سقوط چشمگیر قیمت مرغ در بازار

کد خبر: 984405

حجت گفت: امروز قیمت مرغ به سبب افت چشمگیر تقاضا در برابر عرضه با شوک عجیبی در بازار روبه‌رو شد.

باشگاه خبرنگاران: عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افت چشمگیر قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۶ هزار و ۷۰۰ تومان تا ۷ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ۱۰ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان است.

نرخ مرغ وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

او افزود: با گسترش ویروس کرونا و ازدیاد عرضه در برابر تقاضا در اولین روز کاری شوک عجیبی به بازار مرغ وارد شد که استمرار قیمت فعلی کمر تولیدکننده را می‌شکند.

حجت، قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ را ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: عرضه مرغ با نرخ فعلی بیانگر حداقل زیان ۲ هزار تومانی مرغداران در فروش است که اگر هر چه سریع‌تر تمهیداتی اندیشیده نشود با چالش جدی در تولید مواجه می‌شویم.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و قیمت کنونی مرغ در بازار ضروری است که پشتیبانی امور دام هر چه سریع‌تر اقدام به خرید مرغ از تولیدکننده کند تا تعادل در بازار مرغ برقرار شود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با تأکید بر خرید مرغ از تولیدکننده بیان کرد: اگر مسئولان پشتیبانی امور دام به دنبال پرداخت یارانه به تولیدکننده هستند، خرید مرغ را باید بدون واسطه از تولیدکننده انجام دهند. تقاضایی برای خرید مرغ منجمد در بازار وجود ندارد

حجت درباره آخرین وضعیت توزیع مرغ منجمد گفت: طی روز‌های اخیر به سبب تعطیلی کشتارگاه‌ها نیاز بود که فروشگاه‌ها مرغ منجمد را عرضه کنند تا بازار با کمبود مواجه نشود، اما هم اکنون قیمت مرغ گرم به حدی پایین است که در صورت توزیع مرغ منجمد خریداری وجود ندارد.

به گفته او، در حال حاضر از پشتیبانی امور دام تقاضا داریم که کشتار و خرید را از طریق تشکل‌ها انجام دهد، در غیر این صورت خرید از کشتارگاه سودی را عاید مرغداران نمی‌کند.

حجت افت تقاضا را عامل اصلی کاهش قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: با گسترش ویروس کرونا در سراسر دنیا، مردم در امر خرید کمی احتیاط می‌کنند، ضمن آنکه بسیاری از بازار‌های مصرف به سبب برگزار نشدن مراسم عروسی، مهمانی و مسافرت از دست داده‌ایم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در ایام پایانی سال ۳۰ میلیون قطعه بیشتر از ایام دیگر سال جوجه ریزی صورت گرفته است، بیان کرد: با توجه به مازاد تولید و نبود توازن میان عرضه و تقاضا، قیمت مرغ با شوک چشمگیری در بازار روبه‌رو شده است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در پایان درباره آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی تصریح کرد: با توجه به اولین روز کاری در سال جدید، هیچ گونه توزیع نهاده‌ای در انبار‌های پشتیبانی صورت نمی‌گیرد که بنابر پیگیری‌های وزارت جهاد کشاورزی از فردا انبار‌ها برای تحویل پشتیبانی باز می‌شوند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت