شوک نفتی ایران به بازار

کد خبر: 1059142

علی رغم گزارش‌های متعدد رسانه‌های خارجی مبنی اینکه، افزایش صادرات ایران، تلاش‌های اوپک برای متوازن سازی بازار را به چالش می‌کشد، یک بانک آمریکایی اعلام کرد، افزایش صادرات نفت ایران، به بازار نفت شوک وارد نمی‌کند.

خبرگزاری فارس: به نقل از رویترز، بانک آمریکایی گلدمن ساکز اعلام کرد: احتمال بهبود صادرات نفت ایران، یک تکان و شوک بیرونی برای بازار نفت ندارد و بهبود کامل صادرات نفت ایران تا تابستان 2022 اتفاق نخواهد افتاد.

این گزارش دلیل این امر را آغاز مذاکرات غیرمستقیم مقامات ایران و آمریکا در وین بر سر توافق هسته‌ای عنوان کرد.

به گزارش فارس، این درحالی است که مقامات ایران بارها هرگونه مذاکره مستقیم و غیرمستقیم با آمریکا را رد کرده و بازگشت به برجام را به لغو تمام تحریم‌ها و راستی آزمایی ایران مشروط کرده‌اند.

همچنین در حالی که مقامات سیاسی ایران تاکید کرده‌اند، مذاکرات مستقیم و غیرمستقیمی میان ایران و آمریکا صورت نخواهد گرفت، اما سرمایه‌گذاران نفتی بر احتمال این مذاکرات متمرکز شده هرچند تحلیلگران امیدی به برداشته شدن تحریم‌ها ندارند.

گلدمن ساکز در یادداشتی نوشت: «با توجه به اینکه به نظر می رسد اوپک پلاس در حال مدیریتِ پایان دادن به توافق کاهش تولید است، نگرانی در مورد عرضه بر روی بازگشت احتمالی ایران به برجام متمرکز شده است.»

گلدمن ساکز با توضیح اینکه مسیر رسیدن به یک توافق احتمالا ماه ها طول می کشد، اضافه کرد تولیدکنندگان اوپک پلاس (به تدریج) برای یک افزایش احتمالی تولید از سوی ایران آماده می‌شوند.

بر اساس یادداشت این بانک، به حالت عادی درآمدن صادرات نفت ایران تا پیش از پایان سال 2021، پیش بینی این بانک برای قیمت نفت برنت تا پایان سال 2021 و 2022 را 5 دلار کاهش می دهد و به 75 دلار می‌رساند، اما در صورت عدم توافق تا سال 2022، قیمت ها بیش از 10 دلار افزایش می‌یابد.

قیمت نفت دیروز به علت افزایش تولید اوپک پلاس و انتشار آمار قوی از اقتصاد آمریکا بیش از 4 درصد کاهش یافت اما امروز افزایش یافت.

کشورهای عضو اوپک و سایر تولیدکنندگان نفت نظیر روسیه و هم پیمانانش، موسوم به اوپک پلاس در پنج شنبه گذشته توافق کردند تا از ماه می به تدریج بر میزان تولید خود بیفزایند.

این بانک آمریکا پیش بینی کرد علی رغم افزایش تولید 2 میلیون بشکه نفت در روز اوپک پلاس بعد از ماه جولای، در تابستان پیش رو، تقاضا برای نفت به میزان چشمگیری افزایش یابد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت