لایحه بودجه ۱۴۰۱، چقدر کسری تراز عملیاتی دارد؟

کد خبر: 1121894

معاون وزیر اقتصاد با بیان این که تلاش دولت این بوده است که بودجه را بدون کسری ببندد گفت: احتمالا حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی خواهیم داشت.

کلیات لایحه بودجه سال 1401 یکشنبه 19 دی در جلسه صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. هادی قوامی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره کسری احتمالی لایحه بودجه گفت: تلاش دولت این بوده است که بودجه را بدون کسری ببندد و خط قرمز دولت در تهیه این لایحه کسری بودجه و اتکا به منابع بانک مرکزی بوده است.

وی افزود: اما احتمالا حدود 300 هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی خواهیم داشت که نه تنها از افزایش این کسری نسبت به سال 1400 جلوگیری شده است، بلکه بیش از 150 هزار میلیارد تومان این عدد کاسته خواهد شد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه 1401 نیز درباره کسری واقعی بودجه 1401 گفت: بودجه سال آینده نسبت به سال جاری نکات مثبت قابل توجهی دارد. اما در جا‌هایی با استقراض همراه است.

وی افزود: این لایحه شامل 3 بخش است؛ بخش اول 644 هزار میلیارد تومان درآمد، بخش دوم 408 هزار میلیارد تومان فروش نفت، بخش سوم 291 هزار میلیارد تومان استقراض از صندوق توسعه، فروش شرکت‌ها و 88 هزار میلیارد تومان اوراق بهادار است.

حاجی‌بابایی با اشاره به وجود 14 موضوع کلیدی در بودجه سال آینده گفت: دولت باید برنامه‌های دقیق خود را در این موضوعات برای مجلس تشریح کند و ثابت کند که برای اقتصاد کشور مفید خواهند بود.

محمدحسین معماریان کارشناس بودجه هم در خصوص امکان تحقق کاهش تورم با لایحه بودجه 1401 گفت: کسری بودجه تعاریف مختلفی دارد، اما کسری پنهان نیز وجود دارد که به تحقق نیافتن منابع پیش بینی شده، مربوط می‌شود.

وی افزود: این کسری در لایحه بودجه سال آینده بین 160 تا 180 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که بر اساس میزان آن قابل کنترل است./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها