یارانه نقدی | زمان واریز یارانه نقدی | یارانه نقدی بهمن ماه | یارانه جدید

امشب؛ شارژ حساب یارانه بهمن سرپرست خانوار | واریز یارانه نقدی جدید 1 میلیون و 590 هزارتومانی + جدول قیمت کالابرگ ها

کد خبر: 1203480

دولت یارانه جدید با مبلغ عالی برای این دهک از خانوارها در نظر گرفته است .

امشب؛ شارژ حساب یارانه بهمن سرپرست خانوار | واریز یارانه نقدی جدید 1 میلیون و 590 هزارتومانی + جدول قیمت کالابرگ ها

چندیش پیش خبرهایی مبنی بر تغییر قیمت یارانه نقدی یا جایگزینی کالابرگ بجای یارانه نقدی منتشر شد. هنوز برای تغییر یارانه نقدی تصمیم گیری نشده است. وزیر اقتصاد گفت: بهمن ماه یارانه نقدی تغییر خواهد کرد. یارانه نقدی بهمن ماه به حساب سرپرستان خانوار بزودی واریز خواهد شد.

یارانه جدید دولت برای این دهک های کم درآمد

در سنوات گذشته کارتی از طریق دفاتر خدمات پیشخوان دولت شهرستان پاوه تحت عنوان مرزنشین صادر شده که مورد استفاده تعاونی‌های مرزنشین قرار گرفت و متأسفانه به دلیل عدم نظارت بر روند صدور کارت‌های صادر شده بیش از جمعیت آن زمان شهرستان و حتی حال پاوه کارت صادر شد.

هوشیار عبدالله‌زاده، معاون برنامه‌ریزی فرمانداری پاوه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار کرد: اخیراً با توجه به مراجعات مردم پاوه در مناطق رو ستایی و شهری به  بخشداری در خصوص استفاده از مزایایی کارت‌های مرزنشینی به منظور بهره‌مندی از مزایای سوخت مرزنشینان و مبادلات مرزی ذکر نکاتی جهت رفع ابهام شهروندان عزیز لازم و ضروری که از مراجعات غیرضروری که باعث اتلاف وقت آن‌ها خواهد شد خودداری کنند.

وی ادامه داد: در سنوات گذشته کارتی از طریق دفاتر خدمات پیشخوان دولت تحت عنوان مرزنشین صادر شده که مورد استفاده تعاونی‌های مرزنشین قرار گرفت و متأسفانه به دلیل عدم نظارت بر روند صدور کارت‌های صادر شده بیش از جمعیت آن زمان شهرستان و حتی حال شهرستان کارت صادر شد.

معاون برنامه‌ریزی فرمانداری پاوه تصریح کرد: بسیاری از اهالی شهرستان که خارج از شهرستان‌ها بودند این کارت را از طریق دفاتر پیشخوان به واسطه شناسنامه و محل تولد شهرستان پاوه دریافت کردند و تعاونی‌های مرزنشین که از ارز دولتی و تخیفات گمرکی برای واردات استفاده می‌کردند موفق عمل نکردند و به دلیل عدم نظارت هیأت مدیره، بازرس تعاونی و مجامع عمومی بر تعاونی‌ها عملاً تعاونی‌ها غیرفعال و ناکارآمد شدند و به دلیل غیرواقعی بودن جمعیت مرزنشینان طرح ناموفق و کنار گذاشته شد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در طرح‌های بعدی به منظور تامین معیشت و اشتغال مرزنشینان از همین کارت‌ها برای موضوع مبادلات مرزی استفاده کرده و توقعی برای افراد دارای کارت ایجاد کرد که نمی‌بایست این چنین می‌شد و روال صحیح این بود که کارت جدید و با عنوان مبادلات مرزی و یا سوخت مرزنشنیان صادر می‌شد؛ در آینده نزدیک موضوع طرح کوله‌بری نیز مطرح است که امیدواریم این خطا دوباره تکرار نشود  و سازو کار مستقل داشته باشد و مبنا کارت‌های مرزنشینی نباشد.

عبدالله‌زاده در راستای روشن شدن اذاهان مردم، ادامه داد:مشمولان استفاده از مبادلات مرزی براساس تصویب نام هیأت وزیران تمامی ساکنان مناطق مرزی که دارای اقامت بیش از سه سال در شعاع ۲۰ کیلومتر مرز شامل این طرح می‌باشند منهای ساکنین مرکز شهرستان‌؛ لذا تمامی روستاهای شهرستان و شهرهای نوسود، نودشه، باینگان و بانه‌وره منهای شهر پاوه مشمول مبادلات مرزی  خواهند شد.

وی یادآور شد: شهروندانی که قبلاً اسم آن‌ها طی لیست تائید شده توسط خانه بهداشت روستا، دهیار و شورا و در شهرهای تابعه منهای شهر پاوه براساس لیست مراکز بهداشتی به تائید شورای شهر و در نهایت با تائید بخشداری به فرمانداری ارسال و در سامانه مرزنشینان ثبت شده است‌.

این مقام مسؤول در شهرستان پاوه اضافه کرد: افرادی که مهلت کارت آن‌ها به اتمام رسیده با مراجعه به دفاتر خدمات پیشخوان دولت در سطح شهر پاوه و شهرهای تابعه کارت‌ها را فعال و مجددا مشخصات کارت جدید را تحویل دهیار کنند که از طریق بخشداران در سامانه ثبت اطلاعات جدید صورت پذیرد و از مراجعه مستقیم به بخشداری جدا خودداری نمایند، و ساکنین شهرهای تابعه منهای شهر پاوه با مراجعه به بخشداری‌ها (نوسود و باینگان)  اطلاعات کارت‌های تمدید شده  را تحویل کارشناس مربوطه جهت ثبت اطلاعات کارت‌های جدید نمایند.

وی اظهار کرد: روستاهای الحاق شده به شهر پاوه (دوریسان، چورژی، سرکران و نسمه) به عنوان محلات شهر پاوه مطابق این آیین‌نامه مشمول استفاده از مزایایی مبادلات مرزی و سوخت مرزنشینان نخواهند شد.

عبدالله‌زاده افزود: مکرر از سوی این فرمانداری مکاتباتی با استانداری صورت پذیرفته که شهر پاوه  در شعاع کمتر از ۲۰ کیلومتر مرز می‌باشد و علاوه بر محرومیت ساکنین ، نبود منابع درآمدی‌، هشت سال مستقیم درگیر جنگ بوده و بیش از ۷۰ درصد ساکنین شهر پاوه اهالی روستاها و شهرهای مرزی هستند که در زمان جنگ آواره شده و به ناچار به دلیل عدم اجازه بازگشت به موطن اصلی در شهر پاوه ماندگار شده و یا شرایط بازگشت به روستاها را بعد از جنگ به دلیل تحصیل فرزندان و بسیاری از موضوعات دیگر نداشتند که امیدواریم با پیگیری استاندار و نمایندگان مجلس این موضوع حل شود و کل مردم شهرستان مشمول بهره‌مندی از مزایایی مبادلات مرزی‌، سوخت مرزنشینان شوند؛ در آینده طرح کوله‌بری پیشنهادی نمایندگان مناطق مرزی از جمله لهونی نماینده مردم اورامانات در مجلس از آن دفاع شد امیدواریم به تائید نهایی برسد و ضمن اینکه مشکلات پیش‌روی طرح مبادلات مرزی و سوخت مرزنشینان را نداشته باشد شامل تمامی ساکنین شهرستان شود.

وی متذکر شد: در خصوص سوخت مرزنشینان شامل تمامی ساکنین روستاها در شعاع ۲۰ کیلومتری مرز منهای شهرهای شهرستان (یعنی علاو بر پاوه شامل شهرهای نوسود، نودشه، باینگان و بانه‌وره) هم نمی‌شود و این مهم نیز توسط خانه‌های بهداشت، دهیاران و شوراها انجام شده و اگر کسی در روستا از قلم افتاده با مراجعه به دهیار اقدام به ثبت‌نام نماید که بعد از تائید سکونت در روستا توسط خانه بهداشت، شورا و دهیار و تائید نهایی بخشدار اسامی به استان جهت بهره‌مندی از مزایای سوخت مرزنشینان ارسال خواهد شد./فارس

واریز یارانه نقدی 1 میلیون و 590 هزارتومان در بهمن

طرح کالابرگ الکترونیکی در روزهای گذشته در سه استان قزوین،‌ گیلان و مرکزی به طور آزمایشی اجرا شد. پیشتر این طرح در هرمزگان به عنوان اولین استان منتخب به اجرا درآمده بود.

بر اساس اعلام مجری طرح کالابرگ الکترونیکی، امکان خرید از تمام فروشگاه‌های موجود در این سه استان برای مردم فراهم شده و تمام فروشگاه‌ها می‌توانند در صورت تمایل برای عضویت اپلیکیشن "شما" (شبکه ملی اعتبار) را از سایت shoma.sfara.ir دانلود کنند.

طبق آخرین اخبار، اجرای طرح کالابرگ الکترونیک در قزوین در دو مرحله به اجرا درمی‌آید که مرحله نخست اجرای آن با اتصال برخی فروشگاه‌ها به سامانه کالا برگ الکترونیک آغاز شده و برابر آمارها تا روز شنبه حدود ۱۰۰ فروشگاه غیر از فروشگاه‌های زنجیره‌ای به این سامانه درخواست داده‌اند.

آنطور که علی رحمانی- سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری قزوین درباره روند اجرای طرح در این استان گفته پس از اتمام مرحله اتصال فروشگاه‌ها با تایید استاندار نسبت به آمادگی برای اجرا طرح، مرحله بعد آغاز می‌شود که در مرحله بعد مشمولین یارانه‌بگیر می‌توانند به این فروشگاه‌ها مراجعه و خرید کنند.

به گفته وی در این طرح بحث مالیات اصناف مطرح نیست و این طرح به هیچ عنوان به سامانه‌های مالیاتی متصل نیست.

رحمانی اعلام کرده که امکان خرید به شکل مجازی در حال حاضر وجود ندارد و انتظار می‌رود در آینده فروشگاه‌هایی که به شکل مجازی این کالاها را می‌فروشند، به طرح متصل شوند تا از مزایای اجرای طرح به صورت مجازی هم بتوان بهره‌مند شد.

در استان گیلان نیز مقدمات اولیه شروع شده و روند اطلاع رسانی‌ها به افراد و فروشگاه‌ها در حال انجام است. در استان مرکزی نیز اقدامات اولیه برای اجرای طرح آغاز شده و ستادهای استانی و شهرستانی تشکیل شده است. همچنین اطلاع‌رسانی به فروشگاه‌ها و مغازه‌داران جهت ثبت نام و مشارکت در این طرح در دستور کار است.

جمشید امیدی - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی با بیان اینکه طی دو روز گذشته استقبال خوبی از این طرح صورت گرفته است،‌ می‌گوید: پیوستن به این طرح اصلا اجباری نبوده و اختیاری است. طرح برای فروشندگان مزایایی دارد و صاحبان مغازه و فروشگاه‌ها برای مشارکت در این طرح متحمل هیچ هزینه ای نمی شوند.

به گفته وی، با اجرای این طرح کوچکترین و جزئی‌ترین واحدهای فروشگاهی در هر منطقه‌ای با دستگاه کارتخوان خود می‌توانند به شبکه شما متصل شوند و شرکت در این طرح تعداد مشتریان فروشگاه را افزایش می‌دهد.

آنطور که مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفته این طرح روشی موثر برای کنترل گرانی و تورم است و نگاه دولت این است که طرح بیشتر وارد روستاها شود.

پیشتر و مطابق گزارش‌های انتشار یافته بیش از ۴۰۰۰ تراکنش در هرمزگان انجام گرفته و از حدود ۹۰۰ فروشگاه خرید شده است.

به گفته مجتبی معین وزیری - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان بیش از ۱۳۲۶ فروشگاه در هرمزگان به درگاه کالابرگ الکترونیکی متصل شده‌اند و ۳۵۰ فروشگاه دیگر در هرمزگان در انتظار اتصال به سامانه کالابرگ الکترونیک هستند.

حمید فرداد - مجری طرح کالابرگ الکترونیکی ابراز امیدواری کرده با پیوستن ۳۵۰ فروشگاه دیگر، پوشش و فراگیری صد درصدی طرح در هرمزگان محقق شود.

طرح کالا برگ الکترونیکی به منظور تقویت سلامت غذایی و حمایت از معیشت خانوار به اجرا درآمده و دولت این امکان را برای خانوارها به وجود آورده تا کالاهای اساسی را به نرخ ثابت و اعتبار یارانه یک ماه زودتر خریداری کنند. این کالاها ۱۰ قلم کالای اساسی به ارزش ۵۳۰ هزار تومان است که شامل ماست، شیر، پنیر، قند و شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم‌مرغ می‌شود.

کالابرگ

با این حساب یارانه خانواده 2 نفره 1 میلیون و 60 هزارتومان و یارانه خانوار 3 نفره 1 میلیون و 590 هزارتومان خواهد شد.

به اعتقاد کارشناسان مهمترین مزایای اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی، حفظ قدرت خرید مردم در طول دوره است. قیمت کالاها بر اساس نرخ شهریور سال ۱۴۰۰ عرضه می‌شود و دولت طبق سبد کالای مشخص شده مابه التفاوت قیمت کالا را در طول دوره پرداخت می‌کند.

مزیت دیگر این طرح احترام به سلایق خانوارهاست به نحوی که مردم می‌توانند کالای مصرفی و مورد نیاز خود را از لیست اقلام اعلام شده بر اساس سلیقه و با هر نام و نشان تجاری خریداری کنند و امکان پرداخت مابه التفاوت قیمت کالاهای انتخابی با کالای مرجع فراهم شده است.

پیش از این وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به موفقیت اجرای طرح در استان هرمزگان از تسری آن به پنج استان دیگر خبر داده و ابراز امیدواری کرده بود که این طرح تا پایان سال در کل کشور اجرایی شود که با توجه به اجرای طرح در سه استان قزوین، مرکزی و گیلان، احتمال پیوستن یک استان دیگر به طرح تا پایان سال دور از انتظار نیست.

به گفته وی طبق هماهنگی‌های انجام‌ شده با فروشگاه‌های زنجیره‌ای در آینده نزدیک طرح کالابرگ الکترونیکی به شکل سراسری اجرا می‌شود و دولت هیچ بنایی ندارد که یارانه نقدی را حذف کند.

آنطور که مرتضوی گفته اجرای طرح کالابرگ الکترونیک تکلیف قانونی است و مردم می‌توانند کالابرگ الکترونیک یا یارانه نقدی را انتخاب کنند. قیمت‌ها بر اساس شهریور سال ۱۴۰۰ است و برای کالاهای اساسی از ارز نیمایی استفاده کند.

به گفته وزیر تعاون، کار ‌و رفاه اجتماعی سرپرستان خانوار با کد دستوری # ۲۸*۷۸۸* می‌توانند میزان اعتبار خود را مشاهده و به هر مقداری که ضرورت دانستند خرید کنند.

به گزارش ایسنا، افراد درصورت تمایل نداشتن به خرید کالا برگ الکترونیکی می‌توانند همچنان یارانه خود را در پایان هر ماه به طور نقدی دریافت کنند. فروشندگان صنوف خواربار، لبنیات، پروتئین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی‌های مصرف، می‌توانند با مراجعه به نرم افزار «بازار» و «مایکت» یا از طریق درگاه الکترونیکی shoma.sfara.ir نسبت به نصب برنامه کاربردی «شما» و ثبت نام از قسمت پنل فروشنده به فروشندگان مجاز به این طرح بپیوندند.

۷

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها