کاربرد ها و مزایای پلی وود

کد خبر: 1047126

کاربرد ها و مزایای پلی وود

در حال حاضر، جوامع انسانی با مشکلات بسیار زیست محیطی مانند قطع بی رویه درختان و انباشت زباله پلاستیکی مواجه است و روز به روز به این مشکلات افزوده میشود. در این بین ماده ای به نام پلی وود تولید شد که کاربردهای آن توانست بسیاری از صنایع را تحت الشعاع قرار دهد و سبب کاهش مشکلات زیست محیطی شود. ما در خبرگزاری فردا نیوز قصد داریم به این موضوع بپردازیم که پلی وود چیست و چه ویژگی هایی دارد که توانسته به این میزان از محبوبیت در بین صنایع مختلف دست پیدا کند. پس پیشنهاد میکنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

پلی وود چیست؟

پلی وود یک ماده مصنوعی و ساخته دست انسان است که از ترکیب مواد چوبی و پلاستیکی تشکیل میشود. معمولا مواد تشکیل دهنده پلی وود از مواد چوبی و پلاستیکی بازیافتی است. اصلی ترین مواد پلاستیکی در تولید پلی وود، بطری های پلاستیکی مواد شوینده، بطری های پلاستیکی شیر و نوشابه، پلی اتیلن و ترکیبات فوم است که در کنار مواد چوبی بازیافتی اعم از خاک اره و دیگر مواد چوبی قابل بازیافت، ساختار اصلی پلی وود را تشکیل میدهند.

پلی وود در بازار های مختلف به نام های دیگر نیز شناخته میشود. در ایران پلی وود به چوب پلاست هم مشهور است و دلیل آن، تولید پلی وود از ترکیب مواد چوبی و پلاستیکی میباشد. البته یک غلط مصطلح نیز وجود دارد که برخی افراد به پلی وود، پلای وود یا تخته چندلایی میگویند که شباهت کلمه پلی وود با کلمه پلای وود سبب این اشتباه شده است. اگرچه این دو نام بسیار به یکدیگر شبیه هستند اما از لحاظ ساختاری با یکدیگر تفاوت های بنیادی دارند.

ویژگی های اصلی پلی وود مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه و فشار

یکی از برجسته ترین ویژگی های پلی وود، مقاومت بسیار بالای آن در برابر هرگونه ضربه و فشار میباشد. به دلیل ساختار و ترکیبات سازنده پلی وود، این محصول از خود مقاومت بسیار بالایی نشان میدهد و میتواند وزن زیادی را نیز تحمل نماید.

وزن کم

اگر بخواهیم در مورد دومین ویژگی مهم پلی وود سخن بگوییم، وزن پایین و سبک بودن آن مهمترین ویژگی پس از مقاومت بالای پلی وود است. یکی از بزرگترین مشکلات افراد با محصولات چوبی، سنگین بودن آنها است که در هنگام استفاده و یا حمل و نقل مشکل ساز میشود. به دلیل تولید پلی وود از مواد چوبی و پلاستیکی بازیافتی، محصولاتی که از آن ساخته میشوند، وزن به مراتب کمتری از محصولات ساخته شده از چوب واقعی دارند.

کاربرد ها و مزایای پلی وود

مقاومت مناسب در برابر سرما و گرما

یکی دیگر از ویژگی های مهم پلی وود، مقاومت بالای آن در برابر سرما و گرما است. این ویژگی مهم به محصولات ساخته شده از پلی وود کمک میکند که در برابر سرما دچار انبساط، انقباض و ترک خوردگی نشوند و بتوانند شکل خود را حفظ نمایند. این ویژگی کمک میکند که بتوان از پلی وود در نمای ساختمان بهره برد. همچنین مقاومت مناسب پلی وود در مقابل گرما و حرارت سبب شده است که تقریبا غیر قابل اشتعال باشد و به همین دلیل است که پلی وود گزینه بسیار مناسبی برای ساخت کابینت نیز به شمار میرود.

ضد آب

شاید خانم ها از این نکته بیشتر از دیگر افراد خوشحال شوند. پلی وود به دلیل وجود پلاستیک در ساختار خود، رطوبت را جذب نمیکند و ضد آب است. ضد آب بودن پلی وود سبب شده است که بانوان بتوانند کابینت ها و مبلمان ساخته شده از پلی وود را به راحتی با مواد شوینده و آب تمیز کنند. در صورتی که اگر این محصولات از چوب واقعی تولید شده باشند، با کوچکترین رطوبتی دچار تورم میشوند.

سازگاری با محیط زیست

شاید یکی از اصلی ترین دلایل تولید پلی وود، سازگاری آن با محیط زیست است. این محصول که خود از مواد بازیافتی تولید میشود، قابلیت بازیافت دارد و به هیچ عنوان به محیط زیست آسیبی وارد نمیکند.

مقاوم در برابر خوردگی

یکی از اصلی ترین معضلات چوب واقعی، خوردگی آن توسط حشراتی همچون موریانه و سوسک چوب خوار است که این اتفاق باعث میشود تا اینگونه محصولات زیبایی و جلوه خود را از دست بدهند. وجود مواد پلاستیکی در تولید پلی وود سبب شده است که این مشکل به طور کامل از بین برود و دیگر شاهد خوردگی این محصولات نباشیم.

قابلیت رنگ آمیزی

پلی وود همانند چوب های واقعی از قابلیت رنگ آمیزی برخوردار است. البته رنگ آمیزی آن به سادگی چوب های واقعی نیست و نیاز به افراد متخصص در این حوزه دارد. به همین دلیل پیشنهاد میشود پلی وود را با رنگ مورد نظر و دلخواه خود سفارش دهید تا دیگر نیازی به رنگ کردن آن نداشته باشید.

در این قسمت تلاش نمودیم شما را با برجسته ترین ویژگی های پلی وود آشنا نماییم. پلی وود ویژگی های منحصر بفرد دیگری نیز دارد که از جمله این ویژگی ها میتوان به ضد خش بودن، ضد باکتری بودن، ضد الکتریسیته بودن و ابزارخوری مناسب آن اشاره نمود.

کاربرد ها و مزایای پلی وود

کاربرد های پلی وود

همانگونه که در قسمت قبل به آن اشاره شد، پلی وود ویژگی های منحصر بفردی دارد که همین ویژگی ها سبب شده است تا دایره کاربرد های آن بسیار وسیع و گسترده باشد. در مورد کاربرد های اصلی پلی وود میتوان به استفاده از آن در پروفیل و اجزاء درب و پنجره، کابینت، مبلمان، کفپوش ساختمان، سقف کاذب، قرنیز، آلاچیق، عرشه کشتی، نیمکت، نرده، وسایل داخلی خودرو و ... اشاره کرد.

عوامل موثر در تعیین قیمت پلی وود

همواره در تعیین قیمت یک محصول، عوامل مختلفی دخیل هستند که وجود یا عدم وجود این عوامل میتواند سبب تغییر قیمت آن محصول شود. پلی وود نیز همانند هر محصول دیگری از این قاعده مستثنی نیست. عوامل مختلفی همچون ابعاد و اندازه پلی وود، مواد اولیه به کار رفته در آن، کشور تولید کننده آن و میزان استحکام و مقاوم بودن پلی وود از جمله عوامل موثر در تعیین قیمت پلی وود به شمار میرود.

شایان ذکر است که پلی وود از لحاظ قیمت ارزان تر از چوب واقعی است؛ زیرا در تولید پلی وود از مواد بازیافتی استفاده میشود و همین موضوع سبب میشود که هزینه تولید آن نسبت به چوب واقعی پایین تر باشد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد به تمام نکات در مورد پلی وود پرداخته شود تا چیزی از قلم نیفتد. اگر قصد دارید در مورد پلی وود و اینکه چگونه تولید میشود، اطلاعات بیشتری کسب نمایید، میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

https://www.polywood.com/polywood

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت