وزیر صنعت: قیمت مرغ روند کاهشی دارد

کد خبر: 931774

رحمانی گفت: دولت برای تنظیم بازار گوشت، تعرفه واردات را صفر، ارز آن را تامین و واردات پرحجم را آغاز کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان: رضا رحمانی در حاشیه نشست با مسئولان سازمان حمایت، در جمع خبرنگاران تصریح کرد: برای واردات گوشت، ثبت سفارش زیادی صورت گرفته و بانک مرکزی تامین ارز آن را در اولویت گذاشت و حتی واردات گوشت قرمز هم آغاز شده است.

وی اضافه کرد: هم اکنون هم توزیع گوشت وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی را داریم و هم این که با ارز نیمایی واردات آغاز شده که در قیمت عرضه گوشت تاثیر خواهد گذاشت البته با این واردات پر حجم، آثار کاهش قیمت، بیشتر نمایان خواهد شد.

رحمانی گفت: وزارت جهاد از ذخایر راهبردی گوشت و مرغ، به توزیع اقدام کرد و در روز‌های اخیر این توزیع را به نحو قابل توجهی افزایش داد. تمهیدات قابل توجهی هم برای جوجه ریزی و فرایند تولید انجام شده ضمن اینکه در عرضه هم مشکلی نداریم.

وی با بیان اینکه روند افزایشی قیمت مرغ متوقف شده است افزود: بر اساس گزارشی که همین نیم ساعت قبل به بنده دادند قیمت‌ها به نحو محسوسی در میادین میوه و تره بار کاهش یافته است.

وزیر صنعت با بیان اینکه امیدوارم که این اقدامات نتیجه بخش باشد گفت: ما هم کمک خواهیم کرد حتی کارگروه تنظیم بازار مجوز واردات مرغ را هم به وزارت جهاد داد که هر وقت احساس کرد در تولید داخل به هر نحوی و در هر مقطعی کمبود وجود دارد سریع به واردات اقدام کند ضمن اینکه از طرف دیگر جلوی صادرات مرغ را هم گرفتیم.

رحمانی با اشاره به اینکه در نشست امروز دستگاه‌های مرتبط با سازمان حمایت مانند اصناف و تعزیرات هم حضور داشتند اضافه کرد: درباره بازار شب عید و برنامه‌های نظارتی، بررسی‌های مفصلی صورت گرفته و مشکلات مطرح و راهکار‌های لازم ارائه و تصمیمات مقتضی اتخاذ شد.

وی با بیان اینکه در مورد کالا‌های اساسی و مواد غذایی، تولید و تامین بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است گفت: در این باره اختلاف نیست و کارگروه تنظیم بازار هم وظیفه تنظیم بازار را بر عهده دارد، اما مشکلات در حوزه گوشت و مرغ، مطلوب ما نبوده و ما در این خصوص شرمنده مردم هستیم. روند افزایشی قیمت خودرو متوقف شده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در مورد سایر کالا‌ها به طور نمونه خودرو، روند افزایشی قیمت متوقف شده و قیمت انواع خودرو‌ها در مقایسه با هفته گذشته کاهش یافته است البته، چون تولید و عرضه زیاد شده است قیمت خودرو بیشتر از این هم می‌تواند کاهش یابد.

رحمانی درباره اقدامات برخی سوء استفاده کنندگان در بازار گفت: همانطور که دیروز و امروز در میادین عمده در تهران ورود و برخورد جدی از سوی سازمان حمایت، تعزیرات و دادستان محترم انجام شد اراده قطعی بر این است که هر کس بخواهد در این روند خللی وارد کند هم دستگاه قضایی به ویژه دادستان‌های محترم، هم همکاران ما و هم تعزیرات و سایر دستگاه‌های مرتبط به شدت برخورد خواهند کرد و هم مراقبت می‌شود در حق مردم اجحاف نکنند.

وی افزود: تحت تأثیر افزایش نرخ ارز و یا هر دلیلی در ماه‌های قبل، گرانی کلی در جا‌هایی بوده که تاثیر آن مشخص است، اما دلیل ندارد بیش از این در حق مردم اجحاف کنند.

رحمانی ادامه داد: اینکه امروز وزارت جهاد کشاورزی از انبار‌های خود به قیمت پایین‌تر پرتقال و سیب را توزیع می‌کند بخشی از کار است، اما بخشی دیگر برخورد با متخلفان است که هر دو در کنار هم انجام می‌شود.

وی درباره ذخایر کالا‌های اساسی گفت: گزارش دقیق دارم که میوه، شکر، مرغ و گوشت به اندازه کافی وجود دارد و هیچگونه کمبودی در این باره نداریم و وزارت جهاد کشاورزی بخش کوچکی از ذخایر خود را دارد توزیع می‌کند در حالیکه تولید هم ادامه دارد حتی در حوزه مرغ، جوجه ریزی ما کم نشده بلکه بیشتر هم شده تا برای بعد از عید و ماه مبارک رمضان مشکلی نداشته باشیم.

رحمانی افزود: کمبودی نداریم، اما اگر مشکلی وجود دارد تفاوت قیمت و نحوه عرضه و توزیع است البته ممکن است در سطح عرضه، افراد تخلفاتی انجام دهند که باید با آن برخورد شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت