افزایش 18 هزار واحدی شاخص بورس تهران

کد خبر: 1197126

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 18 هزار و 940 واحد همراه شد.

 افزایش 18 هزار واحدی شاخص بورس تهران

بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاملاً‌ رو به رشد قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 18 هزار و 940 واحد به رقم یک میلیون و 598 هزار و 60 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 8 هزار و 924 واحد به رقم 482 هزار و 124 واحد رسید. ارزش بازار بورس که ناشی از ارزش روز شرکت‌های بورسی است به بیش از 5 میلیون و 900 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 21.7 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 642 هزار فقره معامله و به ارزش 10 هزار و 397 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز بودند بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ‌ـ ارزشی نسبت به روز قبل 1.2 درصد رشد کردند این دو شاخص با معیار هموزن 1.8 درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور 1.2 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 1.4 درصد افزایش یافت ولی شاخص بازار دوم بورس 0.9 درصد رشد کرد.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، ایران‌خودرو، گل‌گهر، ملی‌مس، شستا، بانک ملت و بانک پاسارگاد به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته‌اند و نماد شستا یکی از شرکت‌های مهم بورسی که بعد از افزایش 14 برابری سرمایه سهام آن رقیق شده بود و زیر ارزش اسمی 100 تومانی رسیده بود امروز بالاخره توانست از ارزش اسمی خود فراتر رود و هر سهم آن به 100 تومان و 4 ریال رسید.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با 51 واحد افزایش به رقم 20 هزار و 267 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلوین و 101 هزار میلیارد تومان رسید.ارزش بازار پایه فرابورس 387 هزار میلیارد تومان شد.

معامله‌گران امروز بیش از 5.4 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 320 هزار فقره معامله و به ارزش 4 هزار  و 986 میلیارد تومان داد و ستد کردند.  با این حساب ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از 15 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای آریا‌ساسول، بانک دی، نیروی برق دماوند، بهمن دیزل و فولاد غدیر ایرانیان به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای بیمه پاسارگاد و سنگ‌آهن گهرزمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

به گزارش فارس، بازار سرمایه علاوه بر اینکه به شفاف شدن وضعیت شرکت‌ها و معامله‌گران کمک می‌کند و در نتیجه به دولت در گرفتن مالیات واقعی کمک می‌کند در عین حال وظیفه تأمین مالی برای اقتصاد کشور را بر عهده دارد گرچه هنوز سهم بازار سرمایه از تأمین مالی اقتصاد در حد 10 تا 12 درصد است و با رونق بازار می‌توان امیدوار بود سهم این بازار از تأمین مالی اقتصاد تا حداقل 30 درصد باید افزایش پیدا کند.

در عین حال ذات بازار سرمایه همراه با ریسک یعنی خطر و نوسان یعنی سود و زیاد است و قبل از معامله، باید تحلیل، مشورت، مطالعه انجام شود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها