افزایش قیمت مرغ در آستانه محرم/قیمت مرغ از نرخ مصوب پیشی گرفت؟

کد خبر: 1164187

در حالی عنوان می‌شود که قیمت مرغ در هر کیلو از مرز ۷۵ هزار تومان عبور کرد که تولیدکنندگان تأکید دارند سود افزایش قیمت مرغ در سطح خرده‌فروشی‌ها بیشتر به جیب واسطه‌گران می‌رود و تولیدکنندگان همچنان در حال زیان‌دهی هستند. آیا شکاف قیمت بین عرضه و تقاضا، زمینه‌ساز کمبود مرغ در بازار می‌شود؟

بررسی بازار مرغ نشان می‌دهد که قیمت مرغ بین ۸۰۰۰ تا ۱۵ هزار تومان بالاتر از نرخ مصوب در حال فروش است. هر چند که ظاهراً افزایش قیمت‌ها به معنای افزایش تقاضا در بازار نیست.

پس از اصلاح نظام یارانه‌ای بارها شاهد این بودیم که مرغ حتی تا ۲۳ هزار تومان پایین‌تر از نرخ مصوب عرضه می‌شد، اما در آن مقطع هم تقاضای چندانی برای خرید این محصول وجود نداشت.

در این بین تولیدکنندگان، ساز مخالف را کوک کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند که قیمت مرغ در بازار به هزینه تمام‌شده تولید نرسید و تولیدکنندگان در زیان شدید هستند. فعالان صنفی بر این باورند که شرایط به سمت‌و سویی می‌رود که واحدهای مرغداری حذف و راه برای واردات باز شود.

البته در این میان، تولیدکنندگان یک هشدار جدی به دولت داده‌اند. آن‌ها می‌گویند دیگر انگیزه جوجه‌ریزی در شرایط موجود را ندارند. آیا این هشدار را می‌توان به معنای کمبود در آینده و افزایش قیمت قلمداد کرد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که سود افزایش قیمت مرغ در سطح خرده‌فروشی‌ها، به جیب تولیدکنندگان نمی‌رود و فعلاً نان واسطه‌ها در روغن است. بر اساس اعلام تولیدکنندگان در حال حاضر هر کیلوگرم مرغ زنده ۳۸ هزار تومان به فروش می‌رسد. اما به روایت روزنامه آرمان ملی، قیمت هر کیلو مرغ در سطح خرده‌فروشی‌ها از مرز ۷۵ هزار تومان نیز عبور کرد.

سود افزایش قیمت مرغ به جیب تولیدکننده نمی‌رود

نایب‌رئیس انجمن صنفی مرغداران گوشتی در گفتگو با تجارت‌نیوز عنوان کرد: مرغداری‌ها هر کیلو مرغ زنده را ۳۷ هزار تومان به فروش می‌رسانند و این نرخ در خرده‌فروشی‌ها نیز نباید بالاتر از ۵۵ هزار تومان باشد.

حبیب اسدا…نژاد،  در ادامه افزود: باید رئیس اتحادیه مرغ و تخم‌مرغ پاسخگو این موضوع باشد که چرا این میزان سودجویی در واحدهای صنفی در حال انجام است.

او به لزوم ورود واحدهای نظارتی تأکید کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه نرخ مرغ زنده ۳۷ هزار تومان است، فروش آن بالاتر از کیلویی ۵۵ هزار تومان به منزله تخلف در واحدهای صنفی است. تولیدکنندگان این صنف بشدت در حال زیان‌دهی هستند.

اسدا… نژاد در پایان درباره نزدیکی ماه محرم و تأثیر آن روی قیمت‌ها اعلام کرد که در صورت افزایش تقاضا در بازار ما مشکلی برای تأمین بازار نداریم./تجارت نیوز

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها