چرا باید به سلامت زنان در جامعه بیشتر توجه کرد؟

کد خبر: 1055260

آیا می دانید چرا سلامت زنان در جامعه اهمیت دارد؟ در حال حاضر آسایش اجتماعی و تندرستی بانوان که نیمی از جمعیت جامعه را به خود اختصاص می دهند نه فقط به سان یک حق انسانی معرفی شده بلکه اثربخشی آن در تندرستی و سلامت زنان متضمن آسایش جسمی، اجتماعی، فرهنگی، عاطفی، روانی و معنوی آن ها می باشد و تحت الشعاع فاکتور های فیزیولوژیکی ، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی واقع می شوند.

سلامت زنان در جامعه بی شک از عمده ترین جوانب موضوعات زندگی بشر است. امری واجب برای انجام وظایف اجتماعی است و کلیه آدم ها در شرایطی می توانند جدیت و تلاش کامل داشته باشند که هم خویش را تندرست و سالم بدانند هم جامعه آن ها را صحیح و سالم بداند.

آشنایی با اهمیت سلامت زنان در جامعه

 

اهمیت سلامت زنان در جامعه به گونه ای است که می تواند به راحتی  کل جامعه را تحت تاثیر خود قرار  دهد پس با ملاحظه به این نکته می توان استنتاج نمود که اگر چه مشکلات و موضوعات بهداشتی در زن یا مرد از اهمیت ویژه ای برخوردار است ولی دقت به سلامت زنان در جامعه از دید جنسیت خویش و به تبعیت از وظایف و انجام مسئولیت مورد انتظار جامعه دارای وضعیت منحصر به فردی می باشند. دختران امروز مادران فردا می باشند و با توجه به این وضعیت می توانند نقش عمده ای را در شرایط بهداشت و تندرستی خود، خانواده و جامعه اطرافشان  ایفا نمایند. مقصود رسیدن به اجتماعی سالم و تندرست در گرو صحت و سالم بودن زنان، دختران و مادران آن مجموعه است. به همین جهت با توجه به اهمیت موقعیت زنان در جامعه و مسئولیت آنها در پیشرفت فراگیر کشور، آگاهی از شرایط بهداشت و سلامت زنان در جامعه و شناسایی عوامل موثر بر آن به کمک متخصص زنان می تواند پایه طرح ریزی ها و بنیانگذاری های مطلوب در سمت تصحیح شرایط و ارتقا بانوان قرار می گیرد.

اهمیت به تندرسی زنان در جهان

بر اهمیت دقت به سلامت زنان در جامعه در مقاصد پیشرفت هزاره سوم سازمان ملل خیلی پافشاری شده است و در این مدرک که یک قلمرو فرا بومی برای ارزیابی مقدار ارتقا به سمت توسعه پایدار و براندازی فقر به شمار می رود 3 مقصود نظیر توسعه مساوات جنسیتی، نیرومند ساختن بانوان، بهسازی سلامت مادر و ایستادگی در برابر بیماری ها به صورت مستقیم به سلامت زنان در جامعه تخصیص یافته است. همچنین به اقتضا توجه نمودن به تندرستی و سلامت این مجموعه و شراکت آنان در برنامه ریزی و اعمال تدابیر ها و طرح های کاهش خطر پیشامد ها و اتفاقات و خود سامانی آنها برای تمهید در مقابل پیشامد ها و اتفاقات و ایجاد روش های جایگزین برای وصول درآمد بعد از رویارویی با این وضعیت در مدرک سندای و برنامه راهبردی 6 ساله اداره جهانی بهداشت نیز دقت شده است.

 شما چقدر به سلامت زنان در جامعه توجه می کنیم؟

سوالی که امکان دارد برای هر کسی پیش بیاید این است که به چه میزان به سلامت زنان در جامعه می دهیم؟ زنان باعث استواری نهاد خانواده و استمرار نسل می شوند و در هرصورت با نگاهی اجمالی می توان به این نتیجه رسید که در خانواده و اجتماع نقش تاثیر گذاری ایفا می کنند و همواره ضامن صحت و سلامت جامعه می باشند. در اینصورت اهمیت سلامت زنان در جامعه در هر رده سنی مطابق دو بعد عمده جسمی و روانی است که باید حتما به این دو بعد توجه نمود.

زنان در  اجتماع  مسئولیت خیلی بزرگی را برعهده دارند و نیمی از تعداد جامعه را زنان به خود اختصاص داده اند. پایداری و استمرار بشریت حاصل از آفرینش همراه زن و مرد می باشد و تقدم بین هر کدام از این دو آفرینش که سیر تکاملی همدیگر می باشند با فراز و نشیب هایی همراه بوده است.

از هر نظر بایستی زن ها را مورد حمایت قرار داد به عنوان مثال زنان یا دخترانی که در  اجتماع تحت الشعاع تبعیض های نژادی و جنسیتی واقع می شوند این مسئله می تواند منتهی شود تا زنان از نظر روحی و روانی احساس ضعف نمایند ولی اگر آنها را مورد توجه قرار داد این مسئله باعث می شود تا در اجتماع و خانواده بسیار توانمند و قوی باشند و با به دنیا آوردن فرزندانی تندرست و قوی اجتماعی سالم را برای کلیه اشخاص به ارمغان آورند.

در این صورت مطابق این نکته باید حتما زنان در کانون توجه واقع شوند که در این میان نقش متخصص زنان بسیار حیاتی است.

بیماری های شایع در میان بانوان

•یکی از بیماری های خیلی متداول و عمده در اجتماع که دختران بعد از سن بلوغ به آن دچار می شوند بیماری تنبلی تخمدان می باشد که بعد از یک الی دو سال خود را نشان می دهد.

این بیماری معمولا در ظاهر نرمال و عادی است اما برای تندرستی و صحت روانی و جسمی زنان بسیار تاثیر گذار است ‌و متخصصان زنان باید از همان آغاز اطلاعات جامعی را به اشخاص دچار به این بیماری بدهند تا تحت درمان قرار گیرند عوارض ناشی از آن را کنترل نمود.

از دیگر مشکلاتی که بر روی سلامت زنان در جامعه اثر می گذارد  این است که در دنیای پیشرفته امروزه ارتباطات خیلی گسترده شده است و معلومات و دانش افراد با حضور این فضا ها بالا رفته است و این مسئله سبب افزایش اطلاعات اشخاص شده است.  این مسئله چیزی جز زیبایی جنسی و ناحیه تناسلی نیست.‌ در قدیم بر روی این مسائل سرپوش می گذاشتند اما در حال حاضر با توجه به پیشرفت تکنولوژی اذهان عمومی را به خود جذب نموده است و باعث شده زیبایی ناحیه تناسلی یکه کی از نگرانی های زنان به حساب آید با اقداماتی مانند جراحی زیبایی واژن و لابیاپلاستی و دیگر اقدامات برطرف شود.‌ این زیبایی بر روی دو جنبه سلامت جسمی، بهداشتی و روانی اثر گذار باشد.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت