یارانه نقدی | زمان واریز یارانه نقدی | یارانه نقدی فروردین ماه | یارانه جدید

یارانه این خانوارها حذف شد | زمان قطعی حذف یارانه نقدی اعلام شد

کد خبر: 1138437

معاون وزیر نیرو در حوزه برق و انرژی گفت: باید قطعا تا دو سال دیگر یارانه پر مصرف ها قطع شود، دلیلی ندارد که مشترکانی که الگو مصرف را رعایت می کنند متحمل ضرر شوند.

یارانه این خانوارها حذف شد | زمان قطعی حذف یارانه نقدی اعلام شد

همایون حائری با بیان اینکه ناترازی قیمت تولید و فروش برق اولین مشکل صنعت برق است اظهار کرد: قیمت فروش برق به مشترکان ٩٠ تا ١٠٠ تومان به ازای هرکیلووات و قیمت تامین آن ٢٥٠ تا ٢٦٠ تومان به ازای هرکیلووات ساعت بوده و این ناترازی دلیل بدهی‌های وزارت نیرو به بخش خصوصی شده است.

وی با تاکید بر اینکه مشکل اقتصاد صنعت برق با وجود اجرای تبصره ٨ بند (ی) همچنان باقی است، گفت: برای رفع این مشکل در بودجه ١٤٠١ نیز منابع و ظرفیت‌های خوبی پیش بینی شده است و امیدواریم چالش های صنعت برق کاهش یابد.

معاون برق وزیر نیرو همچنین از تدوین صد برنامه در بخش تامین و مدیریت مصرف برق برای عبور بدون خاموشی از تابستان ۱۴۰۱ خبرداد و گفت: تابستان سال گذشته ۱۴ تا ۱۵ هزار مگاوات کمبود برق داشتیم که بخش عمده ای از این کمبود را برای سال آینده با احداث ظرفیت جدید نیروگاهی جبران می کنیم بخشی از نیاز را با ارتقاء واحدهای نیروگاهی موجود و قسمتی از آن را نیز با مدیریت مصرف تامین خواهیم کرد.

حائری با بیان اینکه برای احداث هر ۱۰۰۰مگاوات نیروگاه یک میلیارد دلار سرمایه گذاری لازم است، گفت: در این صد برنامه به افزایش راندمان نیروگاه توجه شده، اکنون  راندمان نیروگاه ها ۳۹ درصد است اما بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته این رقم برای سال آینده تا ۴۰ درصد ارتقا خواهد یافت به طوری که به ازای هر یک درصد افزایش راندمان می توان سالانه ۲۰ میلیارد متر مکعب در مصرف گاز صرفه جویی کرد./منبع: ایسنا

خبر خوش برای یارانه معیشتی بگیران/افزایش یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی

اولین یارانه سال ۱۴۰۱ ساعت ۲۴ فردا (چهاشنبه) در قالب یارانه‌های معیشتی از محل درآمدهای بنزین به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

به نقل از سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، بیست‌ونهمین مرحله یارانه معیشتی ساعت ۲۴:۰۰ روز چهارشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

این اولین یارانه نقدی در سال ۱۴۰۱ سال خواهد بود.

مانند سنوات گذشته مبلغ یارانه‌ها برای خانواده‌های یک‌نفره، ۵۵ هزار تومان، دونفره ۱۰۳ هزار، سه‌نفره ۱۳۸ هزار، چهارنفره ۱۷۲هزار و پنج نفره و بیشتر، ۲۰۵ هزار تومان است.

همچنین شانزدهمین قسط از پرداخت دومین مرحله وام یک میلیون تومانی کرونایی در این ماه، از حساب سرپرستان خانواده‌هایی که این وام را دریافت کرده‌اند، کسر می‌شود.

یارانه جدیدی در راه است؟

ایسنا گزارش داده است که با جدی‌شدن حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، بحث پرداخت یارانه جدیدی با نرخ بین ۹۰ تا ۱۲۶ هزار تومان هم مطرح بود. به‌رغم این وعده‌ها، پرداختی صورت نگرفت و فعلا هم برنامه‌ای برای این پرداخت اعلام نشد.

بر این اساس در حال حاضر تنها دو یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی و معیشتی پرداخت می‌شود. در ادامه سیاست دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ است که می تواند جریان پرداخت یارانه‌ها را دستخوش تغییر کند.

هزینه پرداخت یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان در سال حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان و یارانه معیشتی بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان است. در مجموع به بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان می رسد./تجارت نیوز

یارانه نقدی ۳برابری در راه است؟

اولین یارانه سال۱۴۰۱، امشب واریز خواهد شد؛ اما چه زمانی وعده‌های مجلس و وزیر رفاه تحقق خواهد یافت و خانواده‌های دهکهای پایین یارانه ۳برابری دریافت خواهند کرد؟

 سال گذشته سال پرفراز و نشیبی در بخش یارانه‌ها بود و هر روز خبری جدید درمورد یارانه‌ها منتشر می‌شد؛ یک روز قرار بود یارانه‌ها حذف شود، روز دیگر از افزایش مبلغ یارانه می‌گفتند، یک روز می‌گفتند یارانه نقدی است و روز دیگر بر یارانه کالایی و یا کارت اعتباری تاکید داشتند و در نهایت نیز هیچ اتفاقی نیفتاد و مبلغ یارانه‌ها و نحوه تخصیص آن‌ها تا به امروز هیچ تغییری نداشته است.

حالا امشب قرار است اولین یارانه سال۱۴۰۱ که همان یارانه معیشتی است، پرداخت شود. تاکنون خبری از افزایش مبلغ این یارانه نشده و به نظر می‌رسد یارانه امشب هم مانند قبل پرداخت شود؛ یعنی خانواده‌های یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده‌های دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده‌های سه‌نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده‌های چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانواده‌های پنج‌نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان یارانه معیشتی دریافت خواهند کرد.

البته پیشتر وزیر رفاه و مجلس از افزایش سه برابری یارانه‌ دهکهای پایین خبر داده بودند. در آن زمان نیز اعلام نشد که این افزایش مبلغ یارانه از چه زمانی اجرایی خواهد شد و دقیقا چه کسانی مشمول این افزایش یارانه‌ها می‌شوند و کدام یارانه با افزایش همراه است؟

حالا امشب که یارانه معیشتی واریز می شود، مجددا این سوال مطرح است که افزایش یارانه ها از چه زمانی اتفاق خواهد افتاد و آیا شناسایی و حذف دهکهای بالا و افزایش یارانه دهکهای پایین از محل منابع آزادشده از این محل به زودی تحقق پیدا می کند یا همچنان باید منتظر اصلاح نظام شناسایی دهکها باشیم؟/اقتصادآنلاین

یارانه یک میلیونی ماهانه دولت برای این افراد

افراد ثروتمند که هر کدام چند ماشین دارند، بیشتر از یارانه بنزین استفاده می‌کنند.

حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: قیمت واقعی بنزین، ۲۰ هزار تومان است.  افراد ثروتمند که هر کدام چند ماشین دارند، بیشتر از یارانه بنزین استفاده می‌کنند. قیمت اصلی و واقعی بنزین در اصل ۲۰ هزار تومان است، این افراد از ۱۷ هزار تومان مابه‌التفاوت یارانه بیشتر استفاده می‌کنند.

بر این اساس با احتساب ۶۰ لیتر سهمیه بنزین برای هر خودرو، ما به التفاوت قیمت واقعی بنزین و قیمت فعلی آن برای هر کارت سوخت ماهانه ۱ میلیون و ۲۰ هزار تومان است.

لازم به ذکر است که سهمیه بنزین برای خودروهای سواری شخصی بنزینی ۶۰ لیتر، خودروهای سواری شخصی دوگانه‌سوز ۳۰ لیتر و برای موتورسیکلت‌ها نیز ۲۵ لیتر در ماه است و می‌توان در هر کارت سوخت، سهمیه ۹ ماه را ذخیره کرد./اقتصادآنلاین

یارانه ۱۲۶ هزار تومانی برای کدام خانوارها واریز می شود؟

بعد از واریز اولین یارانه معیشتی سال جدید، مجددا این سوال مطرح است که افزایش یارانه ها از چه زمانی اتفاق خواهد افتاد و آیا شناسایی و حذف دهکهای بالا و افزایش یارانه دهکهای پایین از محل منابع آزادشده از این محل به زودی تحقق پیدا می کند یا همچنان باید منتظر اصلاح نظام شناسایی دهک ها باشیم؟

البته پیشتر وزیر رفاه و مجلس از افزایش سه برابری یارانه‌ دهکهای پایین خبر داده بودند. در آن زمان نیز اعلام نشد که این افزایش مبلغ یارانه از چه زمانی اجرایی خواهد شد و دقیقا چه کسانی مشمول این افزایش یارانه‌ها می‌شوند و کدام یارانه با افزایش همراه است؟

گرچه پیش از این اعلام شد با حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی قرار است یارانه جدیدی با مبلغ ۹۰ تا ۱۲۶ هزار تومان به یارانه نقدی خانوار اضافه شود، اما هنوز خبری از یارانه جدید نیست./اقتصادآنلاین

معترضان به  یارانه ۱۵۰ هزار تومانی نوروز بخوانند/جاماندگان یارانه نوروزی چه کار کنند؟

پیگیری‌های از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد که معترضان یارانه نوروز باید اعتراض خود را به سازمان خصوصی سازی اعلام کنند. در واقع از آنجایی که سازمان خصوصی سازی لیست کسانی که سهام عدالت ندارند را به وزارت کار اعلام کرده، باید به معترضان جوابگو باشند.

دولت به بیش از ۱۲ میلیون خانوار یارانه ۱۵۰ هزار تومانی نوروز پرداخت کرد. در هفته قبل، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرد که با دستور رییس جمهوری یارانه ۱۵۰ هزار تومانی کمک معیشت به ازای هر نفر به مناسبت فرارسیدن عید به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

پس از تجربه پرداخت یارانه نقدی ۲۲ بهمن، حالا پرداخت یارانه نوروزی نیز با مشکلات متعددی مواجه است. گرچه در ابتدا قرار بود چهار دهک اول به علاوه مشمولان بهزیستی و کمیته امداد یارانه ۱۵۰ هزار تومانی نوروز را دریافت کنند، اما این طرح در زمان اجرا مشمول بند و تبصره شد.

وزیر کار در این خصوص توضیح داد: ۲۶ میلیون نفر سهام عدالت ندارند و به همین دلیل رییس جمهوری عیدی در نظر گرفت تا به حساب این افراد واریز شود.

این موضوع موجب اعتراض کسانی شد که خود را مستحق دریافت یارانه می‌دانستند. حالا معترضان به دنبال این هستند که اعتراض خود را ثبت کنند.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حاکی از این است که معترضان باید اعتراض خود را به سازمان خصوصی سازی اعلام کنند.

در واقع از آنجایی که سازمان خصوصی سازی لیست کسانی که سهام عدالت ندارند را به وزارت کار اعلام کرده، باید به معترضان جوابگو باشند.

علاوه بر کسانی که اصلا یارانه نوروز دریافت نکرده‌اند، بسیاری نیز می‌گویند که متناسب با تعداد اعضای خانوار یارانه دریافت نکرده‌اند.

عیدی رییس جمهوری شامگاه ۲۵ اسفندماه به حساب سرپرست خانوار به ازای هر فردی که سود سهام عدالت نداشته، واریز شد./تجارت نیوز

پرداخت یارانه نقدی برای ۸۰ میلیون ایرانی/ یارانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومانی در راه است!

علی نیکزاد اظهار کرد: عملکرد مجلس در سال‌جاری در ۲ مقطع قابل بررسی است که در نیمه اول سال دولت و مجلس همسو و همراه نبودند و به رغم شکل‌گیری مجلس انقلابی، دولت تمایلی به همکاری با مجلس نداشت.

وی تصریح کرد: در حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم دولت از مجلس فراری بود و تصمیم‌گیری واحدی برای حل مشکلات گرفته نمی‌شد به طوری که رئیس جمهور سابق تمایلی به حضور در مجلس نداشت و نمایندگان مجلس نیز تشنه حضور رئیس جمهور در مجلس نبودند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم رابطه دولت و مجلس به مراتب بهبود یافت، گفت: در این ۶ ماه رئیس جمهور بارها در مجلس حاضر شده و سعی کرده تا در کنار قوه مقننه تصمیم‌گیری جدی در حل مشکلات و دغدغه‌های جامعه بردارد.

نیکزاد شاهکار مجلس انقلابی را تصویب قانون حمایت از منافع ایران در مسائل بین‌المللی و هسته‌ای اعلام کرد و افزود: همین قانون مصوب در مجلس مبنای فعالیت دیپلمات‌های ایرانی شد تا ما بتوانیم از حق و حقوق ملت ایران در مذاکرات وین دفاع کرده و در برابر آمریکا و اروپا کوتاه نیاییم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در مباحث اقتصادی، خرید تضمین محصولات کشاورزی، تصویب قانون جهش تولید مسکن، قانون مالیات بر خانه‌های خالی، تسهیل کسب و کار و پنجره واحد و طرح صیانت از دیگر مصوبات و پیگیری‌های مجلس انقلابی بود.

نیکزاد اضافه کرد: مجلس در حوزه افزایش جمعیت کشور حمایت از خانواده و اصل ۸۵ را مورد توجه قرار داد تا از پیر شدن جمعیت کشور جلوگیری کرده و در کنار آن در عرصه اقتصادی نیز سعی کرد تا اصلاح قانون بانک، نظام مالیات و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را مصوب کند.

وی با بیان اینکه در لایحه بودجه سال آینده تلاش شده تا در کنار پرداخت تسهیلات کم بهره به گروه‌های آسیب‌پذیر، قیر رایگان برای شهرداری‌ها، نوسازی مدارس، راه و شهرسازی، منابع طبیعی و بسیج سازندگی تأمین شود، بیان کرد: در کمیسیون فرهنگی مجلس به صورت جامع طرح صیانت مورد بررسی قرار گرفت ولی واقعیت‌های این طرح در جامعه بازگو نشد.

نیکزاد ادامه داد: به هیچ وجه مجلس قصد قطع اینترنت و یا محدود کردن فضای مجازی و کسب و کارها را در این مجموعه‌ها ندارد بلکه سعی بر این بوده تا از حیثیت و جایگاه افراد صیانت شده و جلوی سیاه‌نمایی‌ها و برخی از اقدامات مخرب در فضای مجازی گرفته شود.

وی در مورد تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۱ در مجلس اظهار کرد: یک‌هزار و ۳۷۲ هزار میلیارد تومان رقم بودجه کشور است که یک‌هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان از این رقم پرداختی دولت در بخش حقوق و سایر هزینه‌هاست و ۲۵۰ هزار میلیارد تومان باید کار عمرانی و توسعه‌ای در کشور اتفاق بیفتد.

نیکزاد به کسرت عائله دولت و منابع هزینه‌ای اشاره کرد و گفت: با این شرایط نمی‌توان به رشد اقتصادی ۸ درصد امیدوار بود و بهتر است در مسیر کوچک‌سازی، چابک‌سازی دولت و واگذاری امور به بخش خصوصی قدم برداریم.

وی به ویژگی دیگر بودجه ۱۴۰۱ اشاره کرد و افزود: حمایت از معلمان، افزایش منابع ۴۰ هزار میلیارد تومانی برای اجرای رتبه‌بندی، توجه به معیشت بازنشستگان، پرداخت یارانه و مستمری به گروه‌های آسیب‌پذیر، تقویت صندوق‌های قرض‌الحسنه با هدف حل مشکلات گروه‌های مختلف جامعه مورد توجه قرار گرفته است.

نیکزاد با بیان اینکه ۲۵۰ هزار میلیارد تومان برای سر و سامان دادن به پروژه‌های عمرانی اختصاص یافته است، تصریح کرد: در بحث حذف ارز ترجیحی دولت اصرار بر حذف این ارز داشت اما در مجلس چند پیشنهاد مطرح شد تا دولت از بین آنها یکی از گزینه‌ها را به اختیار انتخاب کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در پیشنهاد اول قرار شد تا برای گندم و دارو تأمین ارز ترجیحی انجام شده و ۶ قلم کالا نیز مورد حمایت دولت قرار گیرد تا به نرخ شهریور ۱۴۰۰ مردم به راحتی مرغ، تخم مرغ، گوشت، روغن، شکر و لبنیات را خریداری کنند.

وی اضافه کرد: برای گروه‌های آسیب‌پذیر اقلام دیگری نظیر برنج و پوشش کامل بیمه تأمین اجتماعی نیز در نظر گرفته شد تا از محل تبصره ۱۴ منابع مورد نظر اختصاص یابد.

نیکزاد رقم نهایی در حذف ارز ترجیحی و پرداخت یارانه‌ها را ۳۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: به دولت پیشنهاد شد تا برای ۶۰ تا ۸۰ میلیون نفر ایرانی به ازای هر فرد ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان یارانه نقدی پرداخت شود یا در مقابل آن بن کالا و یا کالا برگ توزیع شود که مجموع این اعتبارات ۱۸۰ هزار میلیارد تومان بود.

وی بیان کرد: از این رقم ۱۲۰ هزار میلیارد تومان باقی می‌ماند که دولت آن را صرف پروژه‌های عمرانی می‌کرد که این خود زمینه کاهش تورم را نیز به وجود می‌آورد.

نیکزاد در ادامه سخنان خود اظهار کرد: دولت تمایل دارد تا پرداخت یارانه نقدی را از محل ارز ترجیحی انجام دهد تا اختیار در دست مردم باشد اما در نقطه مقابل افزایش نرخ کالاها و خدمات موضوع غیرقابل انکار است.

وی تصریح کرد: البته دولت می‌تواند به جای پرداخت یارانه نقدی، با حمایت از تولیدکنندگان این منابع را صرف تهیه کالاهای اساسی کرده و از این طریق کمک کار مردم باشد تا شاهد افزایش سرسام‌آور قیمت کالاها و نیازمندی‌های مردم نباشیم.

نیکزاد گفت: با نظر کمیسیون اقتصادی مجلس و کارشناسان متخصص در حوزه اقتصادی گزینه‌های مختلفی به دولت پیشنهاد شده تا در این زمینه تصمیم‌گیری کرده و اقدام نهایی را انجام دهد.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی افزود: قطعاً این اقدام و حذف ارز ترجیحی جلوی رانت و برخی از دلال‌بازی‌های گذشته را خواهد گرفت و امیدواریم با مساعدت مجلس و دولت بهترین راهکار در این زمینه در نظر گرفته شود./ منبع: مهر

۱

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها