افزایش ۶۰ درصدی وام مسکن

کد خبر: 933208

وزیر راه و شهرسازی با اعلام افزایش ۶۰ درصدی وام مسکن، گفت: قیمت‌های بازار اکنون برای جوانانی که قصد خرید مسکن دارند، مناسب نیست.

خبرگزاری تسنیم: محمد اسلامی با بیان این که قیمت‌های بازار اکنون برای جوانانی که قصد خرید مسکن دارند، مناسب نیست، اظهار کرد: خانه‌های موجود در بازار عمدتا توسط افرادی عرضه می‌شود که به صورت حرفه‌ای در صنعت ساختمان شاغل نیستند. سعی ما این است که عرضه را در بازار مسکن تقویت کنیم و به این منظور عرضه زمین، حذف هزینه مجوز‌های لازم برای عملیات ساختمانی و ارائه تسهیلات قابل انتقال به خریدار برای سازندگان را در دستور کار داریم.

وی با اشاره به طرح جدید تامین مسکن که توسط رییس جمهور رونمایی شد، گفت: احداث واحد‌های مسکونی برنامه‌ریزی شده در این طرح اکنون در نقاط مختلف کشور آغاز شده و این طرح یکی از بزرگترین پروژه‌های مسکن شهری در کشور محسوب می‌شود. جوانان می‌توانند امیدوار باشند که از این مسکن‌ها استفاده کنند.

وی ادامه داد:تسهیلاتی که برای این واحد‌ها در نظر گرفته شده، تقریبا ۶۰ درصد نسبت به تسهیلاتی که تا اسفند سال گذشته ارائه می‌شد، افزایش پیدا کرده است. این تسهلات به تولیدکننده و عرضه کننده تعلق می‌گیرد که واحد‌ها ساخته شود و عرضه در بازار تقویت شود. این تسهیلات بیش از ۵۰ درصد هزینه هر واحد را برای سازنده تامین می‌کند و این مساله موجب می‌شود که قدرت ستخن و ساز و تولید بالا برود. اگر عرضه افزایش پیدا کند، خود به خود بازار به تعادل می‌رسد.

وزیر راه و شهرسازی معضل وجود واحد‌های مسکونی خالی را ناشی از اقدامات بازرگانی و انگیزه کسب سود توسط سازندگان دانست و گفت: وجود این واحد‌ها یک تله برای منابع ملی است. این واحد‌ها منابع کشور را حبس کرده و صنعت ساخت و ساز را به رکود کشانده اند. در مقابل سعی ما این است که برای تولید جریان سازی کنیم و به این منظور از در اختیار گذاشتن زمین به سازندگان دریغ نمی‌کنیم.

اسلامی ادامه داد: همچنین به منظور افزایش واحد‌های مسکونی قابل سکونت، ایجاد شهر‌های جدید در برنامه قرار دارد. به طور کلی دستور کار این است که در حومه نزدیک شهر‌های بزرگ شهرک‌هایی مسکونی ایجاد کرد. به خصوص در مناطقی که مشکل کمبود زمین وجود ندارد، احداث واحد‌های ویلایی در دستور کار است. چراکه مردم خانه‌های حیاط دار را بیشتر می‌پسندند.

وی افزود: در پرند پروژه ساخت خانه‌های ویلایی آغاز و با استقبال زیادی نیز مواجه شده است. به طور کلی پشتیبانی از این تفکر در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است. در بودجه سال ۹۸ نیز منابع خوبی برای پشتیبانی طرح مسکن لحاظ شده است.

وی کنترل شهرسازی را از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه دانست و گفت: این یعنی غیر از اینکه کنترل ساختمان وجود دارد، کنترل شهرسازی نیز به برنامه‌ها اضافه شود. با ضوابطی که ابلاغ خواهیم کرد و نظارتی که توسط دستگاه‌های کنترل کیفیت اعمال خواهد شد، سازندگان را مقید و مکلف می‌کنیم که ساخت و ساز و انتخاب نما را در چارچوب ضوابط مشخص شهری انجام دهند. این اقدام ضروری است تا از این پس شهرسازی و توسعه شهر‌ها بر اساس سلایق گوناگون انجام نشود. در واقع سلایق باید در چارچوب ضوابط پیاده شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها