قیمت مرغ امروز چند شد؟

کد خبر: 1047676

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده ۱۷ هزار تومان و مرغ گرم ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان است‌.

باشگاه خبرنگاران جوان: عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ، از کاهش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۶ هزار و ۹۰۰ تا ۱۷ هزار تومان و مرغ گرم در خرده فروشی ها ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان است‌.

وی آینده بازار مرغ را تابع شرایط کرونا دانست و افزود: پیش بینی وضعیت بازار به شرایط رنگ بندی کرونا در شهرهای مختلف بستگی دارد، به طوریکه با بازگشایی پرمصرف ها در برخی شهرها قیمت مرغ زنده در محدوده ۱۷ تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان باقی می ماند، در غیر این صورت به علت افزایش میزان جوجه ریزی وضع نگران کننده است‌.

حجت با اشاره به مشکلات سامانه بازارگاه بیان کرد: سامانه بازارگاه تا ۴۰ روزگی جوجه نهاده تخصیص می دهد، ضمن آنکه تا ۲ هفته اول پس از ورود جوجه به سالن، مرغداران مجبور به تامین نهاده از بازار آزاد هستند.

این مقام مسئول با انتقاد از تاخیر ستاد تنظیم بازار در اعلام نرخ مصوب جدید بیان کرد: با وجود افزایش کرایه های حمل و نقل و نرخ مصوب ذرت و کنجاله سویا،اما قیمت جدید مرغ اعلام نشده است، در حالیکه مسئولان قول دادند که طی ۲۰ روز قیمت ها را اصلاح کنند که متاسفانه با گذشت بیش از ۲ برابر این مدت زمان تغییری در نرخ ایجاد نشده است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: تولید مرغ گوشتی همانند مرغ تخم گذار نیست که اگر مرغدار یک دوره با پروسه زیان مواجه شد، ماه بعد جبران شود چرا که تولیدکننده مرغ گوشتی زمانیکه مرغ به مرحله عرضه می رسد، بین ۳ روز تا ۷ روز باید مرغ تولیدی را در بازار توزیع کند که با توجه به تولید خطی و میزان جوجه ریزی، برخی واحدهای مرغداری به علت عرضه با نرخ های قبل از افزایش قیمت نهاده ها متحمل زیان هستند.

به گفته وی، اگر نگاه مسئولان تولید محور نباشد، تولیدکننده از تولید خارج می شود که با این وجود دچار وابستگی می شویم.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی استاندارد لاشه را ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم اعلام کرد و گفت: با توجه به آنکه عمده خانوارها مرغ سایز درشت مصرف می کنند و فرهنگ سازی لازم برای استاندارد لاشه با وزن ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم نشده ، به همین خاطر مرغدار مجبور است که مرغ خود را در مدت زمان ۵۰ روزگی عرضه کند که با این وجود ۱۰ روز نیاز کامل مرغ را از بازار آزاد خریداری می کند، همچنین سهمیه از سامانه بازارگاه تازمانیکه مرغ وارد سالن نشود، تخصیص داده نمی شود و حداقل ۲ هفته از زمان ورود مرغ به سالن زمان نیاز است تا نهاده بدست مرغدار برسد که در این مدت هم‌مرغدار چاره ای جز تامین از بازار آزاد ندارد و تمامی این عوامل بر افزایش هزینه های تولید دامن‌می زند.

این مقام مسئول افزود: با توجه به تامین بخشی از نهاده از بازار آزاد بارها پیشنهاد شده است که ۲۰ درصد از نهاده را به محض ورود جوجه در اختیار مرغدار بگذارند تا بخشی از معضل مرتفع شود.

حجت در پایان با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ شب عید وجود ندارد، تصریح کرد: با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته مشکلی در تولید نداریم و تنها برای خروج مرغداران از سردرگمی تولید انتظار می رود که هر چه سریع تر قیمت جدید متناسب با هزینه تولید اعلام شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت