خبرهای هسته ای کمالوندی

کد خبر: 1048095

کمالوندی: قبل از ۳ ماه، هزار ماشین سانتریفیوژ IR2m را در نطنز نصب خواهیم کرد

کمالوندی: قبل از ۳ ماه، هزار ماشین سانتریفیوژ IR2m را در نطنز نصب خواهیم کرد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره اینکه اگر تحریم‌ها برداشته نشود از پروتکل الحاقی خارج می‌شویم، گفت: قانون را مو به مو اجرا می‌کنیم. مجلس و دولت در این مورد تصمیم‌گیری می‌کنند. قانون در عنوان خود آورده اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و امیدواریم نظر مردم تامین شود.

کمالوندی خبر داد؛ ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی ایران به ۱۷ کیلوگرم رسید/ تامین ۱/۵ درصد برق کشور از طریق صنعت هسته‌ای سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: با اجرای قانون راهبردی رفع تحریم ها، ذخایر اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی ایران به ۱۷ کیلوگرم رسید.

ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی ایران به حدود ۱۷ کیلوگرم رسید

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور، در بازدید رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان انرژی اتمی کشور از سایت هسته‌ای شهید علی محمدی (فردو) گفت:ما به عنوان یک نهاد فنی مصوبات قانون را مو به مو اجرا می‌کنیم و مجلس و دولت درباره پروتکل الحاقی و لغو اجرای آن تصمیم گیری خواهند کرد و ما در این باره آمادگی کامل داریم و حتما اجرای قانون شدنی است.

او افزود: پس از اجرای قانون راهبردی رفع تحریم ها،ذخایر اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد کشور به حدود ۱۷ کیلوگرم رسیده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور ادامه داد: رئیس مجلس شورای اسلامی امروز بیش از ۳ ساعت برای در جریان قرارگیری از روند فعالیت‌های هسته ای در مجتمع غنی سازی فردو وقت گذاشت و از بخش‌های مختلف آن مانند آزمایشگاه مواد، آزمایشگاه خلا، ایزوتوپ‌های پایدار و ... بازدید کرد.

کمالوندی ادامه داد: در این بازدید مرور کلی از آن چه در سایت هسته‌ای فردو قم صورت می‌گیرد، انجام گرفت و رئیس مجلس شورای اسلامی از روند اجرای مطلوب قانون راهبردی رفع تحریم‌ها ابراز خوشحالی کرد.

او اضافه کرد: بخش کوچکی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سایت هسته‌ای فردو قرار دارد و این مجتمع غنی سازی حدود یک هفدم سایت هسته‌ای نطنز است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور وضعیت نصب سانتریفیوژ‌های IR-۲ m را مورد توجه قرار داد و افزود: طبق مصوبه مجلس در برنامه قانون راهبردی رفع تحریم‌ها در سایت هسته‌ای نطنز تا قبل از پایان سه ماهه طرف غربی، یک هزار ماشین IR ۲ m را نصب خواهیم کرد.

او در ادامه با اشاره به موضع گیری اخیر وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به بازگشت آمریکا به برجام در صورت پایبندی ایران به تعهدات هسته ای گفت: بر اساس آنچه از مسئولان کشور شنیدم قرار است طرف مقابل تعهدات خود را انجام دهد و اگر قرار باشد ایران به تعهداتش برگردد مسئولان نظام و مجلس در این باره تصمیم گیری خواهند گرفت.

کمالوندی افزود: آن چه مهم است این که در سازمان انرژی اتمی آمادگی داریم با ظرفیت کامل فعالیت‌های خود را داشته باشیم و ما منتظر دستورات هستیم. تامین ۱/۵ درصد از ظرفیت تولید برق کشور از طریق صنعت هسته‌ای

او با اشاره به سهم صنعت هسته‌ای در تولید برق مورد نیاز کشور گفت: در حال حاضر یک و نیم درصد از ظرفیت تولید برق در کشور از طریق صنعت هسته‌ای تامین می‌شود که سهم ناچیزی است و میانگین تولید برق هسته‌ای در دنیا ۱۸ درصد است.

کمالوندی اضافه کرد: تلاش ما این است که سهم صنعت هسته‌ای را در سبد انرژی کشور افزایش دهیم و در حال حاضر واحد‌های ۲ و ۳ برای تولید برق در سایت هسته‌ای بوشهر در سطح زیرساخت و بتن ریزی واحد اول انجام شده و بتن ریزی واحد سوم نیز به زودی آغاز می‌شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: با ادامه روال کنونی ،ظرف هشت سال آینده دو نیروگاه اتمی دیگر وارد چرخه بهره برداری می‌شود و هر نیروگاهی که وارد مدار تولید شود، روزانه از سوخت و مصرف ۱۲ تا ۱۴ میلیون بشکه نفت صرفه جویی می‌شود.

کمالوندی تصریح کرد:نیروگاه اتمی بوشهر در سال‌های گذشته در پیک بالای مصرف برق در فصل تابستان و زمستان به کمک کشور آمده است.

او در پاسخ به این که اگر تا اوایل اسفند آمریکا به برجام بازنگردد اجرای پروتکل الحاقی لغو می‌شود تصریح کرد: مسلما ما قانون را مو به مو اجرا می‌کنیم و اینکه پروتکل الحاقی را اجرا می‌کنیم یا نه، تصمیمش مربوط به دولت و مجلس است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: ما برای اجرای قانون آمادگی داریم و آنچه مهم است اینکه با تحمیل اراده مردم ایران بر بدخواهان بتوانیم شرایط را بهتر کنیم.

کمالوندی تاکید کرد: دشمنان نمی‌توانند اراده خود را بر مردم تحمیل کنند و اگر اراده آن‌ها بود تمام پیچ و مهره‌های صنعت هسته‌ای ایران را باز می‌کردند.

او تاکید کرد: صنعت هسته‌ای در حوزه‌های مختلف مانند رادیو دارو، استخراج و اکتشاف، کیک زرد، اکسیژن ۱۸، آب سنگین و ... کاربرد اساسی دارد و با توجه به گستردگی و تنوع فعالیت‌ها می‌توان به صنعت هسته‌ای ایران افتخار کرد هرچند در برخی امور همچنان با برخی از کشور‌ها فاصله داریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اگر یک روز برای رشد صنعت هسته‌ای از مهندسی معکوس استفاده کردیم، اما امروز بسیاری از صنایع و ماشین آلات بومی سازی شده و هزاران مدرک در این رابطه به متخصصان داخلی صادر شده است.

کمالوندی بیان کرد: ایران در مسئله غنی سازی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و از نظر فرآیند و ماشین آلات از صفر تا صد دانش غنی سازی برخوردار است.

او درباره سومین آزمایش مهم انتقال امن اطلاعات با فناوری کوانتوم گفت: این فناوری در حوزه‌های مختلف مانند بخش نظامی کاربرد دارد و در آینده ماهواره‌ای نیز در این رابطه توسط متخصصان داخلی وارد مدار بهره برداری می‌شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت