رک ایستاده از کجا بخرم

کد خبر: 1165960
رک ایستاده از کجا بخرم

 

 

خرید رک ایستاده باید با توجه به عوامل مختلفی شامل استحکام بدنه رک ، استانداردهای ساخت آن ، ابعاد مناسب و ... صورت بگیرد.

رک ایستاده چیست ؟

رک ( Rack ) ، محفظه ای بوده که برخی از تجهیزات شبکه را در خود جای می دهد. رک را با واحد یونیت اندازه گیری می کنند. سازندگان رک ها ، این وسیله را در دو نوع تولید می کنند که هر یک از آنها مشخصات متفاوتی دارند. رک دیواری و رک ایستاده از انواع رک های شبکه می باشند.

رک های دیواری بر روی دیوار نصب شده و در ارتفاع های متفاوتی ساخته می شوند. رک های ایستاده به صورت ایستاده در بخشی از شبکه قرار گرفته و تجهیزات مختلف ، داخل آن قرار می گیرند. محل قرارگیری رک های ایستاده در اغلب اوقات ، در مرکز شبکه می باشد. امکان رد کردن کابل های مختلف از بالا و پایین این رک ها وجود دارد.

در رک های ایستاده می توان یک یا چندین فن نصب نمود. بدین ترتیب دمای داخلی رک به خوبی کنترل شده و تجهیزات درون رک ، داغ نمی کنند و در معرض آسیب قرار نمی گیرند.

رک های ایستاده دارای چه اجزایی است ؟

پیش از خرید رک ایستاده باید با ساختار و اجزای آن آشنا باشید. رک ایستاده دارای اجزای مختلفی شامل طبقه های ثابت ، طبقه های متحرک ، فریم مانیتور ، دماسنج دیجیتالی ، بلانک پنل ، فن ، قفل های مختلف ، پیچ و مهره ، چرخ ها ، لامپ فلورسنت و ... می باشد.

طبقه های ثابت برای قرارگیری تجهیزات سنگین شبکه و طبقه های متحرک برای قرارگیری موس و کیبورد و سایر تجهیزات سبک می باشد. طبقه های متحرک در حالت کشویی می باشند. نقش سایر اجزای رک ، با توجه به نامشان مشخص است.

ویژگی های رک ایستاده چیست ؟

در خرید رک ایستاده باید با ویژگی های آنها آشنا باشید. این رک ها از ویژگی هایی برخوردار است که آنها را از رک های دیواری متمایز کرده است. این رک ها دارای ویژگی هایی نظیر فن های متعدد ، چرخ ها برای حمل و نقل آسان ، چهار پایه فیکس و ثابت ، ورودی های مختلف برای عبور کابل ها و ... می باشند.

رک های فوق در سایزها و اندازه های گوناگونی تولید می شوند. رک های ذکر شده در مدل های 12 الی 47 یونیتی می باشند که با توجه به مشخصات شبکه مورد استفاده قرار می گیرند.

معیارهای مهم برای خرید رک ایستاده چیست ؟

در خرید این رک ها باید به ارتفاع ، عرض ، عمق و ضخامت بدنه رک توجه نمود.

ارتفاع رک : اصلی ترین معیار ، ارتفاع رک است. ارتفاع رک را بر اساس یونیت اندازه گیری می کنند. یک یونیت برابر با 4.5 سانتی متر است. سوئیچ ها و روترها مثل سیسکو 2960 ، یک واحد یونیت را در رک به خود اختصاص می دهند.

عرض رک : در وضعیت نرمال ، تجهیزات شبکه از عرض 19 اینچ برخوردار می باشند. البته برخی از تجهیزات از عرض کمتر و یا بیشتری برخوردار می باشند. عرض رک ها باید طبق این مسئله درنظر گرفته شود. به تجهیزات 19 اینچی ، رک مونتی ( امکان نصب در رک ) گفته می شود.

عمق رک ایستاده : یکی دیگر از معیارهای مهم در خرید رک ایستاده ، عمق رک می باشد. عمق رک های ایستا در سایزهای 60 ، 80 ، 100 و 110 سانتی متر ساخته می شوند. کاربرد هر یک از این رک ها با عمق های مختلف ، متفاوت است.

ضخامت بدنه رک : ضخامت بدنه رک بسیار مهم است و از تغییر حالت بدنه در اثر عدم تحمل وزن تجهیزات ، ممانعت به عمل می آورد. معمولاً ضخامت بدنه را بین 0.8 الی 2 میلی متر درنظر می گیرند. قطعاً بدنه هایی با ضخامت بالاتر ، بهتر و مستحکم تر می باشند.

مزایای خرید رک ایستاده برای شبکه چیست ؟

  • این رک ها به دلیل داشتن فن های قوی و متعدد ، از داغ شدن تجهیزات درون رک جلوگیری نموده و موجب عملکرد بهتر تجهیزات می شوند.
  • رک های ایستاده به علت دارا بودن قفل های مختلف ، موجب افزایش امنیت می شوند. بدین ترتیب احتمال سرقت تجهیزات و یا وارد کردن آسیب به آنها کاهش پیدا می کند.
  • قرارگیری تجهیزات مختلف درون رک های ایستاده موجب می شود که فضای کمتری برای قرارگیری تجهیزات درون شبکه اشغال شود و بدین ترتیب از فضای شبکه استفاده بهینه می شود.
  • این رک ها با قرار دادن تجهیزات مختلف درون خود ، امکان دسترسی سریع و آسان به تجهیزات شبکه را فراهم می نماید.
  • استفاده از این رک ها در شبکه موجب می شود که ظاهر شبکه شلوغ نباشد و فضای شبکه منظم و مرتب باشد.

نکات مهم برای انتخاب رک های ایستاده چیست ؟

برای خرید رک ایستاده باید توجه زیادی به ابعاد رک مناسب شبکه خود داشته باشید. کیفیت و استحکام بدنه ی رک باید در سطح بالایی باشد. چنانچه رک دارای بدنه ضعیفی باشد ، در زمان قرارگیری تجهیزاتی با وزن بالا دچار مشکل می شود. لذا در سریعترین زمان ، عملکرد مطلوب خود را از دست می دهد.

رک ایستاده باید بر اساس استانداردها ساخته شده باشد تا دچار مشکلاتی نظیر بسته نشدن درب پس از مدتی نشود. بر روی تمامی رک های شبکه باید نوار شماره گذاری درج شده باشد تا تجهیزات را به راحتی بتوان درون آنها تعبیه نمود.

تعداد فن های موجود در رک ایستاده و برخورداری رک از سیستم های پایش علائم حرارتی ، از موارد بسیار مهمی است که در خرید رک ایستاده باید بدان توجه شود.

آماد سیستم

مجموعه آماد سیستم ، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انواع رک و جعبه های الکترونیکی و مخابراتی در کشور می باشد که محصولات باکیفیت و ارزنده ای را عرضه می کند. برای اینکه از مزایای استفاده از رک های ایستاده و دیواری و ... برخوردار شوید باید این تجهیزات را از شرکت های مجرب و حرفه ای در این زمینه خریداری نمایید. رک های تولیدی این مجموعه بر اساس استانداردهای بین المللی و با بهره گیری از برترین متریال ، تحت نظر مهندسان خبره تولید شده اند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها