قیمت پسته رکورد زد/ با عیدی بازنشستگان چقدر میتوان پسته خرید!

کد خبر: 1209557

قیمت پسته امروز پنجشنبه 18 اسفند و با توجه به نزدیک شدن نوروز با افزایش همراه بود.قیمت پسته امروز بیشتر از یک میلیون تومان گزارش شده است.

قیمت پسته رکورد زد/ با عیدی بازنشستگان چقدر میتوان پسته خرید!

جدیدترین قیمت پسته امروز پنجشنبه 18 اسفند را در ادامه بخوانید.

قیمت پسته عمده فروشی

نوع پسته     قیمت هر کیلو (تومان)     اونس

پسته اکبری     680.000     20-22

پسته اکبری     650.000     22-24

پسته عباسعلی دامغان     600.000     22-24

پسته عباسعلی دامغان     585.000     24-26

پسته عباسعلی دامغان     560.000     26-28

پسته عباسعلی دامغان     520.000     28-30

پسته کله قوچی     670.000     20-22

پسته کله قوچی     640.000     22-24

پسته احمدآقایی     600.000     24-26

پسته خنجری     500.000     24-26

پسته فندقی     570.000     30-32

11

قیمت پسته تحت تاثیر از نرخ دلار

محمد صالحی، رئیس هیئت مدیره انجمن پسته پیرامون گران شدن قیمت پسته گفت: در حال حاضر ۹۰ درصد پسته ایران صادر می‌شود، قیمت این محصول به دلار وابسته است و به دلیل افزایش قیمت دلار در چند ماه اخیر به طبع قیمت پسته هم تغییر کرد.

وی در خصوص اینکه پسته محصولی داخلی است، چرا باید نرخ آن با دلار محاسبه شود، خاطرنشان کرد: به این دلیل که بیشتر تولید پسته کشور صادراتی است. کشاورز محصول خود را که با مشکلات فراوان تولید می‌کند به کسی که با قیمت بیشتر خریداری می‌کند، می‌فروشد. کشاورزان با قیمت مشخص به تجار و فروشنده داخلی جنس خود را ‌می‌فروشد. بازار تجارت، بازار آزاد است و ما به کشاورز برای کنترل قیمت نمی‌توانیم بگوییم به چه کسی چه جنس خود را بفروشد.

رئیس هیئت مدیره انجمن پسته افزود: کشاورز ۴۰ درصد زیر قیمت بازار به خریدار جنس را می فروشد و گرانی پسته که اخیرا در اخبار و شبکه‌های مجازی اعلام می‌شود توسط فروشنده‌ها صورت می‌گیرد.

سود خرده فروشان بیشتر از کشاورز است

صالحی اظهار داشت: ۵ درصد محصول کشاورزان به صورت دستچین و یک دست است. محصولات ارزان‌تر هم در بازار وجود دارد که از کشاورز ارزان‌تر خریداری شده است. قیمت‌های ۱ میلیونی که اعلام می‌شود برای آن ۵ درصد پسته صادراتی و دستچین شده است؛ کشاورز با قیمت ۵۰۰ یا ۶۰۰ هزار تومان به خرده فروشان پسته خود را می‌فروشند که اگر قیمت‌های اعلام شده واقعی باشد ،خریداران سود زیادی به روی قیمت تمام شده می برند.

پسته‌های ریز برای خرید به صرفه‌تر است

وی در رابطه با پسته‌های قیمت مناسب در بازار ادامه داد: تفاوت پسته مرغوب در درشت بودن و ریز بودن آن است و در کیفیت آن فرقی با هم ندارد. این‌طور نیست که پسته ریز نامرغوب باشد. افرادی که می خواهند پسته درشت و مرغوب داشته باشند هزینه بیشتری هم پرداخت می‌کنند. در بازار خشکبار، پسته ۴۰۰ هزار تومانی هم وجود دارد اما سایز آن کمی ریزتر است. حتی خودمان هم بیشتر از پسته های ریز استفاده می کنیم.

صالحی در ادامه گفت: در بازار پسته قیمت‌ها متفاوت است. افراد با هر بودجه‌ای که دارند، می توانند پسته خریداری کنند. همانطور که در ابتدا گفتم تفاوت تنها در اندازه آن‌ها است نه کیفیت! مردم برای خرید حق انتخاب دارند.

قیمت پسته تغییر نمی‌کند

این مقام مسئول ضمن بیان میزان تقاضا در بازار اعلام کرد: توان خرید در میان مردم کاهش یافته است به همین دلیل تقاضا داخلی کاهش یافته است و بازار شب عید مانند سال‌های گذشته نیست. نسبت به ۴،۵ سال گذشته وضعیت بازار بسیار اسفناک شده است. قیمت های موجود در بازار قیمت شب عید است و به نظر نمی رسد تغییری داشته باشد.

صالحی در پایان گفت: زمانی پسته ایران رتبه اول در دنیا را داشت اما اکنون در رتبه دوم است که با رتبه سوم هم برابری می‌کند. به همین دلیل تقریبا ۱۰ تا ۱۵ درصد تقاضا کاهش یافته است. وضعیت صادرات هم کاهش پیدا کرده است در حال حاضر عرضه و تقاضا در صادرات با هم برابری می‌کند.

تجارت نیوز

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها