دو ماهه امسال قیمت لوازم خانگی چقدر گران شد؟

کد خبر: 996942

طی دو ماهه اخیر تولیدکنندگان لوازم خانگی به بهانه اعمال تحریم و نبود مواد اولیه و بدون مجوز و سلیقه‌ای محصولات خود را ۱۵ تا ۳۰ درصد گران کرده اند.

خبرگزاری تسنیم: طی ماه‌های اخیر روند افزایشی قیمت برخی کالا‌ها از جمله خودرو عاملی شد تا واحد‌های نظارتی در بازار حضور فعال تری داشته باشند و خودروسازان را هم ملزم به فروش فوری محصولات برای کاهش قیمت‌ها در بازار کنند، اما از آن طرف اوضاع بازار سایر کالا‌های صنعتی از جمله لوازم خانگی خوب نیست و عدم نظارت‌ها بر آن عاملی شده تا مصرف کنندگان، سرگردان از خرید، در پی دلایل افزایش قیمت‌ها باشند.

تولیدکنندگان لوازم خانگی در ماه‌های پایانی سال گذشته اقدام به افزایش ۵ درصدی قیمت محصولات خود کرده اند، اما در دو ماهه اخیر اعمال تحریم‌ها و نبود مواد اولیه را بهانه جدیدی برای افزایش قیمت‌ها اعلام و بدون مجوز و سلیقه‌ای محصولات خود را ۱۵ تا ۳۰ درصد گران کرده اند. تعدادی دیگر هم تخفیف اعمالی بر روی کالا‌ها را متوقف کرده، حتی اعتباری هم کالا نمی‌فروشند.

در حال حاضر قیمت ماشین لباسشویی و ظرفشویی یک برند آلمانی از ۱۱ میلیون تومان به ۲۰ میلیون تومان و مایکروفر وارداتی از ۶ میلیون تومان به ۱۸ میلیون تومان رسیده است. علاوه بر این روند افزایش قیمت در محصولات ایرانی هم دست کمی از خارجی‌ها نداشته، به نحوی که یک یخچال فریزر ایرانی از ۹ میلیون تومان به ۱۵ تا ۱۸ میلیون تومان رسیده است.

قرار بود به منظور نظارت دقیق، هدفمند، موثر و برخورد سریع با متخلفان تولیدکنندگان، واردکنندگان و عرضه کنندگان کالا، قیمت کالا و خدمات در سایت ۱۲۴ سازمان حمایت درج شود تا وضعیت حداکثری و حداقلی قیمت‌ها برای مصرف کنندگان مشخص باشد. اما با مشاهده سایت، مصرف کنندگان فقط با تعداد محدودی کالا آنهم بدون تنوع روبه رو می‌شوند که قیمت‌های آن‌ها اختلاف فاحشی با بازار دارد.

دو ماهه امسال قیمت لوازم خانگی چفدر گران شد؟

در حال حاضر وضعیت بازار لوازم خانگی با نبود واحد‌های نظارتی در قیمت گذاری ها، هر روز مصرف کنندگان را سرگردان‌تر کرده است و کسی هم پاسخگوی این شرایط نیست. به نظر می‌رسد مسئولین وزارت صنعت و سازمان حمایت باید توجهی به سایر کالا‌های صنعتی از جمله لوازم خانگی هم بکنند تا حقوق مصرف کنندگان تضییع نشود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت