خرید خودرو لوکس ارزانتر از بازار / خریداران فیدلیتی چقدر سود کردند؟

کد خبر: 1198256

عرضه خودرو در بورس کالا دیروز، چهارشنبه 21 دی‌ماه با 750 خودروی فیدلیتی ادامه یافت تا در نتیجه این عرضه‌ها بازهم شاهد کاهش تدریجی قیمت‌ها در بازار غیررسمی باشیم.

خرید خودرو لوکس ارزانتر از بازار / خریداران فیدلیتی چقدر سود کردند؟

براساس اعلام قبلی بورس کالای ایران، دیروز تعداد 750 خودروی فیدلیتی 7 نفره مشکی از طرف شرکت بهمن‌موتور و به قیمت پایه 772 میلیون تومان روی تابلوی بازار فیزیکی بورس کالا رفت.

در فرایند عرضه این خودرو، بیش از 3 هزار و 900 سفارش خرید روی تابلو به ثبت رسید و در پایان نیز این خودرو در قیمت یک میلیارد و 263 میلیون تومان کشف قیمت شد. اگر چه قیمت کشف شده برای خودروی فیدلیتی در بورس کالا حدود 63.7 درصد از قیمت پایه اعلام‌شده از طرف عرضه‌کننده بالاتر بود، اما همچنان نسبت به قیمت‌های بازار غیررسمی حدود 300 میلیون تومان کمتر قرار گرفته بود.

همچنین بررسی قیمت‌ها در بازار غیررسمی نشان می‌دهد در پایان معاملات فیدلیتی در بورس کالا، قیمت این خودرو در بازار غیررسمی نسبت به 24 ساعت گذشته حدود 1.81 درصد افت داشته و به محدوده یک میلیارد و 600 تا 650 میلیون تومان رسیده است؛ قیمتی که به نظر می‌رسد خریداران نسبت به آن تمایل چندانی نشان نداده‌اند و فروشندگان در فرایند واگذاری مجبور به اعمال تخفیفات بیشتری می‌شوند.

کارشناسان بر این باورند با افزایش عرضه‌های خودرو در بورس کالا بزودی متقاضیان اصلی خودرو از حضور در بازارهای غیررسمی صرفنظر خواهند کرد و قیمت‌های خودرو نیز در سطح قیمت بورس کالا قرار خواهد گرفت.

همچنین افزایش عرضه خودرو و اشباع بازار در آینده می‌تواند فروشندگان را مجبور کند برای فروش محصولاتشان خدمات بیشتری به مشتری ارائه دهند.

قیمت تمام شده فیدلیتی ۷ نفره مشکی در بورس کالا به علاوه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده (بر مبنای قیمت نهایی فروش) و ۱۷.۳ میلیون تومان مربوط به سایر هزینه‌های جانبی و کارمزدها، ۱.۳۹۵ میلیارد تومان می‌شود که به نسبت به قیمت ۱.۶ میلیارد تومانی فیدلیتی ۷ نفره در بازار آزاد، حدود 300 میلیون تومان ارزان تر به مصرف‌کنندگان رسید.

قیمت خودروهایی که در بورس عرضه شده اند منطقی‌تر است

مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار  در حاشیه دویست و سی و نهمین جلسه شورای عالی بورس در رابطه با برنامه‌های در دست اقدام برای افزایش عرضه خودرو در بورس گفت: امیدواریم با سلسله اقداماتی، از جمله اصلاح ساختار مالی شرکت‌های خودروسازی، اصلاح مدیریت شرکت‌ها، تأمین قطعات، افزایش بهروری و... که وزارت صمت نیز پیگیر آن است، بتوانیم عرضه خودرو را افزایش دهیم.

وی افزود: عرضه خودرو در بورس قطعاً منجر به افزایش قیمت نشده و شاهد آن هستیم که روند قیمتی خودروهایی که در بورس عرضه شده‌اند، منطقی‌تر است.

دبیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار گفت: امیدواریم با افزایش عرضه‌ها و تعیین برنامه عرضه هفتگی، این افزایش قیمت‌ها کنترل شود و منافع حاصل از این عرضه‌ها به نحوی به خودروساز و مردم برسد که خودروساز در سال‌های آینده افزایش تولید و توسعه محصولات جدید را، در دستور کار داشته باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما معتقدیم با عرضه خودروها با قیمتی منطقی در بورس، خودروساز بتواند افزایش تولید و عرضه داشته باشد که خود این موضوع باعث کاهش قیمت‌ها خواهد شد.

روزنامه ایران

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها