وام فوری | وام فوری بدون ضامن | وام ازدواج |وام فوری بانک ملت | وام فوری با سفته

وام ۱۰۰ میلیونی با کارمزد 4 درصد | وام بدون سپرده و ضامن برای یارانه بگیران

کد خبر: 1167324

جزئیات وام با سقف ۱۰۰ میلیون تومان بانک سپه متشر شد

وام ۱۰۰ میلیونی با کارمزد 4 درصد | وام بدون سپرده و ضامن برای یارانه بگیران

وام / وام یکی از ترفندهای دنیای اقتصاد برای ایجاد آسایش در زندگی مردم است و امروزه یکی از راهکارهایی است که مردم از آن برای تأمین نقدینگی لازم برای کارهای مختلف خود استفاده می‌نمایند. وام بانکی مجموعه‌ای از وام‌ های قرض‌الحسنه و تسهیلات بانکی وسوسه‌برانگیز است. صاحبان مشاغل، زوج‌های جوان، کارآفرینان،‌ مسکن‌جویان و خلاصه هر کسی که قصد ایجاد تحولی در زمینه شغلی، زندگی و تحصیلی خود دارد؛ می‌تواند از وام بانکی به‌عنوان یک وجه کمکی بهره‌مند شود

اگر قصد راه‌اندازی کسب و کار خود را دارید اما سرمایه کافی در اختیار ندارید، می‌توانید این مشکل را با گرفتن وام خوداشتغالی برطرف کنید.

یکی از بانک‌هایی که وام خوداشتغالی می‌دهند، بانک سپه است. این وام قرض‌الحسنه است و ۴٪ کارمزد دارد. سقف وام برای تسهیلات فردی ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ میلیون تومان است و برای بازپرداخت آن حداکثر ۸۴ ماه فرصت دارید.

توجه داشته باشید که برای دریافت این وام، نباید چک برگشتی یا بدهی به بانک داشته باشید. همچنین، در صورت معوق شدن تسهیلات با نرخ وجه التزام ۱۲ درصد است.

اگر میزان وامی که می‌خواهید بگیرید تا سقف ۵۰ میلیون تومان باشد، نیاز به دو ضامن رسمی با کسر از حقوق دارید، اما اگر به مبلغی بیشتر از ۵۰ میلیون تومان نیاز دارید، باید یک سند ملک به عنوان تضمین به بانک دهید.

چگونه برای دریافت وام خوداشتغالی اقدام کنیم؟

برای دریافت این وام از بانک سپه، متقاضی باید معرفی‌نامه از سازمان بهزیستی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و یا کمیته امداد امام‌خمینی دریافت و به بانک ارائه کند. سپس، با افتتاح یک حساب قرض‌الحسنه پس انداز با حداقل مانده یک میلیون ریال، می‌تواند برای دریافت وام اقدام کند.

این وام مسدودی سپرده ندارد و هزینه‌های جانبی دریافت آن، حدود ۴میلیون ۱۰۰ هزار تومان شامل ۴٪ کارمزد وام و تشکیل پرونده، برآورد می‌شود.

بهترین بانک برای دریافت وام بدون ضامن کدام است؟

بررسی فرارو نشان می‌دهد، بانک سپه بیشترین تعداد تسهیلات را در کارنامه خود ثبت کرده است، اما رکورد بالاترین متوسط پرداخت وام بدون ضامن با عدد ۹۵ میلیون و ۱۷۲ هزار تومان به بانک صنعت و معدن تعلق دارد

فرارو- پرداخت وام بدون ضامن از ابتدای بهمن سال پیش با بخشنامه دولت در دستور کار قرار گرفت و پس از گذشت شش ماه، آمار‌ها می‌گویند روی هم‌رفته رقم ۱۵ هزار و ۹۳۱ میلیارد و ۶۳۲ میلیون تومان تسهیلات توسط بانک‌ها به متقاضیان پرداخت شده است. اگر عدد را گرد کنیم به ۱۶ هزار میلیارد تومان می‌رسیم. در گزارشی که وزارت اقتصاد منتشر کرده، آمده تعداد متقاضیانی که موفق به دریافت وام بدون ضامن شده‌اند، تا پایان تیرماه ۴۵۷ هزار و ۴۴۸ نفر است؛ بنابراین با یک جمع و تفریق ساده می‌توان نتیجه گرفت در شش‌ماه گذشته به‌طور میانگین به هر متقاضی ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وام بدون ضامن پرداخت شده است. بررسی‌های فرارو نشان می‌دهد، بانک سپه بیشترین تعداد تسهیلات و بالاترین رقم کلی را در کارنامه خود ثبت کرده است، اما رکورد متوسط پرداخت وام بدون ضامن با عدد ۹۵ میلیون و ۱۷۲ هزار تومان به بانک صنعت و معدن تعلق دارد. مرور گزارش وزارت اقتصاد، می‌تواند جزییات نسبتا دقیقی از عملکرد بانک‌ها در پرداخت وام بدون ضامن را نمایش دهد.

وام بدون ضامن؛ بررسی روند کلی پرداخت تسهیلات

پرداخت وام بدون ضامن، زمستان سال ۱۴۰۰ به مدیران ۱۳ بانک دولتی تکلیف شد. در بخشنامه آمده، بانک‌ها موظف هستند با متقاضیان دریافت تسهیلات بانکی که رقمی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان مطالبه می‌کنند، راه بیایند، سخت‌گیری‌های مرسوم را کنار بگذارند و نهایت مساعدت و همراهی را داشته باشند. متقاضیان دریافت تسهیلات بانکی قبل این بخشنامه، به‌طور معمول برای رقم‌های تا سقف ۵۰ میلیون تومان باید دو ضامن معرفی می‌کردند و اگر حدود ۱۰۰ میلیون تومان وام می‌خواستند، در مواقعی حتی ناچار به معرفی سه ضامن می‌شدند. زمستان پارسال بخشنامه پرداخت وام بدون ضامن، به ۱۳ بانک دولتی شامل بانک سپه، تجارت، رفاه کارگران، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، ملی، صادرات، ملت، پست بانک، کشاورزی، مسکن، صنعت و معدن، توسعه تعاون و توسعه صادرات رسید تا طبق دستور وزرات اقتصاد، پرداخت تسهیلات خرد تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان بدون نیاز به معرفی ضامن و تنها با اتکا به سامانه اعتبارسنجی وام بدون ضامن انجام شود. نگاهی به آمار‌های ارائه شده نشان می‌دهد از ابتدای بهمن تا اسفند ۱۴۰۰، تعداد ۲۰۳ هزار و ۳۲۰ فقره وام بدون ضامن پرداخت شده است. این عدد در پایان اردیبهشت ۱۴۰۱ به حدود ۳۱۵ هزار فقره رسید و نهایتا پس از گذشت شش ماه، آمار‌ها از پرداخت ۴۷۵ هزار و ۴۴۷ فقره وام بدون ضامن تا پایان تیرماه امسال حکایت دارند که می‌شود تقریبا ماهی ۸۰ هزار نفر. با تقسیم رقم ۱۵ هزار و ۹۳۱ میلیارد و ۶۳۲ میلیون تومان پرداخت شده بر تعداد دریافت‌کنندگان هم می‌توان نتیجه گرفت، ظرف شش ماه گذشته به هر متقاضی ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وام بدون ضامن پرداخت شده است. حالا باید برویم سر اصل مطلب و ببینیم کدام بانک در بحث پرداخت تسهیلات بدون ضامن عملکرد بهتری از خود به جا گذاشته است.

بیشتر بدانید | وام بدون ضامن، مختص پرداخت تسهیلات خرد است. اگر متقاضی دریافت رقمی زیر ۱۰۰ میلیون تومان باشید، می‌توانید شانس خود را در ۱۳ بانک دولتی امتحان کنید، چون آن‌ها از طرف رئیس‌جمهور و وزارت اقتصاد مکلف به پرداخت این تسهیلات هستند. صلاحیت افراد توسط سامانه اعتبارسنجی وام بدون ضامن و با توجه به عملکرد مالی و بانکی خودشان در سال‌های گذشته تعیین می‌شود

وام بدون ضامن؛ مقایسه عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات

بهترین بانک برای دریافت وام بدون ضامن کدام است؟آمار‌ها می‌گویند پس از شش‌ماه، رقم ۱۵ هزار و ۹۳۱ میلیارد و ۶۳۲ میلیون تومان تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده

وام بدون ضامن ظرف شش ماه گذشته باعث برکناری چند مدیربانکی شده است. در خبر‌ها آمده آن‌ها به‌دلیل بی‌توجهی و کوتاهی در مورد دستورالعمل از کار برکنار شده‌اند. نگاهی به جدول پرداخت وام بدون ضامن تا پایان تیرماه عملکرد ۱۲ بانک دولتی را شفاف می‌کند و تنها از بانک توسعه صادرات نامی به‌چشم نمی‌خورد. بانک سپه با پرداخت ۱۹۵ هزار و ۹۷۷ فقره وام بدون ضامن در صدر جدول قرار گرفته. این بانک در شش ماه گذشته پنج هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان وام بدون ضامن پرداخت کرده که سهم ۳۳.۷ درصدی از کل این تسهیلات را برایش به ارمغان می‌آورد، اما افرادی که موفق به دریافت وام بدون ضامن از بانک سپه می‌شوند، به‌طور میانگین نفری ۲۷ میلیون و ۴۵۵ هزار تومان دست‌شان را می‌گیرد. در حالی که میانگین رقم پرداخت وام بدون ضامن در بانک تجارت به ۶۷ میلیون و ۶۵۷ هزار تومان می‌رسد. بانک تجارت به تعداد افراد کمتری تسهیلات پرداخت کرده و رقم کلی پرداخت شده در قالب بخشنامه وام بدون ضامن آن در مقایسه با بانک سپه، تقریبا نصف است.

رتبه سوم پرداخت وام بدون ضامن به بانک رفاه کارگران می‌رسد. این بانک در شش ماه گذشته ۷۱ هزار و ۶۷۴ فقره تسهیلات با رقم کلی یک هزار و ۶۶۴ میلیارد و ۸۶۰ میلیون تومان پرداخت کرده که میانگین پرداختی ۲۳ میلیون و ۲۲۸ هراذ تومان را ثبت می‌کند. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران دو هزار و ۲۸۲ میلیارد تومان پول را در قالب ۹۳ هزار فقره تسهیلات پرداخت کرده است. هر متقاضی در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، به‌طور متوسط ۲۴ میلیون و ۵۳۱ هزار تومان وام بدون ضامن دریافت کرده است. متوسط پرداختی تسهیلات در بانک ملی به عدد ۶۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد، چون این بانک دو هزار و ۱۹۰ میلیارد تومان را بین ۳۶ هزار و ۲۱۴ نفر تقسیم کرده است.

سامانه شمس بانک صادرات به پرداخت وام بدون ضامن اختصاص دارد. این سامانه تا پایان تیر ماه ۱۴۰۱، کمک کرده رقم ۶۰۸ میلیارد و ۴۳۵ میلیون تومان در قالب ۱۰ هزار و ۳۴۰ فقره تسهیلات به‌دست متقاضیان برسد که معادل ۵۸ میلیون و ۸۴۳ هزار تومان برای هر نفر است.

متوسط رقم تسهیلات پرداخت شده در قالب وام بدون ضامن در بانک‌های ملت، پست بانک به‌ترتیب ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۳۹ میلیون تومان است. هر کدام این بانک‌ها در شش ماه گذشته به ۱۰ هزار و ۳۸۱ نفر و ۱۴ هزار و ۲۱۳ نفر وام بدون ضامن پرداخت کرده‌اند. مدیران بانک کشاورزی در شش ماه گذشته با پرداخت وام بدون ضامن به ۹۸۹ نفر موافقت کرده‌اند در عوض متوسط رقم پرداخت شده در این بانک به عدد ۵۱ میلیون تومان می‌رسد. کمترین تعداد موافقت با پرداخت وام بدون ضامن را در بانک صنعت و معدن شاهد هستیم. تنها ۵۸ متقاضی موفق شده‌اند رضایت مدیران این بانک را نسبت به پرداخت تسهیلات بدون ضامن جلب کنند. رقم پرداخت شده به این افراد پنج میلیارد و ۵۲۰ میلیون تومان است که به‌طور متوسط می‌شود نفری ۹۵ میلیون و ۱۷۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان.

بررسی عملکرد شش ماهه بانک‌ها در پرداخت وام بدون ضامن

نام بانک تعداد تسهیلات (فقره) رقم کل تسهیلات (تومان)  سهم از کل تسهیلات متوسط رقم پرداختی (تومان)
سپه ۱۹۵ هزار و ۹۷۷  پنج هزار و ۳۸۰ میلیارد ۳۳.۷ درصد ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار
تجارت ۳۹ هزار و ۲۰۲ دو هزار و ۶۵۲ میلیارد ۱۶.۶ درصد ۶۷ میلیون و ۶۰۰ هزار
رفاه کارگران ۷۱ هزار و ۷۶۴ یک هزار و ۶۶۵ میلیارد ۱۰.۴ درصد ۲۳ میلیون و ۲۰۰ هزار
قرض‌الحسنه مهر ایران ۹۳ هزار و ۲۲ دو هزار و ۲۸۲ میلیارد ۱۴.۳ درصد ۲۴ ملیون و ۵۰۰ هزار
ملی ۳۶ هزار و ۲۱۴ دو هزار و ۱۹۱ میلیارد ۱۳.۷ درصد ۶۰ میلیون و ۵۰۰ هزار
صادرات ۱۰ هزار و ۳۴۰ ۶۰۸ میلیارد و ۴۳۵ میلیون ۳.۸ درصد ۵۸ میلیون و ۸۰۰ هزار
ملت ۱۰ هزار و ۳۸۱ ۳۰۶ میلیارد و ۴۵۸ میلیون ۱.۲ درصد ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار
پست بانک ۱۳ هزار و ۲۱۳ ۵۱۵ میلیارد و ۸۳۰ میلیون  ۳.۲ درصد ۳۹ میلیون و ۴۰ هزار
کشاورزی ۹۸۹ ۵۰ میلیارد و ۶۴۳ میلیون سه‌دهم درصد  ۵۱ میلیون و ۲۰۰ هزار
مسکن سه هزار و ۴۹۶ ۲۲۹ میلیارد و ۳۰۹ میلیون ۱.۴ درصد ۶۵ میلیون و ۶۰۰ هزار
صنعت و معدن ۵۸  پنج میلیارد و ۵۲۰ میلیون سه‌صدم درصد ۹۵ میلیون و ۲۰۰ هزار
توسعه تعاون ۸۸۲ ۴۵ میلیارد و ۱۹۷ میلیون دو‌دهم درصد ۵۱ میلیون و ۲۵۰ هزار

بانک‌ها به یارانه بگیران وام ۲۰۰ میلیون تومانی می‌دهند؟

در شرایطی که بانک‌ها در برابر تقاضا برای دریافت تسهیلات رویه‌ای سختگیرانه در پیش گرفته‌اند، باور این خبر که قرار است به دریافت کنندگان یارانه تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات داده شود، بیش از هر زمان دیگری باور ناپذیر است.

به گزارش تجارت‌نیوز، پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی به یارانه بگیران یکبار دیگر سوژه تولید محتوای رسانه‌ها در روزهای تعطیل آخر هفته شد.

در شرایطی که بانک‌ها در برابر تقاضا برای دریافت تسهیلات رویه‌ای سختگیرانه در پیش گرفته‌اند، باور این خبر که قرار است به دریافت کنندگان یارانه تا سقف دویست میلیون تومان تسهیلات داده شود، بیش از هر زمان دیگری باور ناپذیر است.

واقعیت این است که در روزهای اخیر هیچ مقام مسئولی در خصوص برنامه پرداخت وام به یارانه بگیران صحبتی نداشته است و چه برسد به اینکه نظام بانکی کشور مکلف به انجام چنین کار شده باشد. برخی رسانه‌ها نیز تکذیب این مطلب را منتشر کرده‌اند.

البته اگر درنظر داشته باشیم که تا همین چند روز پیش افراد زیادی در صف‌های مختلف برای دریافت ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان یارانه یا معوقات آن در وضعیت بلاتکلیف به سر می‌برند، توقع از نظام بانکی برای پرداخت ۲۰۰ میلیون تومان وام آن هم به پشتوانه چنین مبالغی باورناپذیر به نظر می‌رسید.

با این حال محض تنویر افکار عمومی و به ویژه یادآوری مجدد به متقاضیان وام‌ها باید گفت که هنوز قانونی مصوب نشده است که بانک‌ها را وادار به پرداخت چنین تسهیلاتی کند.

در اصل سال گذشته رئیس جمهور و وزیر اقتصادش از برنامه جدیدی  برای پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن رونمایی کردند و اجرای این برنامه تا به امروز با مقاومت بانک‌ها به صورت‌های دیگری اجرا می‌شود.

اگر طالب چنین تسهیلاتی بودید، حتما تاکنون در مراجعه به بانک‌ها مطلع شده‌اید که این تسهیلات تنها نصیب عده معدودی از کارمندان رسمی دولت و بازنشستگان و در نهایت افراد شاغل در بنگاه‌های اقتصادیِ غیر دولتی معروف تعلق می‌گیرد.

در اغلب مواقع شعب بانک‌ها پرداخت چنین تسهیلاتی را منوط به داشتن حساب فعال از سوی مشتری و سپرده‌گذاری رقمی سنگین کرده‌اند که با شرایط بیشتر متقاضیان جور نیست.

در نهایت اینکه در جریان به روز شدن مقررات مربوط به اخد وثیقه حساب یارانه افراد هم می‌تواند در کنار سهام عدالت، چک، سفته، اوراق قرضه، سند ملکی و… حکم وثیقه را داشته باشد اما در عین حال بانک‌ها این اختیار دارند تا بسته به مقدار ارزش وام، نوع وثیقه را خودشان تعیین کنند.

پس اگر این خبر را جایی خواندید که می‌توان با یارانه ۳۰۰ هزار تومانی تاسقف ۲۰۰ میلیون تومان وام بانکی گرفت و یا با کسی روبرو شدید که ادعای انجام چنین کاری را داشت، خیلی خیلی جانب احتیاط را رعایت کنید تا مبادا در دام سودجویان گرفتار نشوید.

وام ارزان ۲۰ میلیونی با کارمزد ۴ درصد

متقاضی دریافت وام فرزندآوری پس از تعیین شعبه باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز (شامل اصل و کپی تمامی صفحات شناسنامه پدر و فرزند، اصل و کپی کارت ملی پدر، کد پستی ۱۰ رقمی و آدرس کامل محل سکونت، کد رهگیری ۱۰ رقمی دریافتی از سامانه (پس از انجام ثبت نام) ظرف حداکثر ۱۲ روز کاری، به شعبه مربوطه مراجعه و نسبت به تشکیل پرونده اقدام کند.

متقاضیان واجد شرایط، برای فرزندان متولد مورخ ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ به بعد و حداکثر تا ۲ سال پس از تاریخ تولد فرزند می‌توانند نسبت به ثبت نام در سامانه مربوطه اقدام نمایند.

روش دریافت تسهیلات

ارائه درخواست استفاده از تسهیلات توسط سرپرست خانوار در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری

متقاضی می‌تواند تا قبل از تعیین شعبه نسبت به ویرایش اطلاعات خود در سامانه از طریق گزینه «ویرایش ثبت نام قبلی» اقدام کند.

متقاضی تا قبل از تعیین شعبه می‌تواند نسبت به تغییر بانک عامل اقدام کند.

پس از تعیین شعبه متقاضیان بر اساس اولویت ثبت نام و میزان سهمیه ابلاغی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، موضوع از طریق پیامک به ایشان اعلام شده و متقاضی می‌بایست با در دست داشتن مدارک مورد نیاز (شامل اصل و کپی تمامی صفحات شناسنامه پدر و فرزند، اصل و کپی کارت ملی پدر، کد پستی ۱۰ رقمی و آدرس کامل محل سکونت، کد رهگیری ۱۰ رقمی دریافتی از سامانه (پس از انجام ثبت نام) ظرف حداکثر ۱۲ روز کاری، به شعبه مربوطه مراجعه و نسبت به تشکیل پرونده اقدام کند.

پس از تعیین شعبه و مراجعه متقاضی به شعبه تعیین شده، پذیرش متقاضی از سوی شعبه انجام می‌شود. متقاضی ۴۵ روز کاری مهلت دارد تا نسبت به تکمیل مدارک و ارائه ضمانت مورد پذیرش بانک اقدام کند.

سقف فردی تسهیلات

برای تولد فرزند اول، ۲۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۳۶ ماهه

برای تولد فرزند دوم، ۴۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۴۸ ماهه

برای تولد فرزند سوم، 600 میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۶۰ ماهه

برای تولد فرزند چهارم، ۸۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۷۲ ماهه

برای تولد فرزند پنجم و بالاتر، هزار میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۸۴ ماه

نرخ کارمزد تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری ۴ درصد به صورت سالانه است.

شرایط پرداخت تسهیلات

با توجه به تنفس ۶ ماهه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری، سررسید اولین قسط ۶ ماه بعد از تاریخ عقد قرارداد است.

ارائه اصل شناسنامه فرزند و پدر وی در زمان تشکیل پرونده الزامی است.

پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به پدر، یک بار برای هر فرزند متولد شده امکان‌پذیر است.

در صورتی که حین دوره بازپرداخت تسهیلات فرزندآوری، فرزند دیگری از متقاضی به دنیا بیاید، پرداخت تسهیلات مذکور مطابق ضوابط ذیربط برای فرزند بعدی امکان‌پذیر خواهد بود.

در صورت تولد فرزندان دوقلو و بیشتر، پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به پدر، یک بار به ازای هر فرزند متولد شده امکان‌پذیر است.

منبع: همشهری آنلاین

۲

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها