آغاز کنفرانس "ایران و بریکس: چشم اندازها برای شراکت و همکاری"

کد خبر: 1237510

کنفرانس "ایران و بریکس: چشم‌اندازها برای شراکت و همکاری" از سوی معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه آغاز شد.

آغاز کنفرانس "ایران و بریکس: چشم اندازها برای شراکت و همکاری"

 این کنفرانس به دنبال اعلام وزیر امور خارجه کشورمان در نشست وزرای خارجه دوستان بریکس در کیپ تاون آفریقای جنوبی برگزار  شده است.

 برر اساس آنچه که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است، در این نشست مقامات و سفرای پنج کشور عضو بریکس شامل هند، چین، برزیل، روسیه و آفریقای جنوبی به همراه سفرا و دیپلماتها سفارتخانه‌های خارجی مقیم تهران هم‌چنین مقامات، مدیران و صاحبنظرانی از دستگاههای دولتی و خصوصی و نیز اساتید و دانشجویان دانشگاههای کشور در این کنفرانس یک روزه حضور دارند.

 این کنفرانس که در مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه در تهران برگزار شده است با سخنان نماینده آفریقای جنوبی به عنوان رئیس دوره ای بریکس و معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه آغاز می‌شود و در ادامه، سه نشست تخصصی برگزار خواهد شد.

در نشست اول تحت عنوان"بریکس و نقش آن در یک جهان چندقطبی در حال ظهور"، نمایندگان کشورهای عضو بریکس ضمن معرفی بریکس و دستاوردهای آن، در خصوص نقش این بلوک قدرتمند اقتصادی در نظام بین‌الملل سخن خواهند گفت.

در پنل دوم تحت عنوان "ایرانِ چندجانبه گرا"، برخی مدیران و صاحبنظران ایرانی به ارائه عملکرد جمهوری اسلامی ایران در برخی ساختارهای چندجانبه در حوزه‌هایی نظیر انرژی، تزانزیت و فنآوری و نوآوری خواهند پرداخت. همچنین قرار است دبیرکل سازمان اکو و دبیرکل سامان همکاری اقتصادی "دی هشت" و وزیر همگرایی اتحادیه اقتصادی اورآسیا نیز در این پنل تجربیات سازمانهای متبوع خود در همکاری با ایران را به اطلاع شرکت کنندگان برسانند.

در نشست سوم تحت عنوان "ایران و بریکس: حال و آینده" پنلیستهایی از ایران و کشورهای عضو بریکس در حوزه‌های بالقوه همکاری در ارتباط با وضعیت جاری گروه مزبور و ظرفیت‌ها و برنامه‌های آتی آن، فعالیت‌های چند جانبه و بین‌المللی ایران و زمینه‌های همکاری جمهوری اسلامی ایران با گروه کشورهای عضو بریکس در حوزه حمل و نقل و ترانزیت، انرژی، مالی و سرمایه گذاری، فناوری‌های نوین و... رایزنی و تبادل نظر  می‌کنند.

براساس اعلام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار است، قرار است حسین امیرعبداللهیان در نشست پایانی این کنفرانس سخنرانی کند.

به گزارش ایسنا، ایده ایجاد گروه بریکس با نزدیکی چهار قدرت اقتصادی در حال ظهور جهان شامل برزیل، روسیه، چین و هند در دوران اوج یکجانبه گرایی آمریکا در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی شکل گرفت.

اولین اجلاس رسمی سران چهار کشور در سال ۲۰۰۹ در روسیه برگزار شد. آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۱ با دعوت چین در اجلاس سران بریکس رسما حضور یافت و نشست سران این گروه در سال ۲۰۱۳ به میزبانی آفریقای جنوبی برگزار شد.

در سال ۲۰۱۵، بانک بریکس با نام بانک توسعه نوین تاسیس شد. در حال حاضر، گروه بریکس بیشترین سهم از تولید ناخالص داخلی جهان (۳۱.۵ درصد) را در مقایسه با سایر بلوک‌های اقتصادی از جمله گروه هفت (۳۰.۷ درصد) به خود اختصاص داده است.

همچنین پنج کشور عضو یک چهارم مساحت خشکی زمین و حدود ۴۰ درصد جمعیت جهان (۳ میلیارد و ۱۸۷ میلیون نفر در سال ۲۰۲۱) را دارا هستند.

پس از پیوستن آفریقای جنوبی به بریکس در سال ۲۰۱۰، تاکنون هیچ کشوری به عنوان عضو رسمی این گروه پذیرفته نشده و ترجیح کشورهای عضو در این سال ها، عمدتا متوجه تحکیم آن بوده است.

گفته می شود ۲۰ کشور متقاضی عضویت در بریکس هستند و قرار است در نشست سران بریکس در آفریقای جنوبی در خصوص معیارها و فرایند و زمانبندی پذیرش کشورهای مختلفِ متقاضی توافق کنند.

جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله کشورهایی است که در مناسبتهای مختلف علاقمندی خود به همکاری نزدیک با بریکس و نیز عضویت احتمالی در آن را اعلام داشته است و آن را به نفع دو طرف می داند. کنفرانس تهران نیز گامی در راستای شناسائی ظرفیتهای متقابل برای همکاری تلقی می‌شود.

ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها