وزیر نفت: فاز ۱۱ پارس جنوبی پس از وقفه ۲۰ ساله ظرف ۲ سال تکمیل شد

کد خبر: 1241314

وزیر نفت گفت: فاز ۱۱ پارس جنوبی پس از وقفه ۲۰ ساله ظرف ۲ سال تکمیل و آماده بهره‌برداری شد.

وزیر نفت: فاز ۱۱ پارس جنوبی پس از وقفه ۲۰ ساله ظرف ۲ سال تکمیل شد

وزیر نفت گفت: با این شعار "ما می توانیم" بهره برداری از طرح معطل مانده ۲۰ ساله فاز ۱۱ پارس جنوبی در این دولت هموار شد.

جواد اوجی روز دوشنبه در آیین افتتاح و بهره برداری از فاز ۱۱ گازی پارس جنوبی، اظهار کرد: در ۶ ماه قبل زمانی که ریاست جمهوری برای افتتاح پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی به عسلویه آمدند، از ما خواست که فاز ۱۱ در همین دولت به بهره برداری برسد.

وی افزود: امروز خوشحال هستیم که طی ۶ ماه از آن گفت و گو، شاهد به بهره برداری از طرحی هستیم که ۲۰ سال توسط شرکت خارجی ما را معطل کرده بودند.

وزیر نفت تصریح کرد: آیت الله رئیسی بر توسعه میادین مشترک و به خصوص اتمام فازهای پارس جنوبی تاکید دارند و به ایشان قول می دهیم در این مسیر حرکت کنیم.

اوجی یادآورشد: اجرای فاز ۱۱ پارس جنوبی به دست متخصصان داخلی ۸۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه داشت.

وی گفت: با تکمیل چاههای فاز ۱۱ پارس جنوبی روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب از این میدان مشترک برداشت خواهد شد.

وزیر نفت افزود: این درحال است که پارسال وقتی ترکمنستان گاز را قطع کرد برای روزانه ۱۰ میلوین متر مکعب گاز در آن منطقه دچار چالش شدیم.

اوجی ادامه داد: از شروع دولت سیزدهم بسیاری از  پروژه های نیمه کاره از جمله فاز ۱۱ پارس جنوبی که فقط قرارداد آن توسط شرکت های خارجی رد و بدل می شد به ثمر نشست .

وی گفت: پارسال ۳۴ پروژه نیمه کاره به ارزش ۱۲ میلیارد دلار به بهره برداری رسید.

وزیر نفت یادآورشد: امسال ۶۷ پروژه در حوزه بالا و پایین دستی به ارزش ۱۵ میلیاد دلار  با اولویت تولید به بهره  برداری می رسد که تاکنون ۲۵ پروژه به ارزش ۷.۵ میلیاد  دلار افتتاح شده است.

اوجی افزود: دولت سیزدهم در حوزه پارس جنوبی ۱۰ اقدام مهم تاکنون انجام شده که فاز ۱۱ پارس جنوبی از جمله آنهاست.

وی راه اندازی واحدهای شیرین سازی میعانات گازی فازهای ۲و۳، احداث خط لوله فاز ۱۶، احداث پالایشگاه فاز ۱۴ از دیگر اقدام های بزرگی است که در دولت سیزدهم انجام شده است.

وزیر نفت گفت: امروز وزارت نفت در همه بخش ها به خودکفایی دست یافته است و به بسیاری از کشورهای مورد تحریم که ۳۰کشور هستند و ایران نیز در صدر آنهاست حضور فعال پیدا کرده ایم.

اوجی یادآورشد: پرونده پارس جنوبی هنوز بسته نشده است و از برنامه های مهم وزارت نفت حفظ ، نگهداشت و فشار افزایی در پارس جنوبی است که مطالعات آن رو به پایان است./ ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها