رب گوجه پیشتاز گرانی در مهرماه +نمودار

کد خبر: 886515

شاخص قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار کشور نشان می‌دهد شیب افزایش قیمت کالا و خدمات تند شده به طوری که رب گوجه در مهرماه نسبت به شهریور بالاترین رشد قیمتی را ثبت کرده است.

خبرگزاری فارس: شاخص قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار کشور نشان می‌دهد شیب افزایش قیمت کالا و خدمات تند شده به طوری که رب گوجه در مهرماه نسبت به شهریور بالاترین رشد قیمتی را ثبت کرده است.

بر اساس شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوار‌های کشور تورم مهر ماه ۱۳.۴ درصد اعلام شد.

طبق گزارش مرکز آمار تورم مهر نسبت به ماه قبل خود با ۲.۱ درصد افزایش یافته است.

رب گوجه پیشتاز گرانی در مهرماه +نمودار

نوسانات اخیر ارزی از اواسط سال ۹۶ باعث شد تا قیمت کالا و خدمات در در ماه‌های اخیر با افزایش خیره کننده نسبت به قبل ثبت شود. به گفته کارشناسان اقتصادی و نیز پیش بینی صندوق بین المللی پول حداقل تورم ۳۰ درصدی در سال ۹۷ در انتظار کشور است.

بالاترین افزایش قیمت نسبت به مدت مشابه سال قبل

جزئیات قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی کشور نشان می‌دهد در مهر ماه امسال بالاترین رقم افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل برای دخانیات ثبت شده است. پس از آن محصولات خوراکی طبقه بندی نشده ۸۹.۵ درصد، میوه و خشکبار ۷۵ درصد، تفریح و فرهنگ ۵۹ درصد و مبلمان و لوازم خانگی و نگهداری معمول آن‌ها ۵۲.۷ درصد بوده است.

طبق تعریف مرکز آمار گروه محصولات خوراکی طبقه بندی نشده در جای دیگر شامل (رب گوجه فرنگی) می‌شود که در نوع خود رکود قیمتی را شکسته است.

کمترین افزایش قیمت

طبق گزارش‌ها از مجموع کالا و خدمات مصرفی خانوار کشور افزایش تنها ۲ سرفصل «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها» و بهداشت و درمان کمتر از ۲۰ درصد رشد داشته است و بقیه ۱۰ سرفصل‌ها دیگر موجود بالای ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییرات را ثبت کردند.

همچنین کمترین افزایش مربوط به زیرفصل آب، سوخت و برق با ۶.۳ درصد، سرفصل بهداشت و درمان ۱۸.۸ درصد، آموزش با ۲۱.۵ درصد بوده است.

شاخص قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار‌های کشور بر حسب بخش‌های اصلی و برخی گروه‌ها و طبقات کالایی در مهر ماه سال ۱۳۹۷

بیشترین افزایش قیمت نسبت به مدت مشابه ماه قبل

بیشترین افزایش قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوار نسبت به ماه قبل مربوط به محصولات خوراکی طبقه بندی نشده در جای دیگر با ۴۲.۶ درصد که ذیل خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها است.

همچنین دخانیات با ۲۲.۷ درصد، ارتباطات ۱۷.۶ درصد، سبزیجات ۱۶.۸ درصد و تفریح و فرهنگ با ۱۴.۶ درصد بالاترین افزایش‌ها را داشته است.

کمترین افزایش قیمت

حمل و نقل با ۲.۲ درصد، گوشت قرمز و سفید با ۳ درصد، بهداشت و درمان ۴.۲ درصد و مسکن، اجاره و خدمات نگهداری ۴.۷ درصد کمترین افزایش قیمت را نسبت به شهریور سال جاری ثبت کردند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت