توانیر: سخت‌ترین سال صنعت برق را گذراندیم

کد خبر: 1056737

مدیرعامل توانیر، سال ۹۹ را سخت‌ترین سال صنعت برق دانست و گفت: برای توسعه شبکه در سال ۹۹ به‌عنوان سخت‌ترین سال صنعت برق، ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.

خبرگزاری تسنیم: محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل شرکت توانیر در اختتامیه پویش# هرهفته_الف_ب_ایران با اشاره به اینکه در سال جاری نفس و زندگی تعدای از هموطنان با پایداری برق گره خورده و از سویی گرمترین تابستان در طی 50 سال گذشته را پشت سر گذاشتیم و در زمستان نیز با محدودیت شدید تامین سوخت نیروگاه‌ها مواجه بودیم، افزود: در همین سال تامین منابع مالی به دلیل وابستگی گردش منابع به هدفمندی یارانه‌ها، صنعت برق را دچار چالش جدی کرده بود که یکی از سخت‌ترین سال‌های صنعت برق به شمار می‌رفت.

وی با بیان اینکه این سال سخت با پشتیبانی وزارت نیرو و هماهنگی تیم همکاران در همه شرکت‌های استانی و پیمانکاران و مشاوران با افتخار سپری شد، خاطرنشان کرد: امسال همکاران ما با وجود همه این مشکلات توانستند در قالب طرح‌های ساخت و سازی، 1580 کیلومتر خطوط انتقال و فوق توزیع، 11 هزار کیلومتر خطوط توزیع، 9 هزار و 500 مگاولت آمپر ترانسفورماتورهای انتقال و فوق توزیع و 2700 مگاولت آمپر ترانسفورماتورهای توزیع احداث کنند که 14 درصد بیشتر از سال 98 بود.

متولی زاده ادامه داد: امسال همچنین 322 مگاوات واحد تولید پراکنده توسط بخش خصوصی احداث و 288 روستا برق‌دار شد که در مجموع برای همه این طرح‌ها 12 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفت.

مدیرعامل توانیر همچنین به طرح‌های سازوکاری نیز اشاره کرد و گفت: در بخش سازوکاری و سایر خدمات نیز افتخارات بزرگی کسب شد به طوری که با مشارکت خوب مردم و مشترکان توانستیم، برای دومین سال پیاپی، رشد بار را در یک درصد کنترل کنیم در حالی که متوسط رشد آن در 40 سال گذشته بالای 7 درصد بوده است.

متولی زاده اضافه کرد: همچنین در سال جاری با 190 هزار مشترک بزرگ تفاهم‌نامه همکاری منعقد شد که برای تابستان 420 میلیارد تومان و برای زمستان هم به دلیل همکاری در مدیریت سوخت زمستانی نیروگاه‌ها، 200 میلیارد تومان پاداش همکاری دریافت کردند.

وی در خصوص کاهش تلفات نیز اظهار داشت: تلفات شبکه برق برای اولین سال به زیر 10 درصد رسید و تک رقمی شد و در بخش احداث کابل‌های خودنگهدار نیز در کل کشور با شعار آشتی شبکه‌های برق با شاخ و برگ درختان و کاهش خاموشی مشترکان، احداث این کابل‌ها توسعه بسیاری پیدا کرد.

متولی زاده در خصوص طرح برق امید نیز گفت: این طرح با هدف تشویق مشترکان به کاهش مصرف و اصلاح الگوی مصرف تدوین و برنامه‌ریزی شد که تاکنون نیز با اجرای طرح برق امید، تعداد مشترکان پرمصرف 6 درصد کاهش داشته است.

متولی زاده از برنامه ریزی‌های انجام شده برای کاهش دخالت دولت در خرید و فروش برق نیز سخن گفت و افزود: با این هدف، بورس انرژی به‌منظور کاهش دخالت دولت در خرید و فروش برق و ایجاد یک بازار رقابتی مناسب توسعه پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار در تاریخ صنعت برق، اوراق سلف در بخش انتقال و فوق توزیع عرضه شد که مورد استقبال قرار گرفت.

مدیرعامل توانیر همچنین از صفر شدن مراجعه مردم به شرکت‌های توزیع خبر داد و گفت: با حذف قبوض کاغذی برق و الکترونیکی شدن ارائه خدمات به مردم، مراجعه به شرکت‌های توزیع صفر شده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت