دلار افزایش یافته است.

نادر بذرافشان معتقد است: کاهش شدید قیمت طلا و سکه باعث شد تا تعداد فروشندگان در بازار زیاد شود. چنانچه فردا تغییر خاصی در انس جهانی وجود نداشته باشد، قیمت طلا فردا اندکی ارزان می‌شود.

پیش از این ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلای تهران گفته بود: « ظاهرا قرار است قیمت دلار ارزان‌تر شود، بنابراین طلا هم تا پایان سال ارزان می‌شود.»

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره وضعیت بازار طلا به تجارت‌نیوز گفت: تقاضا برای خرید طلا در بازار وجود ندارد. در این شرایط مردم نظاره‌گر هستند و معتقدند کاهش قیمت طلا در روزهای آینده بیشتر می‌شود.

حالا کاهش قیمت طلا، تقاضا برای خرید را کاهش داده اما مردم برای فروش طلای خود به بازار هجوم برده‌اند.

نرخ دلار تا پایان هفته کاهشی است گوهر رستمی گفت: با بررسی روند کاهشی نرخ ارز در این هفته معاملاتی بازار ارز می‌توان انتظار داشت که نرخ ارز در این بازار همچنان روند کاهشی خود را حفظ کند.

مهدی گوهررستمی، مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص نوسانات اخیر بازار ارز، اظهار کرد: نرخ ارز در بازار متشکل ارز ایران به ۲۱ هزار تومان رسید. همچنین باید در نظر داشت، نرخ ارز در بازار متشکل ارز ایران برمبنای مکانیسم عرضه و تقاضا کشف می‌شود بر همین مبنا شاید بتوان گفت افت نرخ ارز در این بازار به معنای کاهش تقاضا و افزایش عرضه توسط فعالان در این بازار است.

او ادامه داد: با بررسی روند کاهشی نرخ ارز در این هفته معاملاتی بازار ارز می‌توان انتظار داشت که نرخ ارز در این بازار همچنان روند کاهشی خود را حفظ کند.

مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران در رابطه با تاثیر بازار متشکل ارز ایران بر کاهش نرخ ارز در کشور گفت: در مورد دلایل کاهش نرخ ارز به عنوان یک متغیر کلیدی و بنیادی در اقتصاد کشور، متغیر‌های اقتصادی و غیر اقتصادی گوناگونی در سطح ملی و بین‌المللی سهیم هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به گمانه‌زنی‌در مورد تحریم‌های اقتصادی و انتظارات ناشی از آن اشاره کرد.

او تصریح کرد: طی روز‌های معاملاتی اخیر، به‌طور مشخص در بازار نقدی (اسکناس) ارز و در چارچوب بازار متشکل ارز ایران، برآیند تغییر و تحولات این متغیرها، خود را به صورت انتظارات کاهشی نرخ ارز در میان فعالان بازار ارز نشان داده و منجر به ترغیب کارگزاران به فروش ارز و افزایش عرضه شده است. بررسی روند معاملات و نرخ ارز‌ها در این بازار از ابتدای این هفته احتمال ادامه روند کاهشی نرخ ارز را تقویت می‌کند.

گوهررستمی با اشاره به فعالیت بازار متشکل در روز معاملاتی ۲۹ دی ماه ادامه داد: بازار متشکل ارز ایران روز معاملاتی ۲۹ دی ماه را با دلار ۲۲۰۰۰ تومان و یورو ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان آغاز و به ترتیب با نرخ‌های ۲۱ هزار ۰۴۸ و ۲۵ هزار ۵۰۰ تومان به پایان رساند. همچنین میانگین قیمت نرخ دلار و یورو امروز، به ترتیب ۲۱ هزار و ۶۴۳ تومان و ۲۵ هزار و ۷۷۷ تومان است.

او بیان کرد: باید توجه داشت که با افزایش رو به رشد فعالیت‌های بازار متشکل ارز ایران در حوزه معاملات نقدی (اسکناس) ارز در کشور و انتشار عمومی نرخ ارز‌های این بازار طی دو ماه گذشته و استقبال مردم و فعالان ارزی از این بازار رقابتی و شفاف، شاهد علامت‌دهی صحیح نرخ ارز‌های معاملاتی این بازار در سطح کشور هستیم که این موضوع به سهم خود از توان قیمت‌گذاری دلخواه و اثرگذاری دلالان و سفته‌بازان ارزی کاسته است.

گوهررستمی تاکید کرد: در آینده نزدیک با تعمیق بازار متشکل ارز ایران از طریق افزایش تعداد کارگزاران و نماد‌های معاملاتی و همچنین تنوع‌بخشی در ابزار‌های جدید معاملات ارزی، شاهد آرامش و ثبات بیشتر در بازار نقدی ارز کشور باشیم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت