راهکار‌های دولت برای تنظیم بازار شب عید

کد خبر: 926404

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی جزئیاتی از جلسه ویژه این کمیسیون برای بررسی افزایش قیمت کالا‌های اساسی را تشریح کرد.

خبرگزاری تسنیم: سیدحسن حسینی‌شاهرودی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به جزئیات جلسه ویژه این کمیسیون برای بررسی وضعیت افزایش قیمت کالا‌های اساسی، گفت: با وجود اینکه از آقای همتی، رئیس کل بانک مرکزی، به همراه وزرای «صمت»، جهاد کشاورزی و رؤسای اتاق‌های اصناف و بازرگانی برای حضور در این جلسه دعوت کرده بودیم، اما رئیس بانک مرکزی در این جلسه حضور نیافت.

وی با ابراز گلایه از اینکه در جلسه ویژه امروز کمیسیون اقتصادی مجلس، معاونان بانک مرکزی نیز حضور نداشتند، اظهار کرد: آن طور که مطلع شدیم، ظاهرا آقای همتی احساس کرده که جلسه امروز کنسل شده است، اما معاون وی می‌توانست در این جلسه حضور داشته باشد، زیرا گلایه‌هایی نیز در این جلسه از سوی تعدای از نمایندگان و اعضای کمیسیون مطرح شد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: در این جلسه توضیحاتی از سوی وزیر صنعت درباره وضعیت بازار برنج؛ میوه و لوازم خانگی مطرح شد. با توجه به این توضیحات، تلاش وافری از سوی دولت برای بازگردان آرامش را به بازار وجود دارد.

** افزایش بالای ۴۰ درصدی برخی کالا‌های اساسی

حسینی‌شاهرودی با تأکید بر اینکه در برنج و روغن ثبات نسبی ایجاد شده است، گفت: افزایش بالای ۴۰ درصدی کالا‌های اساسی برای ما غیرقابل قبول است، در گوشت عدم انسجام و هماهنگی مدیریتی در ارکان دست‌اندرکار این حوزه از جمله وزارتخانه‌های جهاد و صمت در امر تأمین، توزیع و تنطیم بازار وجود دارد.

وی، یکی از مشکلات مطرح شده برای تنظیم بازار در این جلسه را از ناحیه بانک مرکزی عنوان کرد و افزود: بانک مرکزی در تأمین انتقال ارز مشکل جدی برای کالا‌های اساسی ایجاد کرده است. دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان حمایت نیز به دلیل نبود نظارت بر قیمت‌گذاری و نداشتن سامانه جهت تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی نیز در زنجیره تولید خلل ایجاد کرده است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: در این جلسه مشخص شد که تولیدکنندگان و اصناف در حوزه توزیع حلقه‌های منفصلی هستند و باید کارگروه یا سازمانی منسجم با اختیارات ویژه رئیس‌جمهور تشکیل شود که بتواند این زنجیره را ساماندهی کند.

حسینی‌شاهرودی با اشاره به تمهیدات و تعهدات وزارتخانه‌های «صمت» و جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار شب عید، گفت: در این جلسه، وزرای «صمت» و جهاد کشاورزی، عنوان کردند که ذخایر استراتژیک جهت تأمین کالا‌های اساسی برای تنظیم بازار قبل و بعد از عید وجود دارد و مشکلی نیست.

وی اضافه کرد: در این جلسه مقرر شد که وزارتخانه‌های صنعت و جهاد کشاورزی اقدامات لازم پیرو مصوبات مجلس برای تنظیم بازار را انجام و گزارشی از اقدامات را به مجلس تقدیم کنند.

** بیش از ۲۰ هزار تن گوشت در بنادر معطل مانده

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در بخش دیگری از این جلسه مقرر شد تا پایان هفته جاری گزارشی از چگونگی وضعیت تنظیم بازار در کشور و اقدامات دستگاه‌های اجرایی و کوتاهی‌هایی که در زمینه بازار آرد، گوشت، میوه و دیگر کالا‌های اساسی از سوی کمیسیون اقتصادی به هیئت‌رئیسه مجلس ارائه شود.

حسینی‌شاهرودی در پایان یکی از راهکار‌های دولت برای تنظیم بازار شب عید و وعده‌های وزرای جهاد کشاورزی و صنعت در این باره را، ذخیره ۶۰ هزار تنی میوه دانست و خاطرنشان کرد: در این جلسه نمایندگان اصناف عنوان کردند که بیش از ۲۰ هزار تن گوشت در بنادر معطل مانده که به دلیل مشکلات ارزی از سوی بانک مرکزی ترخیص نشده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت