جهانگیری: تحریم ۱۰۰میلیارد دلار درآمد کشور ‌را کم کرد

کد خبر: 1049464

معاون اول رئیس‌جمهور صنعت پتروشیمی را یکی از مهمترین صنایع پیشران برای توسعه اقتصاد کشور برشمرد و گفت: ظرفیت صنعت پتروشیمی ‌ایران به ۱۰۰میلیون تن می‌رسد‌.

 خبرگزاری تسنیم: اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز‌ در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه مجتمع پتروشیمی اسلام‌آباد غرب، اظهار داشت: مردم اسلام‌آباد غرب وفاداری خود را به جمهوری اسلامی ایران در عمل نشان دادند و استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس با ایستادگی و مقاومت ده‌هزار شهید تقدیم کرد و نام کرمانشاه برای ملت ایران همواره اطمینان‌بخش است و به‌عنوان پاسدار بزرگ مرزها و حریم کشور ماندگار خواهد بود.

معاون اول رییس جمهور با تبریک ایام دهه فجر اظهار کرد: امیدواریم همه بتوانیم آرمان‌هایی را که امام راحل،‌ مقام معظم رهبری و شهدا که در رأس آنها شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود پاس بداریم و محقق کنیم.

وی در ادامه با ابراز خرسندی از آغاز عملیات اجرایی پروژه مجتمع پتروشیمی اسلام‌آباد غرب خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر اقدامات وسیعی برای توسعه صنعت پتروشیمی در کشور انجام شده است به‌گونه‌ای که در سال 1400 ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور به 100 میلیون تن خواهد رسید که ارزش آن بیش از 25 میلیارد دلار است.

‌جهانگیری با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا و جنگ اقتصادی علیه ملت ایران، گفت: آمریکایی‌ها با این نیت شوم وارد جنگ اقتصادی با ملت ایران شدند که جمهوری اسلامی ایران را از پا درآورند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: آنها تصورشان این بود که جشن پیروزی شکست جمهوری اسلامی ایران را در سال 97 در تهران برگزار خواهند کرد زیرا فکر می‌کردند نقطه تأمین حیات منابع ارزی ایران نفت است و اگر بتوانند شاهرگ ایران را که درآمدهای نفتی است قطع کنند، ایران از پا در خواهد آمد.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها تلاش‌های گسترده‌ای انجام دادند تا میزان فروش و صادرات نفت ایران را به صفر برسانند اما با همت، شجاعت و ریسک‌پذیری مدیران صنعت نفت کشور آمریکایی‌ها هیچ وقت نتوانستند به این خواسته دست پیدا کنند.

‌جهانگیری با اشاره به اینکه در مقطع کنونی بیش از 100 میلیارد دلار از منابع درآمدی کشور به دلیل تحریم‌های ظالمانه کاسته شد، گفت: حتماً اگر این درآمد حاصل و در بخش توسعه کشور هزینه می شد، شرایط کشور و زندگی مردم متفاوت تر از امروز بود. مردم ایران با بزرگواری این فشارهای اقتصادی را تحمل کردند. یکی از بخش های مهمی که به کمک کشور برای تامین ارز مورد نیاز آمد، صنعت پتروشیمی بود که در همین شرایط تحریم میلیاردها دلار ارز در اختیار مدیران کشور به منظور تامین نیازها قرار داد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در این مقطع کارخانه ای به دلیل آنکه مواد اولیه مورد نیازش باید از خارج تامین می‌شد تعطیل نشد، گفت: باید از مدیران صنعت پتروشیمی که در روزهای سخت ریسک پذیرفته‌اند و برای خدمت به کشور کار کردند قدردانی و حمایت کرد. خوشبختانه طرح های پتروشیمی با وجود تحریم ها یکی پس از دیگری در دست اجراست که یکی از مهمترین آنها همین طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب است.

وی با اشاره به ایام الله دهه فجر، گفت: یکی از کارهایی که دشمنان انجام می دهند ایجاد فضای یاس و ناامیدی در کشور و پمپاژ تبلیغات منفی علیه مدیران جمهوری اسلامی ایران است در حالی که اجرای همین طرح ها نمایانگر توانمندی کشور است. نباید فراموش کرد که در سال 1357 حتی دسته بیل هم وارد می‌شد و ما صرفا فرمول کلید در دست را دنبال می‌کردیم یعنی خارجی‌ها برای ما می ساختند و کلید طرح ساخته شده را در اختیار ایرانیان قرار می دادند. امروز ما در پیچیده ترین صنایع نظیر پتروشیمی دارای دانش فنی هستیم.

‌جهانگیری تصریح کرد: باعث افتخار است که مدیران صنایع مختلف نظیر صنعت نفت و پتروشیمی می گویند که دانش فنی اجرای این طرح ها را در اختیار دارند، دانشی که عمدتاً‌ در اختیار تعداد معدودی از کشورها بود و آن را به کسی واگذار نمی کنند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به شروع ساخت این کارخانه بزرگ با سرمایه گذاری 545 میلیون دلار، گفت: تمام مراحل ساخت اعم از طراحی و تجهیزات توسط فرزندان کشورمان انجام می شود و آشکارا نشان از کارآمدی نظام دارد.

وی تاکید کرد: ساخت حلقه های پایین دستی این مجتمع بزرگ از اهمیت بسزایی برخوردار است. کرمانشاه استعدادهای طبیعی فراوانی در اختیار دارد که باید با تکیه بر این ظرفیت و ایجاد زنجیره تولید بیکاری در آن ریشه کن شود.

‌جهانگیری گفت: وظیفه بخش خصوصی در این مقطع ایجاد صنایع پایین دستی است و قطعاً با راه اندازی ده ها و صدها کارخانه ای که متکی به این مجتمع است می توان اقدامات مهمی برای رفع مشکل بیکاری و ایجاد رفاه برای مردم انجام داد.

در این مراسم وزیر نفت و استاندار کرمانشاه نیز با اشاره به اهمیت صنعت پتروشیمی در استان کرمانشاه بر ضرورت تکمیل طرح های این چنینی و نیز صنایع پایین دستی آن تاکید کردند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت