خبر مهم درباره قیمت بنزین

کد خبر: 1120157

اعضای هیات دولت و کمیسیون انرژی مجلس چندین بار اعلام کرده‌اند که قرار نیست بنزین گران شود. اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که با اجرای طرح اختصاص سهمیه به مردم، بنزین به دست خود آنها گران می‌شود.

خبر مهم درباره قیمت بنزین

ابراهیم رییسی، رییس دولت سیزده در گفتگوی زنده با مردم، اعلام کرد که دولت سیزدهم به دنبال افزایش قیمت بنزین نیست.

این در حالی است که در هفته‌‌های گذشته، معاون اقتصادی ریاست‌جمهوری در نامه‌ای خواستار اجرای طرح آزمایشی تخصیص واریز یارانه بنزین به افراد شده بود.

البته در ابتدا سرپرست منطقه آزاد کیش، اعلام کرده بود که قرار است به هر نفر ۲۰ لیتر سهمیه بنزین اختصاص داده شود اما کمی بعد جواد اوجی، وزیر نفت اعلام کرد که سهم هر کس از یارانه جدید بنزین، ۱۵ لیتر است.

بنا بر نامه منتشر شده و اظهارات هیات دولت، قرار است در دو جزیره کیش و قشم، بنزین به جای خودروها، به هر کارت ملی اختصاص یابد.

به گفته فریدون اسعدی، دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران اجرای آزمایشی سهمیه‌بندی جدید در این دو جزیره، زمینه‌ای برای تعمیم باز توزیع سهمیه بنزین، به کل کشور است.

بسیاری از کارشناسان اقتصاد انرژی معتقدند که با اجرایی شدن این طرح، قیمت بنزین افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند. اسعدی هم پیش از این گفته بود: با تغییر شیوه سهمیه‌بندی، بنزین ۱۵۰۰ تومانی حذف و بنزین هم تک نرخی می‌شود و قیمت آن به ۳ هزار تومان یا بیشتر می‌رسد.

البته اعضای دولت و مجلس پیش از این چندین بار اعلام کردند که هدف این طرح، افزایش قیمت بنزین نیست و روز پیش ابراهیم رییسی شخصا در گفتگوی زنده تلویزیونی به مردم وعده داد که قرار نیست بنزین گران شود و زمزمه‌های گرانی بنزین همه شایعه است.

این‌ها همه در حالی مطرح شده که غلامحسین حسنتاش، کارشناس انرژی و از مدیران قبلی وزارت نفت، امروز به شرق گفته است در صورت اجرای این طرح، بنزین به دست خود مردم گران می‌شود.

او استدلال کرده بود که اگر قرار باشد به هر نفر ۱۵ لیتر بنزین داده شود و جمعیت ایران را ۸۵ میلیون در نظر بگیریم، ۴۲٫۵ میلیون لیتر بنزین در روز عرضه می‌شود و این در حالی است که میزان تقاضای روزانه بنزین، بیش از ۹۰ میلیون لیتر در روز است.

حسنتاش تحلیل کرده بود که کمبود بنزین در جامعه و تقاضای بالای آن، موجب به وجود آمدن بازار سیاه در سطح بازار می‌شود.

در نتیجه آن‌ دسته از مردم که ماشین ندارند می‌توانند بنزین‌شان را به هر قیمتی که خواستند بفروشند. به این ترتیب بنزین به دست خود مردم گران می‌شود.

حالا رییس‌جمهور، سخنگوی دولت و اعضای کمیسیون انرژی بارها افزایش قیمت بنزین را رد کرده‌اند اما تقریبا همه کارشناسان معتقدند با اجرای این طرح، بنزین لاجرم گران می‌شود.

منبع: تجارت نیوز

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها