بیمه آتش‌سوزی، آرامش به قیمتی ارزان

کد خبر: 543116

به طور کلی ارزش بیمه آتش سوزی یک ساختمان به ارزش بازاری ساختمان (غیر از زمین ملک) و نیز ارزش کالا های موجود در آن بستگی دارد.

روزنامه خراسان: به طور کلی ارزش بیمه آتش سوزی یک ساختمان به ارزش بازاری ساختمان (غیر از زمین ملک) و نیز ارزش کالا های موجود در آن بستگی دارد. منتهی هنگام محاسبه نرخ نهایی، اجزای فوق در ضرایب مخصوصی ضرب می شوند. این ضرایب برای واحد های مسکونی یکسان و برای واحد های تجاری بسته به نوع فعالیت صنفی متفاوت است. به عنوان مثال این ضریب برای یک انبار آهن بسیار کمتر از این ضریب برای یک انبار چوب است و لذا نرخ بیمه ای که صاحب یک انبار آهن می پردازد، به نسبت کمتر از مبلغ پرداختی توسط یک مالک انبار چوب است. برای این که مطلب روشن تر شود، به دو نمونه زیر توجه کنید:
بیمه آتش سوزی یک سوپرمارکت، چند؟

یک سوپرمارکت معمولی با متراژ 12 متر مربع را در نظر بگیرید. اگر ارزش ساختمان و همچنین اثاثیه این واحد، هر کدام 10 میلیون تومان باشد و اجناس قابل فروش داخل این مغازه هم 60 میلیون تومان بیرزد، می توان گفت این مغازه را می توان در برابر خسارت 80 میلیون تومانی بیمه کرد اما برای محاسبه حق بیمه ای که صاحب این سوپرمارکت سالانه باید بپردازد، باید این 80 میلیون را در ضریب (1.58 تقسیم بر 1000) ضرب کرد که 126 هزار و 400 تومان می شود. در نهایت به این مبلغ، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض شهرداری اضافه شده و حق بیمه نهایی که 137 هزار و 760 تومان است، به دست می آید.

بیمه آتش سوزی برای یک ساختمان 100 متری
محاسبه بیمه آتش سوزی برای اماکن مسکونی، از یک نظر مشابه اماکن تجاری است. یعنی ارزش ساختمان و اثاثیه ملاک محاسبه است اما از نظر دیگر ضریب بیمه، برای اماکن مسکونی برخلاف اماکن تجاری، یکسان است و آن گونه که بررسی های میدانی ما نشان می دهد این نرخ هم اینک 0.18 در هزار تعیین شده است. بیمه آتش سوزی واحد های مسکونی می تواند شما را از آتش سوزی، انفجار و صاعقه در امان نگه دارد. هرچند که موارد دیگری نظیر سیل، زلزله، ترکیدگی لوله آب و... را می توانید به بیمه نامه خود اضافه کنید.بر این اساس، در صورتی که ارزش ساختمان (و نه زمین) یک ملک مسکونی با 100 متر فضای مفید، یکصد میلیون تومان و ارزش موجودی لوازم و اثاثیه آن هم 30 میلیون تومان باشد، می توان این واحد را در برابر خسارت 130 میلیون تومانی، بیمه آتش سوزی کرد. از سوی دیگر با در نظر گرفتن ضریب 0.18 در هزار برای بیمه آتش سوزی اماکن مسکونی و نیز مالیات بر ارزش افزوده و عوارض شهرداری، حق بیمه نهایی 25 هزار و 506 تومان برای این ملک به دست می آید.
 چرا باید بیمه آتش سوزی بخریم؟

عدد های بالا برای خرید یک ساله حق بیمه نشان می دهد که باید بیمه آتش سوزی را تهیه کنیم. مثلا شما می توانید با تنها 25 هزار تومان منزل خود را در برابر آتش سوزی بیمه کنید. رقمی به اندازه نصف یارانه یک ماه. حتی اگر مغازه ای دارید هم می توانید با ارقام بسیار کم، خیال خود را از آتش سوزی راحت کنید.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت