خبر خوش برای کالابرگ بگیران / خرید ارزان کالای اساسی با نرخ شهریور 1400

کد خبر: 1209120

فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، افق کوروش، دیلی مارکت، جانبو و برخی فروشگاه‌های خُرد در طرح کالابرگ سراسری مشارکت دارند

خبر خوش برای کالابرگ بگیران / خرید ارزان کالای اساسی با نرخ شهریور 1400

به نظر می‌رسد طرح ملی کالابرگ الکترونیک در چهار استانی که به‌صورت آزمایشی در حال اجرا بود، با موفقیت همراه شده است؛ به همین دلیل است که از دیروز به طور رسمی این طرح در سراسر کشور عملیاتی شد.

آنچه که طرح ملی کالابرگ الکترونیک را از دیگر طرح‌های اینچنینی متمایز و منحصر به فرد کرده، حفظ قدرت خرید اقشار مختلف مردم یا امکان دسترسی به همه برندهای غذایی داخلی و خارجی و پرداخت مابه‌التفاوت خرید انجام شده توسط دولت نیست بلکه «شبکه ملی اعتباری» آن است.

جزئیات کامل طرح کالابرگ الکترونیک

با این زیرساخت نه تنها دیگر نیازی به ابزارها و برنامه‌های جدید نبوده، بلکه باعث شده تا مصرف‌کنندگان از اعتباری که دارند نهایت استفاده را ببرند. در طرح ملی کالابرگ الکترونیک، دیگر مردم که همان مصرف‌کنندگان نهایی هستند نگران افزایش قیمت موادغذایی نخواهند بود، چراکه می‌دانند با اعتباری که در کارت‌های بانکی خود دارند، می‌توانند خرید کرده و دولت مابه‌التفاوت قیمت کالای خریداری‌شده را به‌صورت یارانه به فروشنده پرداخت می‌کند.

بنابراین گزارش، دولت با اجرای این طرح در بستر شبکه ملی اعتبار عملاً اختیار را به مردم به‌عنوان مصرف‌کننده داده تا براساس اعتبار موجودی که دارند از هر برند غذایی داخلی و خارجی برای خرید ۱۰ قلم کالای اساسی مشمول طرح ملی کالابرگ الکترونیک استفاده کنند. به عبارتی آنها با اختیار خود عملاً با یارانه ماه بعد اقدام به خرید می‌کنند و حتی دولت برندهای خارجی وارداتی که از گمرک ترخیص شده‌اند را نیز مشمول این طرح قرار داده است.

بر اساس این شبکه است که اقلام غذایی مشمول یارانه کددار شده و همچنین کد ملی یارانه‌بگیران شارژ شده و با همه کارت‌های بانکی به همان میزان یارانه خرید صورت می‌گیرد. گفته می‌شود که اقلام غذایی مشمول یارانه یا همان سبد کالایی در نظر گرفته شده براساس قیمت شهریور سال 1400 است.

براساس این طرح هیچ‌ یک از اقلامی که در سبد کالایی یارانه در نظر گرفته شده، با تغییر قیمت برای مصرف‌کننده مواجه نخواهد شد.

دیگر مزایای این سامانه برای اقشار مختلف مردم این است که هر فردی با هر کارت بانکی می‌تواند اقدام به خرید کند به‌طوری که نیازی نیست که اطلاعات خود را ارائه کند و دیگر آنکه اگر فردی کارت بانکی خود را همراه نداشته باشد با مراجعه به برنامه کاربردی شما می‌تواند کد هشت رقمی و چهاررقمی دریافت کند که هشت رقمی برای احراز هویت آن خواهد بود و 4 رقمی همان رمزی است که باید برای خرید ارائه کند.

اتصال چهار فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای به طرح کالابرگ

حالا بر طبق گفته مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان، با راه‌اندازی شبکه ملی اعتباری برای اجرای این طرح، همه شبکه‌های پرداخت، صندوق‌های فروش فروشگاه‌های زنجیره‌ای و ابری یا در فضای اینترنتی در حال اتصال به این سامانه هستند.

«هادی کاشف» به روزنامه ایران خبر داده که در حال حاضر فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، افق کوروش، دیلی مارکت، جانبو و برخی فروشگاه‌های خُرد که مجهز به بارکدخوان شده‌اند، به این سامانه متصل و پذیرای هموطنان در سراسر کشور هستند.

«در حال حاضر اغلب صندوق‌های فروش فروشگاه‌های زنجیره‌ای و ابری تستشان را در فضای این سامانه با موفقیت گذرانده‌ و در فرایند عملیاتی قرار گرفته‌اند. همچنین تاکنون 6 شبکه پرداخت نیز به این سامانه متصل شده‌اند و دیگر شبکه‌های پرداخت نیز در مرحله تست هستند.»

کاشف همچنین از استقبال همه شبکه‌های پرداخت، صندوق‌های فروش فروشگاه‌های زنجیره‌ای و ابری خبر داده است.

مجری طرح کالابرگ الکترونیک درباره اینکه در طرح آزمایشی چه محورهایی مورد تأکید بوده، می‌گوید: در طرح آزمایشی به‌دنبال این بودیم که آیا فرایند کاری در این خرید اعتباری با موفقیت انجام می‌گیرد و زیرساخت موجود می‌تواند این سامانه را حمایت و پشتیبانی کند. یعنی اینکه مردم می‌توانند به‌راحتی ثبت‌نام کنند. فروشنده‌ها می‌توانند به‌راحتی اضافه شوند. خریدهایی که اتفاق می‌افتد به‌راحتی تسویه حساب می‌شود، یعنی زیرساختی که آماده شده پاسخگویی لازم برای این طرح را دارد که خوشبختانه در اجرای آزمایشی این طرح در این چند استان کشور، مشاهده می‌شود که تسویه حساب با پذیرنده انجام شده، مردم از اعتبارشان هزینه کرده‌اند و کالاهایشان تأمین شده است. جایی با نقصان کالا مواجه نشده است. صفی شکل نگرفته است نگرانی راجع به اینکه مثلاً زیرساخت جدیدی نیاز باشد نیست که خوشبختانه همه این موضوع‌ها با موفقیت طی شده و برای اجرای سراسری آن دیگر مشکلی وجود ندارد.«کاشف» با بیان اینکه به‌زودی در این طرح هر فرد می‌تواند به میزان اعتبار موجود با اعضای خانواده‌اش به اشتراک بگذارد.

روزنامه ایران

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها