تصمیم جدید یارانه ای دولت / کالابرگ قابل تبدیل به پول نقد +جزئیات

کد خبر: 1191434

جزئیات جدیدی از طرح کالابرگ الکترونیک اعلام شد که نحوه اختصاص یارانه در قالب جدید و برخی جزئیات دیگر طرح را مشخص می کند

تصمیم جدید یارانه ای دولت / کالابرگ قابل تبدیل به پول نقد  +جزئیات

روز گذشته جزئیات جدیدی از طرح کالابرگ الکترونیک اعلام شد که براساس آن مشخص شده است در صورتی که اعتبار لحاظ ‌شده برای خرید کالا در پایان ماه استفاده نشود، امکان برداشت نقدی برای سرپرست خانوار فراهم است. به گزارش تسنیم، بر اساس اعلام اخیر مسئولان وزارت رفاه، طرح کالابرگ الکترونیک در حال پیاده‌سازی مقدمات اجرا در استان هرمزگان است. این امکان برای تمام جامعه یارانه‌بگیر هرمزگان پس از اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌های کشوری و استانی فعال خواهد شد و نیاز به هیچ اقدامی نیست.   پیگیری‌های تازه تسنیم از وزارت رفاه نشان می‌دهد، هم‌اکنون طرح جدید کالابرگ الکترونیک «به‌صورت نسبی» در استان هرمزگان آغاز شده است و در صورتی که نتایج آن موفقیت‌آمیز باشد، به زودی در سراسر کشور پیاده‌سازی می‌شود، همچنین جزئیات مهم این طرح طی هفته جاری از سوی وزارت رفاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

6 ویژگی طرح «شما»

طرح جدید شامل رونمایی از یک شبکه اعتباری سراسری است که در کنار شبکه شاپرک قرار خواهد گرفت. «شبکه اعتباری ایرانیان» موسوم به «شما»، از یک سازوکار فنی استفاده می‌کند که ویژگی هایی به شرح زیر دارد:

1- در طرح کالابرگ الکترونیکی برخلاف طرح هوشمندسازی یارانه آرد هیچ گونه دستگاه پوز جدیدی به عرضه‌کنندگان کالاهای اساسی تعلق نخواهد گرفت و هیچ دستگاه پذیرنده‌ای نیز از شبکه شاپرک حذف نخواهد شد.

2- تعداد اقلام کالاهای مشمول این طرح باید در مصوبه هیئت دولت تعیین شود اما هیچ‌گونه محدودیتی در برندهای عرضه‌کننده اقلام تعیین‌شده وجود نخواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود بین 5 تا 17 قلم کالا در این طرح به‌صورت یارانه‌ای در اختیار خانوار مشمول قرار بگیرد.

3- اعتبار به‌صورت ماهانه در حساب سرپرست خانوار - بر اساس کد ملی و نه صرفاً کارت واریز یارانه نقدی - شارژ خواهد شد.

4- در صورت مصرف نشدن بخشی از اعتبار مذکور، امکان دریافت نقدی اعتبار مصرف نشده برای سرپرست خانوار وجود خواهد داشت. در واقع سیکل شارژ اعتبار به صورت ماهانه است.

5- در طرح «شما» شاهد رونمایی از یک سوئیچ کالایی هستیم، یعنی اگر کالای انتخاب‌شده جزو گروه اقلام مشمول در سبد تعیین‌شده باشد، بعد از خرید معادل مابه‌التفاوت نرخ یارانه‌ای و آزاد از اعتبار سرپرست خانوار کسر خواهد شد.

6- احتمالاً باتوجه به ظرفیت بسیار گسترده‌ای که این شبکه اعتباری سراسری ایجاد خواهد کرد، دامنه آن برای حمایت از اقشار محروم و دهک‌های پایین جامعه به طرح کالابرگ الکترونیکی محدود نماند و در آینده زمینه حمایت هدفمند با اصابت مستقیم کالایی به خانوار صورت خواهد گرفت.

کالابرگ الکترونیک اختیاری است

مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان با اعلام این که یارانه نقدی حذف نمی‌شود و کالابرگ الکترونیکی اختیاری است، گفت: بر اساس این طرح، خانوارها می‌توانند به اعتبار یارانه، یک ماه زودتر کالاهای اساسی را خریداری کنند.

حمید فرداد در گفت‌وگو با ایرنا درباره برخی اخبار مبنی بر حذف یارانه نقدی و پرداخت آن در قالب کالابرگ، اظهار کرد: پس از اعلام رسمی و اجرای طرح، مردم می‌توانند به‌صورت اختیاری کالابرگ الکترونیکی را انتخاب کنند، در غیر این صورت یارانه نقدی را دریافت می‌کنند.

وی با بیان این که طرح کالابرگ الکترونیکی به صورت اختیاری و در مرحله نخست در استان هرمزگان اجرایی می‌شود، افزود: هرمزگانی‌ها می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های مجاز (اعلام شده) از این اعتبار در خرید اقلام اساسی استفاده کنند. خرید اقلام اساسی به‌صورت نقد و اعتباری است، یعنی مقدار مشخصی از قیمت کالا از محل اعتبار اختصاص‌داده شده پرداخت می‌شود و خریداران باید بقیه مبلغ را با استفاده از کارت بانکی یا به‌صورت نقدی پرداخت کنند.

خراسان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها