پرداخت تنخواه به دولت متوقف شد / افزایش نرخ سود بانکی در راه است؟

کد خبر: 1192869

رئیس کل بانک مرکزی:برخلاف روال سالهای گذشته امسال تنخواهی به دولت پرداخت نکردیم؛ می‌توانستیم طبق قانون بودجه ۶۰ هزار میلیارد تومان تنخواه بدهیم.

پرداخت تنخواه به دولت متوقف شد / افزایش نرخ سود بانکی در راه است؟

 افزایش نرخ سود بانکی به شورای پول و اعتبار رفت/ صالح آبادی: آثار تورمی اصلاح ارز ترجیحی تخلیه شد

    ۲۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱ اخبار اقتصادی اخبار پول | ارز | بانک

 

افزایش نرخ سود بانکی به شورای پول و اعتبار رفت/ صالح آبادی: آثار تورمی اصلاح ارز ترجیحی تخلیه شد

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که در بیش از ۹۰ کشور دنیا طی ماه های گذشته اصلاح نرخ سود بانکی انجام شده است گفت: ما هم باید حتما از این ابزار استفاده کنیم که منوط به تایید شورای پول و اعتبار است که در حال پیگیری و بررسی آن هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در نشست خبری امروز درباره آمارهای کلان بانک مرکزی در حوزه کنترل تورم، پایه پولی و نقدینگی اظهارداشت: پایه پولی در پایان آبان نسبت به اسفند سال قبل 20.5 درصد بوده است. روند رشد نقدینگی از ابتدای کار دولت و امسال نزولی بوده است.

صالح آبادی: امسال تنخواهی به دولت ندادیم

صالح ابادی با بیان اینکه برنامه ریزی بانک مرکزی کاهش رشد نقدینگی به زیر 30 درصد در سال جاری است؛ گفت: برخلاف روال سالهای گذشته امسال تنخواهی به دولت پرداخت نکردیم؛ می توانستیم طبق قانون بودجه 60 هزار میلیاردتومان تنخواه بدهیم.

رییس کل بانک مرکزی به خرید ارزهای دولت توسط این بانک اشاره و تاکید کرد: بشدت کنترل میکنیم این ارزها در بازار فروخته و ریال آن از بازار جمع آوری شود.

مطالبات بانک مرکزی از دولت موضوع مهم دیگری بود که صالح آبادی به آن اشاره و تصریح کرد: باید سیاست های پولی به گونه ای وضع شود که بازار با کسری نقدینگی مواجه نشود.

وی گفت: کنترل ترازنامه بانکها حائز اهمیت ویژه ای است که بانک مرکزی در دستور کار دارد؛ بانکها رتبه بندی شده اند و براساس رتبه آنها رشد ترازنامه‌شان را در بانک مرکزی کنترل کردیم. هم اکنون این عدد برای هر بانک مشخص و اعلام شده است؛ رتبه هر بانک با بانک دیگر متفاوت است.

وی افزود: تسهیلات تکلیفی بانکها موضوع مهم دیگری است که در بانک مرکزی به آن پرداختیم؛ عدد کلی را مشخص و‌به دولت پیشنهاد کردیم؛ خواهش ما از مجلس این است که هنگام تصویب بودجه سال آینده تسهیلات تکلیفی را متناسب با پیشنهاد ما تعیین‌کند تا خللی در سایر اقدامات و سیاست های بانکی پیش نیاید.

 امسال 555 هزار نفر وام فرزندآوری گرفتند

رییس کل بانک مرکزی ‌درباره عدم پرداخت تسهیلات تکلیفی گفت: امسال تا 26 آذر 697 هزار فقره به مبلغ 96 هزار میلیاردتومان پرداخت شده است؛ سال قبل کل این رقم 80 هزار میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: تسهیلات فرزندآوری نیز امسال 555 هزار فقره تا تاریخ مورد گزارش پرداخت شده است.

15 درصد کل تسهیلات بانکی به خانواده‌ها رسید

رئیس کل بانک مرکزی گفت: کل تسهیلات شبکه بانکی از اول سال تا پایان آبان 2600 همت بوده است که 44.7 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. 84.2 درصد تسهیلات به صاحبان کسب و کار پرداخت شده و 15.8 درصد به خانوارها پرداخت شده است.

وی باردیگر تاکید کرد: انتظار ما در قانون بودجه سال آینده کنترل تسهیلات تکلیفی بانکها برای کنترل ترازنامه بانکهاست. بیش از 50 همت اوراق گام در سال جاری منتشر شد؛ برای جلوگیری از تنزیل در بازار سرمایه تلاش میکنیم این اوراق در زنجیره تولید مورد استفاده قرار گیرد.

رییس کل بانک مرکزی از برنامه اصلاحی این بانک برای هر بانک بصورت مشخص خبر داد و گفت: نظارت ها دقیق در شبکه بانکی انجام میشود؛ قوانین نظارتی بانک در حوزه تسهیلات پرداختی در سامانه سمات تعریف شده است.

وی افزود: فاکتور الکترونیک؛ جزو برنامه هایی است که تا پایان سال کامل می شود؛ فروش اموال مازاد بانکها بصورت ماهانه رصد میشود. اخیرا دو صندوق نیز در این خصوص تعریف شد. در حوزه کنترل ترازنامه بانکها و نظارت بر حوزه بانکی برنامه های خودمان را اجرا میکنیم تا از این ناحیه نیز کنترل نقدینگی را انجام دهیم.

تورم سال آینده کاهشی است/  آثار تورمی اصلاح ارز ترجیحی تخلیه شد

وی درباره تورم نیز گفت: تورم مصرف کننده ابتدای دولت 59.3 درصد بود که به 39.9 درصد کاهش یافت؛ گرچه هنوز بالاست و راضی به این تورم نیستیم و‌حتما باید کاهش پیدا کند ولی امسال اصلاح ارز ترجیحی، افزایش حقوقها و حقوق گمرکی و ... نصف این‌تورم‌را بخود اختصاص داد. امیدواریم سال آینده افزایش تورم از این محل نداشته باشیم وهمین موضوع می تواند به کاهش تورم سال آینده کمک کند.

صالح آبادی گفت: قرار نیست همیشه افزایش تورم تکرار شود؛ روند تورم به روال طبیعی خود برمیگردد البته باید تلاش کنیم انتظارات را تعدیل کنیم. تورم نقطه به نقطه در اسفندماه 29.5 درصد شد و اگر اصلاح ارز ترجیحی نداشتیم می‌توانستیم‌تورم را به کمتر از 25 درصد هم‌کاهش دهیم؛ البته آثار این سیاست تخلیه شده است.

ریال دیجیتال راه اندازی شد

وی‌گفت: ریال دیجیتال راه اندازی شد و در دو فروشگاه بصورت آزمایشی در حال اجراست؛ ایرادات فنی این موضوع شناسایی و در حال رفع است، در ریال دیجیتال عقب نیستیم و همگام با کشورهای دیگر به جلو می‌رویم.

ساماندهی کارت‌خوان‌ها و درگاه‌های پرداخت‌ نیز کار بزرگ دیگری بود که در دولت سیزدهم اجرایی شد.  علی صالح‌آبادی؛ رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این موضوع گفت: اتصال 4 خدمت مهم بانکی به پنجره واحد الکترونیک دولت هم اقدام دیگری بود که در راستای شفافیت و تسهیل‌ خدمات به مردم انجام شد.

وی افزود:‌ سندباکس بانک مرکزی هم برای کمک و حمایت از استارت‌آپ‌ها راه‌اندازی شد تا فناوری های نوین مالی تقویت شود.

صالح آبادی در خصوص‌بازار ارز گفت: در سامانه نیما واردات رسمی کشور تامین مالی می شود، ارز صادرکنندگان در آن عرضه می شود؛ در بازار متشکل ارزی اسکناس ارزی تامین می شود، بازار غیر رسمی نیز وجود دارد که شامل معاملات حواله ای ، فردایی و اسکناس می شود.

رشد 64 درصدی معامله ارز در سامانه نیما

وی گفت: در سامانه نیما بدون هیچ مشکلی تامین ارز انجام می شود. 32.1 میلیارد دلار معامله ارز در این سامانه انجام شده که بیانگر رشد 64 درصدی است. تامین ارز 46.5 میلیارد دلار از ابتدای سال انجام شده که رشد 26 درصدی را نشان میدهد.

صالح آبادی تاکید کرد نرخ های غیررسمی که مورد استناد قرار می گیرد برای بازاری است که عمق آن به طور دقیق مشخص نیست؛ در معاملات فردایی که اساسا ارزی معامله نمی شود و شرط بندی روی نرخ ارز انجام میدهند، مابه التفاوت نرخ ارز به صورت ریالی انجام میشود.

صالح آبادی افزود: در بازار رسمی ارز کار بخوبی انجام میشود و نیازهای ارزی تامین می شود.

یکی از محل های کلاهبرداری، سوء استفاده از حسابهای اجاره ای است که بارها به مردم در این خصوص هشدار داده شده است؛ بعنوان مثال سوء استفاده کلانی از حساب اجاره ای یک پیرمرد 80 ساله بازنشسته شده بدون آنکه خودش بداند.

وی‌ در‌خصوص افزایش نرخ دلار به دلیل کسری بودجه دولت گفت: روند تورمی کاهشی است؛ در بودجه دولت نیز بشدت در حال کنترل هستیم تا دولت از بانک‌ مرکزی استقراض نکند؛ بشدت کنترل می کنیم از کسری بودجه آثاری به بانک مرکزی تحمیل نشود.

اغتشاشات با تحریک خروج سرمایه، در بازار ارز موثر بوده است

صالح آبادی گفت ناآرامی های اخیر با تحریک خروج سرمایه در بازار ارز موثر بوده است ولی تنها دلیل افزایش نرخ ارز نیست.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه تاکید کرد: آنچه مهم است ایجاد آرامش عمومی در فضای جامعه است. همه بازارها مثل بورس و ارز متاثر از عوامل مختلفی است و نمی توان اثر موضوعات مختلف را نادیده گرفت.

وی با بیان اینکه ممکن است برخی بگویند چرا صالح آبادی در موضع گیری درباره بازار ارز بازار نیما و متشکل را ملاک قرار می‌دهد؟ گفت:بله درست است؛ حجم معاملات این بازارها بسیار بالاتر از بازار غیررسمی است و تامین مالی واردات و ... در این بازارها انجام می شود. بازار غیر رسمی بازار محدود و غیرشفاف است و بازار نیما و متشکل است که به صورت شفاف ارز کشور را تامین می‌کند. بنابراین باید هنگام تحلیل بازار مد نظر داشته باشیم که کدام بازار را تحلیل می‌کنیم.

 افزایش نرخ سود بانکی به شورای پول و اعتبار رفت

وی درباره نرخ سود بانکی گفت: در بیش از 90 کشور دنیا طی ماه های گذشته اصلاح نرخ سود بانکی انجام شد؛ روسیه نرخ بهره را یکشبه دوبرابر کرد و به 20 درصد رساند؛ در آمریکا نرخ بهره به بیش از 4 درصد رسید. در ایران به این مقوله به عنوان ابزار سیاست پولی نگاه نشده و باید اصلاح شود؛ از سال 99 دیگر اصلاحاتی در خصوص نرخ سود انجام نشده ؛ باید حتما از این ابزار استفاده کنیم که منوط به تایید شورای پول و اعتبار است که در حال پیگیری و بررسی آن هستیم.

ادامه دارد...

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها