معاون وزیر: هزینه سبد معیشت ۵ میلیون است!

کد خبر: 1047821

رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار با ابراز "در جلسه چند روز گذشته کمیته مزد کارفرمایان حرف‌های عجیبی می‌زدند" گفت: کارفرمایان صحبت از جداکردن کارگر متأهل و مجرد می‌کردند که پایه و اساس ندارد.

خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار با ابراز "در جلسه چند روز گذشته کمیته مزد کارفرمایان حرف‌های عجیبی می‌زدند" گفت: کارفرمایان صحبت از جداکردن کارگر متأهل و مجرد می‌کردند که پایه و اساس ندارد.

فرامرز توفیقی, رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کاردرباره آخرین جلسه کمیته دستمزد و سبد معیشت کارگران گفت:علیرضا عسگری, معاون مشارکت های مردمی کمیته امداد اعلام کرده است که در مرکز رصد ماهانه در 1800 نقطه نمونه برداری کرده اند و خط فقر غذایی به ازای هر نفر670 هزار تومان اعلام شده است.

توفیقی گفت:اگر این رقم را در 3.3 نفر که تعداد افراد یک خانواده متوسط است ضرب کنیم رقم 2میلیون و 211 هزار تومان می شود که این عدد مقدار مواد غذایی خط فقر است.اگر این رقم را در ضریب تأثیر مواد غذایی در سبد معیشت30.95 درصد لحاظ کنیم, خط فقر اعلامی حدود 7میلیون و 143 هزار و 780 تومان می شود. با این چنین رقمی آیا می توان کمتر از این اظهار نظر رسمی برای خانوار کارگری سبد معیشت تعریف کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

وی ادامه داد:هر عددی که در مذاکرات کمیته دستمزد بر سر آن توافق شود، نمی‌تواند از این عدد حداقلی یعنی از 7 میلیون و 143 هزار تومان کمتر باشد و آمارهای تورمی دی ماه نشان می‌دهد که این عدد باید بیشتر از 9میلیون تومان باشد.

توفیقی با بیان اینکه از برنامه چهارم توسعه به بعد تکلیف شده بود خط فقر و معیشت در کشور مشخص شود افزود: اما متأسفانه به دلیل بارهای مسئولیتی که دارد، تا به اکنون این اتفاق در هیچ یک از دولت های جمهوری اسلامی نیفتاده است.ای کاش مرکز آمار ایران شجاعانه و به صراحت راجع به سبد معیشت و معیشت خانوار نه اطلاعات هزینه کرد خانوار در کشور صحبت می کرد.

این فعال کارگری گفت: خودمسئولان و کارشناسان مرکزآمار ایران می دانند به هیچ عنوان اطلاعات هزینه کرد خانوار راستی آزمایی نمی شودو به هیچ عنوان نمی توان به آن استناد کرد.این اطلاعات و آمار با واقعیت های جامعه فاصله بسیار زیادی دارد. بجای عدد سازی و سند سازی یک بارهم که شده باید واقعیت ها را بگویند.

رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کاربا بیان اینکه مصوبه سال گذشته دستمزد را نمایندگان کارگران امضا نکردند گفت: کارفرمایان با توجه به ظرفیت های قانونی که وجود دارد که اگر اکثریت اعضای شورایعالی کار به مصوبه‌ای رای بدهند ولو اینکه یک گروه کامل مخالف باشند، آن مصوبه لازم‌الاجرا می‌شود؛ قصد دارند امسال هم مسیر سال گذشته را طی کنند.

وی با بیان اینکه در جلسه قبلی کارفرمایان صبحت از تفیک کارگران متأهل و مجرد می کردند ادامه داد:کارفرمایان در جلسه دیروز، حرف هایی جدیدی می زدند که استناد نداشت, تعجب می کردیم که چرا این نظرات را دارند, انگار تا به حال بند دوم ماده 41 را نخوانده اند.

توفیقی با اشاره به بند2 ماده 41قانون کار گفت: در این بند قانونی آمده است که "حداقل دستمزد باید فارغ از مشخصات جسمی و روحی فرد، به گونه‌ای باشد که کفاف هزینه‌های حداقلی یک خانوار متوسط را بدهد" . اینکه در یک خانواده چند کارگر کار می کنند و کارگر مجرد است یا متأهل محلی از اعراب ندارد.

وی بیان کرد:با کمال تعجب باید بگویم یکی از معاون وزیر اعلام می کرد که سبد معیت را اگر محاسبه کنیم 5میلیون تومان می شود. این در حالی است که هزینه سبد معیشت سال گذشته 4میلیون و 940هزار تومان بود. حالا چگونه با این حجم از تورم افسارگسیخته و افزایش چند باره قیمت ها ممکن است امسال هم هزینه سبد معیشت 5میلیون تومان باشد؟!

این فعال کارگری با بیان اینکه اعضای دولتی شورای عالی کار, کارمندان رده بالای دولت هستند گفت:افرادی عضو شورا هستند که سال اخیر 60تا120 درصد افزایش حقوق داشتند, به صورت کامل مشخص است که درکی از کارگر و مشکلات کارگران ندارند.

وی ادامه داد:کارفرمایان و دولتی ها وقتی مشاهده کردند که سال قبل مصوبه مزد بدون امضای کارگران به اجرا در آمد و از سوی دیگر شکایت کارگران در دیوان عدالت اداری برای صدور رای نهایی وابطال دستمزد تعلل می کند, می خواهند از این فضا سواستفاده کنند و حتی حاضر به محاسبه هزینه سبد معیشت کارگران نیستند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت