قیمت بنزین | بنزین | اخبار اقتصادی | بنزین گران شد

قیمت قطعی بنزین در سال 1401 اعلام شد | خبر مهم دولت درباره افزایش قیمت بنزین

کد خبر: 1110084

حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس توضیحات کاملی درباره قیمت قطعی و احتمال گران شدن بنزین داد.

حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفته: نه مجلس و نه دولت قصد افزایش بنزین را در سال آینده ندارد و این موضوع در بودجه 1401 منتفی است.

طرح آزمایشی سهمیه بنزین قراراست بصورت آزمایشی در کیش و قشم اجرا می شود و احتمال دارد با توجه به نتایج آن این طرح اجرا نشود.

طرح آزمایشی سهمیه بنزین را دانشگاهیان به دولت ارائه کرده است و تاکنون هم اجرا نشده است و مجلس و دولت هر طرحی که منافع مردم را تهدید و موجب نارضایتی آنها شود اجرا نمی کند.

پس از ارائه لایحه بودجه 1401 دولت به مجلس، شائبه افزایش قیمت بنزین قوت گرفت. اما چندی بعد، سخنگوی دولت این موضوع را تکذیب کرد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: نه دولت و نه مجلس قصد افزایش قیمت حامل های انرژی از جمله بنزین را ندارند و حتی این اجازه در لایحه بودجه 1401 هم به دولت داده نشده است. از این رو هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی عصر امروز سه شنبه (14 دی ماه) در تشریح جلسه این کمیسیون با وزیر نفت، اظهار داشت: در این جلسه به دو مبحث پرداخته شد که یکی از آن ها سوخت نیروگاه ها بود و دومین موضوع طرح آزمایشی بنزین بود که اعضای کمیسیون انرژی سوالات و دغدغه های خودشان را نسبت به طرح بنزینی دولت مطرح کردند.

وی گفت: نه دولت و نه مجلس قصد افزایش قیمت حامل های انرژی از جمله بنزین را ندارند و حتی این اجازه در لایحه بودجه 1401 هم به دولت داده نشده است. از این رو هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس افزود: این طرح اکنون در 2 استان جنوبی کشور درحال اجرا شدن است تا خطاهای آن مشخص شود تا دولت دریابد که این طرح آیا برای کل کشور قابل اجرا است یا نه و اگر با شکست روبه رو شود دیگر برای کل کشور اجرا نخواهد شد.

حسنوند تاکید کرد: طرح بنزینی یک اقدام فراقوه ای است و باید نسبت به آن یک پیوست های امنیتی و اجتماعی آورده شود و همچنین باید به تمام دغدغه مردم پاسخ درست داده شود.

واکنش رئیس جمهور به گران شدن قیمت بنزین

ابراهیم رییسی، رییس دولت سیزده در گفتگوی زنده با مردم، اعلام کرد که دولت سیزدهم به دنبال افزایش قیمت بنزین نیست.

این در حالی است که در هفته‌‌های گذشته، معاون اقتصادی ریاست‌جمهوری در نامه‌ای خواستار اجرای طرح آزمایشی تخصیص واریز یارانه بنزین به افراد شده بود.

البته در ابتدا سرپرست منطقه آزاد کیش، اعلام کرده بود که قرار است به هر نفر ۲۰ لیتر سهمیه بنزین اختصاص داده شود اما کمی بعد جواد اوجی، وزیر نفت اعلام کرد که سهم هر کس از یارانه جدید بنزین، ۱۵ لیتر است.

بنا بر نامه منتشر شده و اظهارات هیات دولت، قرار است در دو جزیره کیش و قشم، بنزین به جای خودروها، به هر کارت ملی اختصاص یابد.

به گفته فریدون اسعدی، دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران اجرای آزمایشی سهمیه‌بندی جدید در این دو جزیره، زمینه‌ای برای تعمیم باز توزیع سهمیه بنزین، به کل کشور است.

بسیاری از کارشناسان اقتصاد انرژی معتقدند که با اجرایی شدن این طرح، قیمت بنزین افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند. اسعدی هم پیش از این گفته بود: با تغییر شیوه سهمیه‌بندی، بنزین ۱۵۰۰ تومانی حذف و بنزین هم تک نرخی می‌شود و قیمت آن به ۳ هزار تومان یا بیشتر می‌رسد.

البته اعضای دولت و مجلس پیش از این چندین بار اعلام کردند که هدف این طرح، افزایش قیمت بنزین نیست و روز پیش ابراهیم رییسی شخصا در گفتگوی زنده تلویزیونی به مردم وعده داد که قرار نیست بنزین گران شود و زمزمه‌های گرانی بنزین همه شایعه است.

این‌ها همه در حالی مطرح شده که غلامحسین حسنتاش، کارشناس انرژی و از مدیران قبلی وزارت نفت، امروز به شرق گفته است در صورت اجرای این طرح، بنزین به دست خود مردم گران می‌شود.

او استدلال کرده بود که اگر قرار باشد به هر نفر ۱۵ لیتر بنزین داده شود و جمعیت ایران را ۸۵ میلیون در نظر بگیریم، ۴۲٫۵ میلیون لیتر بنزین در روز عرضه می‌شود و این در حالی است که میزان تقاضای روزانه بنزین، بیش از ۹۰ میلیون لیتر در روز است.

حسنتاش تحلیل کرده بود که کمبود بنزین در جامعه و تقاضای بالای آن، موجب به وجود آمدن بازار سیاه در سطح بازار می‌شود.

در نتیجه آن‌ دسته از مردم که ماشین ندارند می‌توانند بنزین‌شان را به هر قیمتی که خواستند بفروشند. به این ترتیب بنزین به دست خود مردم گران می‌شود.

حالا رییس‌جمهور، سخنگوی دولت و اعضای کمیسیون انرژی بارها افزایش قیمت بنزین را رد کرده‌اند اما تقریبا همه کارشناسان معتقدند با اجرای این طرح، بنزین لاجرم گران می‌شود.

منبع: تجارت نیوز

ممکن است با افزایش قیمت بنزین مواجه شویم

بهروز محبی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این رابطه گفت: تاکنون موضوعی تحت عنوان افزایش قیمت بنزین در سال ۱۴۰۱ در مجلس مطرح نشده است.

وی افزود: به هر حال طرح ساماندهی بخش انرژی و یارانه یکی از مسائل جدی مجلس است که امیدوارم هر تصمیمی گرفته خواهد شد با درنظرگرفتن محاسبه نتایج و تبعات آن در بحث ساماندهی و هدفمندکردن یارانه‌ها باشد.

نماینده سبزوار تصریح کرد: تا امروز بحث افزایش قیمت بنزین نبوده است، ولی ممکن است این تصمیم هم در آینده اتفاق بیفتد. برخی کمیسیون‌های مجلس طرح‌هایی مثل هر نفر در روز یک لیتر بنزین و از این‌دست مطالب را مطرح کردند که طبیعتاً هر موضوعی که از طرف دولت و مجلس در این رابطه باشد ان‌شاالله با تبادل نظر و خردجمعی به نتیجه‌ای که صلاح کشور در آن مستتر است، می‌رسانیم.

محبی با اشاره به اینکه شرایط کشور تورمی است، یادآور شد: قطعاً ورود به این مسائل مهم همراه با تبعاتی هم هست، اما باید دانست که حدود یک میلیون و ششصد هزار میلیارد در سال یارانه پنهان داریم که این مبلغ، فقط در حوزه گاز حدود نهصد هزار میلیارد است.

وی اظهار داشت: این مباحث قطعاً می‌طلبد در حوزه انرژی در پنج فرآورده نفتی تجدیدنظر جدی داشته باشیم که تجدیدنظرها، بحث‌های زیادی مثل بهینه‌سازی و صرفه‌جویی و... را هم شامل می‌شود.

اجازه افزایش قیمت بنزین را نخواهیم داد

سیدکاظم دلخوش سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در خصوص افزایش احتمالی قیمت بنزین در سال ۱۴۰۱ گفت: تا امروز بحثی در این رابطه نبوده و از اصل و اساس طرح چنین مسائلی شایعه است.

وی افزود: اگر دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ بخواهد افزایش قیمت بنزین را مطرح کند حتماً محکم می‌ایستیم و بحث کارشناسی می‌کنیم و اجازه نخواهیم داد در این شرایط نابسامان اقتصادی که وضع مردم خوب نیست، افزایش قیمت بنزین هم داشته باشیم.

نماینده مردم صومعه‌سرا اظهار داشت: دولت با شعار حمایت از محرومین بر سر کار آمده و باید مشکلات مردم را با برنامه و به مرور زمان برطرف کند نه اینکه به این مشکلات بیفزاید.

دلخوش در پاسخ به اینکه آیا امکان افزایش قیمت بنزین به دلیل کسری بودجه دولت وجود دارد؟ گفت: دولت باید بگردد و از جای دیگر منبع پیدا کند. ما ظرفیت‌های مثل انفال را داریم که اگر به درستی از آن استفاده شود مشکل کسری بودجه نخواهیم داشت.

منبع: اقتصاد ۲۴

۷

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets