ویروس کرونا چند روز روی اسکناس‌ها می‌ماند؟

کد خبر: 1011140

دانشکده بهداشت و مؤسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه تهران درباره میزان ماندگاری ویروس کرونا روی کاغذ‌ها و نحوه پاکسازی کتاب‌ها از ویروس کرونا توصیه‌هایی ارائه کرد.

خبرگزاری تسنیم: ایمن و پاکیزه نگه داشتن کتاب‌ها و متعلقات مرتبط به آن‌ها از الزاماتی است که افراد باید آن را رعایت کنند، اما با توجه به ساختار و جنس کتاب و کاغذ‌های مختلف و آسیب‌پذیر بودن آن‌ها در مقابل مواد ضدعفونی کننده، سؤال اینجاست که چه روش‌هایی برای ضدعفونی این مواد وجود دارد.

بر اساس شواهد بررسی شده، نخستین و بهترین روش ضدعفونی کردن اشیای کاغذی، قرنطینه کردن آن‌ها است. مطالعه‌ای که درباره ماندگاری ویروس کرونا بر سطح اجسام مختلف انجام شد، نشان داد که این ویروس به مدت ۲۴ ساعت روی سطوح مقوایی و به مدت ۷۲ ساعت روی سطوح پلاستیکی فعال می‌ماند.

بر اساس این مطالعه، زمان قرنطینه مناسب برای محصولات کاغذی یا مقوایی ساده حداقل ۲۴ ساعت و برای کتاب‌های پوشیده از پلی استر یا سایر پلاستیک‌ها و همچنین مواد پلاستیکی مانند CD و دی وی دی، ۷۲ ساعت است. یکی از محققین مرکز کنترل بیماری‌های امریکا نیز با تایید این موضوع، عنوان می‌کند: "در مورد محصولات کاغذی، ما واقعاً نگران نیستیم و نیازی به یافتن راه‌های ضد عفونی کردن این مواد نیست. اگر واقعاً نگران این موضوع هستید، می‌توانید ۲۴ ساعت کتاب را در گوشه‌ای از خانه قرار داده و بعد به آن دست بزنید". البته مطالعات نشان می‌دهند زمان ماندگاری ویروس کرونا روی اسکناس چهار روز است.

یکی دیگر از روش‌های ضدعفونی کتاب ها، تمیز کردن آن‌ها است؛ در این خصوص، بهتر است از یک پارچه میکرو فیبر استفاده شود. استفاده از دستمال مرطوب ضدعفونی کننده روی سطح این اشیا نیز می‌تواند اثربخش باشد. با این روش ها، اشیای کاغذی آسیب نمی‌بینند. در مطالعه‌ای دیگر، راهکار‌های زیر برای استفاده ایمن از کتاب و کتابخانه توصیه می‌شود:

اگر بیمار هستید، تا زمانی که علائم شما از بین نرفته است، کتاب‌های خود را به اشتراک نگذارید.

اگر آشنایان شما بیمار هستند، آن‌ها را در منزل/کتابخانه تان نپذیرید.

هر بار که از کتابخانه استفاده می‌کنید، دست‌های خود را بشویید یا از ضدعفونی کننده دستی استفاده کنید.

با دیگران برای بررسی کتاب‌ها و مطالعه آنها، در کتابخانه جمع نشوید. رعایت فاصله فیزیکی برای کنترل گسترش و سرعت کرونا ویروس بسیار مهم است.

جمع بندی شواهد بررسی شده نشان می‌دهند که قرنطینه کردن کتاب‌ها (نگه داشتن کتاب‌ها در گوشه‌ای دور از دسترس در خانه) و سایر اشیای مشابه به مدت ۷۲ ساعت، ایمن‌ترین و موثرترین روش ضدعفونی کردن آن‌ها است. در صورت تمایل به تمیز کردن کتاب ها، استفاده از پارچه میکرو فیبر پیشنهاد می‌شود. با توجه به طولانی‌تر بودن زمان ماندگاری ویروس روی اسکناس، بهتر است از روش‌های دریافت و پرداخت غیرنقدی استفاده کرده و یا در صورت لزوم، روش‌های ضدعفونی با دستمال آغشته به الکل را جایگزین کنید.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت