اخبار جدید از واگذاری سهام دولت

کد خبر: 993679

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد گفت: ارزش سهام موجود در صندوق واسطه گری مالی یکم به قیمت روز گذشته ۳۲ هزار میلیارد تومان بوده که مجموعا از مردم ۱۷ هزار میلیارد تومان اخذ خواهد شد.

خبرگزاری تسنیم: عباس معمارنژاد، معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد در نشستی با موضوع واگذاری سهام دولت از طریق صندوق واسطه گری مالی یکم (ETF) گفت: پذیره نویسی این صندوق تا سقف ۲ میلیون تومان تا پایان اردیبهشت ماه امکان پذیر است.

وی گفت: ارزش سهام موجود در این صندوق به قیمت روز گذشته ۳۲ هزار میلیارد تومان بوده که مجموعا از مردم ۱۷ هزار میلیارد تومان اخذ خواهد شد.

به گفته معاون وزیر اقتصاد، قیمت سهام بانک تجارت در این صندوق ۱۰۷ تومان و قیمت دیروز ۲۱۲ تومان بوده، قیمت سهام بانک صادرات ۱۰۷ و قیمت دیروز ۲۱۲ تومان، قیمت سهام بانک ملت در این صندوق ۱۰۴۵ و قیمت دیروز ۲۰۹۵ تومان، همچنین قیمت سهام بیمه البرز ۷۶۷ و قیمت روز گذشته ۱۱۶۸ و قیمت سهام بیمه اتکایی امین ۵۹۳ و قیمت دیروز این سهم ۸۱۰ تومان بوده است.

معمار نژاد گفت: قیمت هر واحد صندوق واسطه گری یکم با نماد دارایکم در بورس ۱۰ هزار تومان است. پیش بینی میشود حدود ۸ میلیون نفر در این پذیره نویسی شرکت کنند. اگر تعداد متقاضیان افزایش یافت از روش تقسیم به نسبت استفاده شده و مازاد مبلغ واریزی ظرف یک هفته به مردم بازگردانده میشود.

معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد تاکید کرد، مهلت زمانی ۲ ماهه برای اجازه فروش این سهام برای اخذ کد بورسی متقاضیانی است که از طریق بانک‌ها اقدام به پذیره نویسی کرده اند.

وی گفت: روز اول بازگشایی این صندوق ۱۰۴۳ میلیارد تومان برای بازار گردانی و کنترل قیمت لحاظ شده است. به مدیر صندوق اجازه داده شده اگر برای خرید اقدام نشد این‌مبلغ سرمایه گذاری شده و مجددا در اختیار دارندگان واحد قرار گیرد.

معمار نژاد گفت: بر این اساس سه نوع سود از محل افزایش قیمت، سود مجمع و سود بازار گردانی ایجاد میشود.

معاون وزیر اقتصاد گفت: علاوه بر فعالان بازار سرمایه هر ایرانی با کد ملی خود میتواند از درگاه‌های ۱۴ بانک اقدام به پذیره نویسی کند.

وی با بیان اینکه، در مرحله اول اشخاص حقوقی نمیتوانند در این سرمایه گذاری شرکت کنند، اما بعد از دو ماه این اشخاص نیز میتوانند در معاملات دارایکم شرکت کنند.

معمار نژاد همچنین گفت: دولت تا پایان سال ۱۴۰۰ مدیریت در این صندوق را بر عهده دارد و بعد از این سال مدیریت این صندوق بر اساس امیدنامه به هر شخصی که بیش از یک دهم درصد از واحد‌های سرمایه گذاری را داشته باشد میتواند در مجمع شرکت و در تصمیم‌گیری دخیل باشد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت