شانه‌‌ساز: کمبود ماسک نداریم

کد خبر: 1007557

رئیس سازمان غذا و دارو ضمن تکذیب خبر کمبود ماسک تاکید کرد: نامه ارسالی به سرپرست وزارت صمت به منظور پیش بینی افزایش نیاز کشور و برنامه‌ریزی برای تامین ماسک در ماه‌های آینده بوده است و در حال حاضر خوشبختانه هیچ کمبودی وجود ندارد.

خبرگزاری تسنیم: محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو، ضمن تکذیب خبر کمبود ماسک تاکید کرد: نامه ارسالی به سرپرست وزارت صمت به منظور پیش بینی افزایش نیاز کشور و برنامه‌ریزی برای تامین ماسک در ماه‌های آینده بوده است و در حال حاضر خوشبختانه هیچ کمبودی وجود ندارد.

وی افزود: طی ماه‌های گذشته هیچ موردی از کمبود ماسک و کلیه اقلام مورد نیاز در مقابله با بیماری کرونا برای پرسنل درمانی، بیماران و عموم مردم مشاهده و گزارش نشده است.

معاون وزیر تاکید کرد: همانگونه که در مصاحبه تمام خبرگزاری‌‌ها با مردم در خصوص علل عدم استفاده از ماسک ملاحظه می‌شود، کمبود ماسک و حتی قیمت آن به هیچ وجه به عنوان عوامل دخیل در عدم استفاده از ماسک توسط افراد فاقد ماسک گزارش نشده است؛ لذا در متن نامه ارسالی به وزارت صمت از تلاش تمام دست اندرکاران در تامین ماسک تقدیر شده و هدف از این نامه صرفاً برنامه‌ریزی مناسب و پیش‌بینی راهکارهای لازم برای تامین هرچه بهتر ماسک و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی بوده است که این دست مکاتبات مسبوق به سابقه بوده و اگر ما توانسته‌‌ایم در شرایط تحریم‌‌های ظالمانه بهترین خدمات را به مردم بدهیم بعد از لطف و مدد الهی بدلیل فضای همدلی و برادری موجود در همکاران وزارت صمت و سایر دستگاه‌‌ها با ما و رصد مداوم و مستمر مشکلات و پیش‌بینی راهکارهای به هنگام بوده، که در متن و محتوای نامه فوق الذکر مطابق روال قبل به آن پرداخته شده است.

گفتنی است پیش از این، شانه‌ساز در نامه‌‌ای به مدرس خیابانی نوشته بود: ضمن تشکر از بذل اوامر و همکاری‌‌های حضرتعالی و باتوجه به مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر انجام امور لجستیک و تامین انواع ماسک‌‌های پزشکی توسط آن وزارتخانه و پیرو رهنمودهای وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی به اینجانب و مصوبات کمیته لجستیک مورخ 1399/4/22 در محل دفتر جنابعالی، موارد زیر را به منظور تبیین و تفکیک هرچه بهتر سیاست‌ها و راهکارهای اجرائی به استحضار می‌رساند:

1- باتوجه به وظیفه ذاتی وزارت صنعت، معدن و تجارت و تصویب نامه هیات محترم وزیران در سال جاری هر گونه تولید و تامین انواع ماسک‌‌های پزشکی مورد نیاز شهروندان محترم و همچنین مراکز درمانی، تشخیصی درمانگاه‌ها و سایر موسسات پزشکی به عهده آن وزارت بوده و این سازمان همکاری لازم جهت بررسی کیفی محصولات مربوطه را به عمل خواهد آورد.

2- میزان نیاز مراکز درمانی و تشخیصی سطح کشور اعم از دولتی، خصوصی و وابسته به سایر ارگان‌‌ها به انضمام حجم مورد نیاز جهت دپوی ماسک‌‌های پزشکی در شرایط فعالی حداقل حدود 2 میلیون عدد در روز برآورد می‌‌شود که می‌‌بایست این نیاز از محل تولیدات دارای پروانه ساخت و کد IRC از سازمان غذا و دارو تامین گردد. لذا همکاری مدیران محترم آن وزارت جهت در اختیار قرار گرفتن این حجم از نیاز با قیمت مناسب و توزیع آن با مدیریت سازمان غذا و دارو مورد نظر است و در صورت افزایش نیاز مجددا اعلام می‌شود.

٣- مستدعی است با توجه به وظیفه ذاتی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان وزارت صمت و دستور اخیر رئیس جمهور محترم مبنی بر تعدیل قیمت‌‌ها در تاریخ 1399/4/17 مسؤولیت نرخ گذاری، توزیع و عرضه ماسک‌‌های پزشکی در سطح جامعه و همچنین در داروخانه‌های سراسر کشور و در دسترس بودن این محصولات با حداقل قیمت مدنظر قرار گیرد. همچنین با توجه به شبهات مطرح شده در خصوص احتمال گرانفروشی و لزوم اعمال نظارت بر قیمت انواع ماسک در کلیه اماکن واز جمله داروخانه‌‌ها این سازمان آماده همکاری نزدیک با سازمان تعزیرات حکومتی در این امر مهم است.

4- با توجه به نارضایتی تولیدکنندگان از تامین مواد اولیه ماسک که منجر به عدم تامین به موقع نیاز مراکز درمانی شده است، خواهشمند است دستور فرمائید تامین مواد اولیه تولید ماسک نظیر پارچه‌‌های اسپان باند و ملت بلون به میزان مورد نیاز و متناسب با ظرفیت تولیدات صنعتی توسط آن وزارت محترم با نظارت دقیق و هماهنگ با توزیع و فروش در شرکت‌‌ها به موقع و به میزان کافی صورت پذیرد و شرکت های دارای مجوز و کد IRC از وزارت بهداشت در اولویت قرار گیرد.

بدیهی است این وزارت نیز در نظارت بر شبکه توزیع با وزارت صمت همراهی خواهد کرد.

در پایان یادآور می‌شود در هفته‌‌های اخیر به دلیل عدم تامین مواد اولیه ماسک‌‌های پزشکی، چند نرخی بودن این محصولات و عدم ساماندهی مناسب شبکه توزیع آنها برخی از مراکز درمانی و با مناطق با کمبود ماسک روبرو شده‌‌اند که انشالله با مدیریت جنابعالی و بهینه سازی روال‌‌های قبلی شاهد رضایت بیش از پیش هموطنان عزیزمان باشیم.

شانه‌‌ساز: کمبود ماسک نداریم

شانه‌‌ساز: کمبود ماسک نداریم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت