با کاهش دلار خریداران ارز چقدر ضرر کردند؟

کد خبر: 1210231

وزیر اقتصاد با اشاره به زیان بزرگ مردم از خرید ارز در روزهای نوسان این بازار تاکید کرد: دریک هفته گذشته شاهد کاهش ۴٠ درصدی میزان دارایی افرادی بودیم که نسبت به خرید ارز اقدام کرده‌بودند و زیان بزرگی را تجربه کردند.

با کاهش دلار خریداران ارز چقدر ضرر کردند؟

وزیر اقتصاد با اشاره به زیان بزرگ مردم از خرید ارز در روزهای نوسان این بازار تاکید کرد: دریک هفته گذشته شاهد کاهش ۴٠ درصدی میزان دارایی افرادی بودیم که نسبت به خرید ارز اقدام کرده‌بودند و زیان بزرگی را تجربه کردند.
 احسان خاندوزی در مراسم معاملات شمش طلا ‌در بازارهای مالی و مشتقه بورس کالای ایران با بیان اینکه مدت‌ها منتظر این روز بودیم، اظهارداشت: بسیاری از این دستورات و اقدامات دولت در مقابل چشم مردم انجام نمی‌شود اما امروز برای افزایش قدرت مردم برای حفظ دارایی خود در برابر تورم سپرده نفت و شمش طلا به اجرا رسید که اجرای این دو اقدام را مدیون پیگیری‌های آقای مخبر هستیم.

وی ادامه داد: این دو اقدام مقارن با ثبات و آرامش بازار ارز پس از نوسانات اخیر انجام و باعث می‌شوند در چشم انداز پیش رو اقتصاد ایران اتفاقات هفته گذشته رخ ندهد.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه در اقتصاد ایران بازارهای عمیق و رسمی برای اینکه دارایی‌های مردم در این بازارها مصون از تورم بمانند، وجود ندارد، گفت: به همین دلیل است که دشمن از طریق انتظارات تورمی تلاش می‌کند اقداماتی را انجام دهد که نوسانات آن سرریز کند و آثار آن در متغیرهای اساسی اقتصاد خود را نشان می‌دهد.

خاندوزی افزود: اگر مدیران سال‌های پیش به راه اندازی این ابزارها فکر می‌کردند که دارایی‌های مردم را مصون از تورم نگهدارند و به سراغ این ابزارها می‌رفتند امروز هجوم سفته‌بازانه مردم به بازار ارز و بازار مسکن و ... شکل نمی‌گرفت و نوسانات دوره‌ای در این بازارها رخ نمی‌داد.

وی با اشاره به زیان بزرگ مردم از خرید ارز در روزهای نوسان این بازار تاکید کرد: دریک هفته گذشته شاهد کاهش ۴٠ درصدی میزان دارایی افرادی بودیم که نسبت به خرید ارز اقدام کرده‌بودند و زیان بزرگی را تجربه کردند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه متغیرهای بنیادی آنقدر دچار مشکل نشده بودند که چنین اتفاقاتی در بازار ارز بیفتد، اظهار داشت: بازارهای غیر رسمی و کم عمق داریم که چند بازیگر می‌توانند در این دریاچه کم عمق موج و نوسان ایجاد کنند.

خاندوزی ادامه داد: اگر بازار عمیقی داشتیم ورود و خروج عمده سفته بازان موج ایجاد نمی‌کرد و مردم را هم آشفته نمی‌کرد. اگر در همین حوزه طلا، زودتر و در سال‌های گذشته اقدام می‌شد آن ٣۵ تن طلایی که وجود دارد ١٠٠ هزار میلیارد تومان نقدینگی به سمت آن انجام می‌شد و همچنین توانستیم امکان فروش ریالی نفت را با همکاری وزیر نفت ایجاد کردیم و این خواسته‌ای بود که همواره وجود داشت و اگر این ابزارها ایجاد می‌شد، امروز شاهد این مصیبت‌ها در اقتصاد نبودیم./ایلنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها