آزادسازی قیمت نان در راه است؟

کد خبر: 1093550

رئیس بنیاد ملی گندم کاران گفت: ۷۰ درصد یارانه بخش نان به دست یارانه بگیر واقعی نمی رسد بنابراین پیشنهاد آزادسازی قیمت آرد و نان و پرداخت یارانه به دهک های ضعیف جامعه را داده‌ایم.

عطااله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور، درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: بنابر آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون، ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم با ارزش بالغ بر ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۷ تا ۳۸ درصد کاهش داشته است.

او افزود: ۱۰۰ درصد بهای گندم به کشاورزان پرداخت شده و امسال مشکلی در پرداخت مطالبات گندم کاران نداشتیم.

هاشمی کاهش میزان خرید و تولید گندم‌ نسبت به سال قبل را ناشی از شرایط خشکسالی و عدم بارش کافی دانست و گفت: موضوع خشکسالی و کم بارشی کل بخش کشاورزی و مزارع دیم را تحت تاثیر خود قرار داد که در نهایت این امر منجر به کاهش چشمگیر خرید نسبت به سال قبل شد.

رئیس بنیاد ملی گندم کاران با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم تا پایان شهریور ادامه دارد، بیان کرد: برآوردها حاکی از آن است که میزان خرید به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن برسد، هر چند پیش بینی اولیه خرید ۵ میلیون تن گندم بود، اما به دلیل آنکه کشاورزان مقداری گندم را نزد خود نگه داشتند، نمی توان برآورد دقیقی داشت.

به گفته او، با توجه به گرانی نهاده های دام و طیور برآوردها حاکی از آن است که امسال ۱.۵ تا ۲ میلیون تن گندم تولیدی به سمت خوراک دام و طیور یا قاچاق هرز رفته باشد.

این مقام مسئول درباره تاثیر قیمت ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی خرید تضمینی گندم بر تولید سال زراعی آینده بیان کرد: در صورت بارش های مناسب پیش بینی می شود که خودکفایی استمرار یابد؛ چرا که با اعلام قیمت منطقی و به موقع، کشاورزان نسبت به کشت ترغیب می شوند، اما ۴ میلیون هکتار مزارع دیم صد درصد تابع شرایط اقلیمی، بارش و نحوه پراکنش آن است.

رئیس بنیاد ملی گندم کاران درباره تاثیر قیمت ۷ هزار و ۵۰۰ تومان گندم بر نرخ نان گفت: افزایش قیمت نان زمانی باید اتفاق بیفتد که دولت آرد را با قیمت بالاتری نسبت به ماه‌های قبل در اختیار واحدهای نانوایی قرار دهد، اما تا زمان ثبات قیمت آرد، گرانی نان تخلف است.

او از هدر رفت ۷۰ درصد یارانه نان خبر داد و گفت: برآوردها حاکی از آن است که بالای ۷۰ درصد یارانه بخش نان هرز می رود و به دست یارانه بگیر واقعی نمی رسد که با این وجود پیشنهاداتی مبنی بر آزادسازی قیمت آرد و نان و پرداخت یارانه به دهک های ضعیف جامعه داده‌ایم. به عنوان مثال قیمت یک نان باگت ۱۰۰ گرمی ۲ هزار تومان است که با این وجود هر کیلو آرد با قیمت ۲۰ هزار تومان فروخته می شود که این امر اجحاف در حق تولیدکننده و مصرف کننده است.

به گفته او، با وجود آنکه نان ارزان به دست ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت کشور نمی رسد، از این رو یارانه هدفمند در راستای افزایش تولید، بهره‌وری و ساماندهی بخش کشاورزی باید داده شود‌.

رئیس بنیاد ملی گندم کاران در پایان تصریح کرد: وزیر جهاد کشاورزی پیشنهاد برنامه تولید قراردادی در تمامی محصولات کشاورزی را به مجلس داده است که با اجرای آن و نظارت دولت تمامی مشکلات مرتفع می شود./باشاه خبرنگاران

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

تازه های سایت

دیگر رسانه ها