ارزان تر از بازار بدون قرعه کشی خودرو بخرید /سود شگفت انگیز 115میلیونی خریداران پژو 207

کد خبر: 1192850

عرضه‌های بورس کالا دوباره رونق بیشتری به خود گرفته و دیروز شاهد عرضه 207 بودیم که حداقل تفاوت قیمتی 30 تا 115 میلیونی با بازار داشت.

ارزان تر از بازار بدون قرعه کشی خودرو بخرید /سود شگفت انگیز  115میلیونی خریداران پژو 207

عرضه‌های بورس کالا دوباره رونق بیشتری به خود گرفته و دیروز شاهد عرضه 207 بودیم که تفاوت قیمتی حداقل 30 تا 115 میلیونی با بازار داشت.

در ساعات ابتدایی روز 300 دستگاه پژو 207 اتوماتیک مشکی آبنوس با قیمت پایانی 552 میلیون تومان معامله شد. این در حالی است که خرید همین خودرو از بازار آزاد بین 580 تا 600 میلیون تومان است. یعنی خریدار خودرو از بورس کالا سود بیش از 30 میلیونی کسب کرده است.

پس از آن 500 دستگاه پژو 207 اتوماتیک سفید با قیمت 542 میلیون تومان فروخته شد که قیمت بازار این محصول نیز 585 میلیون تومان است. یعنی خریداران این پژو بیش از 43 میلیون تومان نسبت به بازار آزاد سود کردند.

در نهایت پژو 207 اتوماتیک سقف شیشه‌ای مشکی آبنوس با قیمت پایانی 576 میلیون تومان فروخته شد. این در حالی است که قیمت این خودرو در بازار آزاد 696 میلیون تومان است؛ در نتیجه سهامداران با خرید این محصول 120 میلیون تومان سود کردند.

 خرید ارزان‌تر از بورس کالا

حسن رضایی‌پور، کارشناس بازار سرمایه گفت: متاسفانه خودرو در کشور به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است و زمانی که ماهیت کالایی سرمایه‌ای می‌شود، قیمت آن طبق شرایط روز اقتصادی تغییر می‌کند؛ طبیعتا شرایط بازار ارز اثر مستقیمی در بازار خودرو می‌گذارد.

رضایی‌پور اظهار کرد: بررسی عرضه‌های خودرو در بورس کالا نشان می‌دهد که خریداران خودروهای پرتیراژ مثل پژو ۲۰۷ و تارا، خودرو را پایین‌تر از قیمت بازار دریافت می‌کنند و علت افزایش قیمت خودرو شرایط ارزی کشور و ماهیت سرمایه‌ای شدن خودرو است.

وی افزود: راه حل این است که خودروساز تمامی تولید خود را وارد بورس کند، در این شرایط همزمان با رشد عرضه‌ها، به دلیل رقابتی بودن معاملات و نبود رانت در قیمت‌ها، بازار به تعادل می‌رسد.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: آثار این اتفاق در بلند مدت به بهتر شدن کیفیت و رشد صنعت خودروسازی منجر می‌شود؛ زیرا هرچقدر صنایع خودروسازی را ضعیف نگه داریم شرایط نامساعد گذشته ادامه پیدا می‌کند در حالی که اگر اجازه رقابت به آنها داده شود و واردات خودرو نیز صورت بگیرد، می توانیم شاهد رقابت در این صنعت باشیم.

تجارت نیوز

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها