یک پتروپالایشگاه در آبادان افتتاح می‌شود

کد خبر: 1210709

خط انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار که آماده بهره‌برداری است نیز پیش‌بینی می‌شود تا قبل از پایان سال آینده به بهره‌برداری برسد. با بهر‌ه‌برداری از آن گاز به سواحل مکران می‌رسد و ۵۲ هزار خانوار بهره‌مند خواهند شد.

یک پتروپالایشگاه در آبادان افتتاح می‌شود

جواد اوجی وزیر نفت پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به عنوان خبر خوب، یک مجتمع پالایشگاهی ۲۱۰ هزار بشکه‌ای در مجتمع پالایشگاهی آبادان طی چند روز آینده به افتتاح خواهد رسید.

وی عنوان کرد: این پالایشگاه که روزانه ۲۱۰ هزار بشکه نفت خام سبک و سنگین را با ارزش یک و یک دهم میلیارد دلار فرآوری می‌کند، به بهره برداری خواهد رسید.

وزیر نفت تصریح کرد: این پالایشگاه در آغاز دولت سیزدهم ۶۴ درصد پیشرفت داشت که در دولت سیزدهم ۳۶ درصد آن تکمیل را به عنوان یکی از پروژه‌های نیمه کاره تکمیل کردیم. این پترو پالایشگاه علاوه بر تولید سوخت، بنزین، گازوئیل تولید محصولات خوراک پتروشیمی‌ها مانند پتروشیمی آبادان و پتروشیمی بندر امام را هم دارد.

اوجی با تاکید بر اینکه این پالایشگاه صد در صد دولتی است و هفت هزار نفر در آن مشغول به کار بودند، گفت: با شروع فعالیت این پالایشگاه تولید بنزین از ۱۰ میلیون لیتر به ۱۴ میلیون لیتر و گازوئیل هم از ۱۵ میلیون لیتر به ۱۸ میلیون لیتر خواهد رسید. هم‌چنین با راه‌اندازی این پالایشگاه شاهد کاهش نفت کوره و مازوت خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: خط لوله انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار و سواحل مکران آماده بهره‌برداری است که در چند روز آتی تا قبل از عید نوروز افتتاح می‌شود. ۲۷۰ کیلومتر طول این خط لوله بوده است و ۴۱۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در آن انجام شده است. این پروژه در استان سیستان و بلوچستان ۳۹ هزار و ۲۰۰ خانوار شهری و بیش از ۴۸۰ روستا را پوشش می‌دهد.

وزیر نفت تاکید کرد: ما ۱۲ میلیارد دلار پروژه‌های نیمه کاره در دولت سیزدهم را در سال ۱۴۰۱ انجام دادیم که از مهم‌ترین آن فاز ۱۴۰ پالایشگاه پارس جنوبی بود، ۳۱ پروژه نیمه تمام در ۱۴۰۱ را تکمیل کردیم.

اوجی در پایان در رابطه با پیوستن به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند اظهار داشت: ما جز وزارت خانه‌هایی بودیم که در سامانه درگاه عملکردمان مطلوب بوده است و اگر مواردی هم بوده که نپیوستند به خاطر محدودیت‌هایی بوده است که ستاد سوخت قاچاق کالا داشته است./ مهر

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها