اتفاق جالب در مدیریت و فعالیت‌های «گروه مالی بانک صادرات»

کد خبر: 949158

این در حالی است که طبق همین گزارش مربوط به سال مالی ۱۳۹۷، بانک صادرات دارنده ۵۹۸ میلیون سهم یعنی بیش از ۹۹ درصد سهام گروه مالی سپهر صادرات است و شرکت سرمایه گذاری توسعه سپهر فارس، سرمایه گذاری توسعه اوج سپهر اصفهان، واسپاری سپهر صادرات و سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر صادرات مجموعا ۱ درصد سهام را نیز در اختیار ندارند.

صبحانه: یکی از اقداماتی که طی سال‌های اخیر توسط برخی بانک‌های مشهور کشور برای مدیریت هرچه بهتر منابع و زیرمجموعه‌ها صورت گرفته، تاسیس "گروه مالی" است که نمونه‌های آنرا می‌توان در روند فعالیت بانک هایی، چون گردشگری، ملت و صادرات مشاهده کرد.

به عنوان مثال، در تعریف گروه مالی سپهر صادرات آمده است که تاسیس گروه مالی ضرورتی برخاسته از رسالت بانک صادرات ایران بعنوان گسترده‌ترین شبکه بانکی کشور به منظور حفظ و صیانت از سرمایه سهامداران و ارزش آفرینی اقتصادی است که در راستای ایجاد گروه مالی منسجم، قوی و حرفه‌ای در کنار بانک، شرکت گروه مالی سپهر صادرات (سهامی خاص) در آبان سال ۱۳۹۳ به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه بانک صادرات ایران با هدف مدیریت مؤثر شرکت‌های وابسته به بانک در صنایع مختلف با سرمایه اسمی ۶۰۰ میلیارد ریا ل به ثبت رسید.

اما جدیدترین صورت‌های مالی این شرکت مهم در مجموعه فعالیت‌های مالی بانک صادرات نشان می‌دهد مواردی، چون مفاد مواد ۱۰۹، ۱۱۲، ۱۲۸ و ۲۴۰ اصلاحیه قانون تجارت در خصوص تصدی سمت اعضای هیات مدیره حداکثر به مدت ۲ سال، دعوت مجمع عمومی عادی چهت تعیین اعضای هیات مدیره بلافاصله بعد از سلب شرایط از اعضای هیات مدیره و کاهش تعداد اعضای هیات مدیره از حداقل مقرر قانونی و نیز ثبت آگهی روزنامه رسمی اختیارات مدیرعامل رعایت نشده است.

اتفاق جالب در مدیریت و فعالیت‌های «گروه مالی بانک صادرات»

سپهر صادرات.

اما نکته قابل توجه دیگر آن است که بنا به اعلام بازرس قانونی این شرکت، در سال مورد گزارش (۱۳۹۷) صورتجلسات هیات مدیره توسط نماینده حقیقی بانک صادرات امضا نشده است!

به گزارش صبحانه، این در حالی است که طبق همین گزارش مربوط به سال مالی ۱۳۹۷، بانک صادرات دارنده ۵۹۸ میلیون سهم یعنی بیش از ۹۹ درصد سهام گروه مالی سپهر صادرات است و شرکت سرمایه گذاری توسعه سپهر فارس، سرمایه گذاری توسعه اوج سپهر اصفهان، واسپاری سپهر صادرات و سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر صادرات مجموعا ۱ درصد سهام را نیز در اختیار ندارند.

با این حساب مشخص نیست چگونه نماینده حقیقی دارنده بیش از ۹۹ درصد سهام، حاضر به امضای صورتجلسه نبوده، اما دارندگان مجموعا حدود ۱ درصد سهام، این اقدام را انجام می‌دادند و امورات شرکت وابسته به ابنک صادرات، سپری می‌شده است!

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت