۵ سرطان شایع بین ایرانیان/۸۰ درصد ایرانیان ورزش نمی‌کنند

کد خبر: 1015705

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه میزان بروز سرطان در مردان و زنان ایرانی از کل دنیا و کشورهای منطقه، کمتر است گفت: سرطان پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده، پنج سرطان شایع در بین ایرانیان است.

۵ سرطان شایع بین ایرانیان/۸۰ درصد ایرانیان ورزش نمی‌کنند

خبرگزاری تسنیم: دکتر رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری و نایب‌رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت در مراسم رونمایی از سامانه یکپارچه مدیریت اطلاعات سرطان، در خصوص وضعیت شیوع سرطان در ایران و جهان، گفت: امروزه با ثبت اطلاعات سرطان و راه‌اندازی سامانه یکپارچه اطلاعات سرطان، اطلاعاتمان در خصوص بیماری سرطان دقیق‌تر است. بر اساس آمار، میزان بروز سرطان در مردان و زنان ایرانی از کل دنیا و کشورهای منطقه، کمتر است. در کشورهای دنیا، میزان بروز سرطان در مردان 219 سرطان در هر 100 هزار نفر و در زنان 198 سرطان در هر 100 هزار نفر است، درحالی‌که این عدد در ایران در مردان و زنان به ترتیب 155 و 128 نفر به ازای هر یک‌صد هزار نفر است. به‌طورکلی، شیوع سرطان در ایران از متوسط دنیا کمتر است.

نایب‌رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت در خصوص شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان و زنان ایرانی، خاطرنشان کرد: سرطان پروستات، پوست، معده، روده بزرگ و مثانه شایع‌ترین سرطان‌ها در میان مردان و سرطان پستان، روده بزرگ، تیروئید، پوست و معده، پنج سرطان شایع در بین زنان ایرانی است و چنانچه هر دو جنس را باهم در نظر بگیریم، سرطان پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده، پنج سرطان شایع در بین ایرانیان است. اینکه بدانیم کدام سرطان‌ها در کشور از شیوع بیشتری برخوردار است، بسیار مهم است، چراکه می‌توان برای کاهش آمار آن‌ها برنامه‌ریزی و اقدام کرد.

وی درباره عوامل ایجاد سرطان‌ها و راهکار مدیریت و کنترل آن‌ها، بیان کرد: اینکه چطور می‌توان در میزان بروز سرطان‌ها تغییر ایجاد کرد به عوامل محیطی مؤثر بر سرطان‌ها و شیوه زندگی افراد مربوط است. سرطان‌ها، دومین عامل مرگ‌ومیر در جهان

ملک‌زاده تأکید کرد: طبق آمار، بعد از سکته‌های قلبی و مغزی و بیماری‌های قلبی و عروقی که عامل 43 درصد از مرگ‌ومیرها و ناتوانی‌ها در کشور است، 16 درصد از مرگ‌ومیر‌ها در سطح جهان ناشی از سرطان‌ها بوده و سرطان‌ها به‌عنوان دومین عامل مرگ‌ومیر در جهان شناخته می‌شوند. نیمی از سرطان‌ها قابل‌درمان است

وی در خصوص میزان بروز، مرگ‌ومیر و بهبودی ناشی از سرطان در ایران و جهان، گفت: میزان بروز سرطان در جهان 20 درصد و در ایران 14 درصد است، مرگ‌ومیر ناشی از آن در جهان، 10 درصد و در ایران، 7 درصد است، اما میزان بهبودی آماری 50 درصدی را به خود اختصاص داده است، یعنی تقریباً می‌توان نیمی از سرطان‌ها را بهبود بخشید و این موضوع ناشی از پیشرفت‌های علمی و پزشکی در کشورمان است که امیدواریم در سال‌های آینده بتوانیم درصد بیشتری را به این آمار بیفزاییم.

وی درباره وضعیت سرطان‌ها در 20 سال آینده در ایران، گفت: چنانچه با روند فعلی پیش رویم، پیش‌بینی می‌شود که میزان سرطان‌ها در ایران در 20 سال آینده نسبت به سایر کشورها افزایش بیشتری داشته باشد و این موضوع به افزایش طول عمر ایرانیان، شیوه غلط زندگی، چاقی، آلودگی‌های محیطی و عادات نادرست مربوط است.

وی با بیان اینکه امید به زندگی ایرانیان نسبت به متوسط جهانی بیشتر است، گفت: در سال 2017 امید به زندگی در دنیا 72 و در ایران 76 سال بوده است. البته جمعیت بالای 65 سال در ایران سالانه افزایش پیدا کرده و به همین دلیل، میزان سرطان‌ها نیز افزایش داشته است. 80 درصد ایرانیان ورزش نمی‌کنند

ملک‌زاده، عدم مصرف میوه در پنج وعده، نداشتن تحرک بدنی کافی، افزایش وزن، کلسترول بالا، مصرف تریاک و سیگار را از جمله عواملی عنوان کرد که به شیوه زندگی غلط در ایرانیان دامن می‌زند و افزود: 80 درصد ایرانیان ورزش نمی‌کنند، 70 درصد ایرانیان اضافه وزن دارند و 55 درصد ایرانیان 50 سال به بالا، به کلسترول بالای خون مبتلا هستند.

وی با بیان اینکه 10 درصد از ایرانیان 40 سال به بالا به نوعی، تریاک مصرف می‌کنند، ادامه داد: مصرف تریاک عادت دیگری است که مخصوص ایرانیان است و متأسفانه ایرانیان بیشترین مصرف‌کنندگان تریاک در دنیا هستند. تریاک یکی از عوامل مهم سرطان‌زاست و سرطان‌زایی آن از سیگار بیشتر است. مصرف قلیان نیز عامل سرطان‌زای دیگری است که حتی دامن‌گیر زنان ایرانی نیز شده است.

نایب‌رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت اظهار کرد: برخی عوامل دیگر نیز در ایجاد سرطان‌ها نقش دارند، مانند، میزان مصرف انرژی، سرانه تولید گاز CO2 و آلودگی هوا که به تغییرات آب و هوایی در دنیا منجر می‌شود و مشکلات زیادی مانند همین بیماری سرطان را برای بشر به وجود می‌آورد.

ملک‌زاده بیان کرد: امروزه سرطان در ایران و جهان به‌عنوان یک بیماری پرهزینه شناخته‌شده است؛ طبق آمار، دو سوم افراد برای درمان این بیماری از نظر اقتصادی دچار هزینه کمرشکن می‌شوند.

وی تصریح کرد: برنامه ملی مدیریت سرطان به‌عنوان برنامه‌ای است که برای پیشگیری و درمان سرطان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این یک برنامه کلیدی برای موفقیت در درمان سرطان است که طی 6 الی هفت سال گذشته برای به ثمر رسیدن آن، تلاش‌های زیاده شده است. بر این اساس، پیشگیری، تشخیص زود هنگام و درمان سرطان مهم‌ترین ویژگی این برنامه است.

نایب‌رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت، تأکید کرد: بخش مهم برنامه ملی مدیریت سرطان، مدیریت نظام اطلاعاتی و ثبت سرطان است. آمار و ارقامی که در ابتدای صحبت‌ها اعلام شد، بر اساس همین نظام ثبت سرطان برآورد شده است. این برنامه 100 درصد کشور را پوشش می‌دهد و روند سرطان‌ها را در نقطه نقطه کشور مانیتور می‌کند تا بتوانیم برای پیشگیری از سرطان‌ها، برنامه‌ریزی‌های پیشگیرانه داشته باشیم. تهیه نسخه الکترونیک سرطان

وی در پایان گفت: در این راستا، دبیرخانه ملی سرطان تشکیل شده و نظام اطلاعات دقیق سرطان برای کشور تهیه شده و به صورت آنلاین در اختیار همه قرار خواهد گرفت تا محققین برای اقدامات از آن‌ها استفاده کنند. همچنین، داشبورد اطلاعات سرطان از ابتدای مهر در اختیار سیاست‌گذاران و محققین کشور قرار گرفته و نسخه الکترونیک سرطان از مهرماه به صورت آزمایشی و بعد به صورت سراسری تهیه و منتشر می‌شود. چراکه بسیاری از اقدامات از جمله فرهنگسازی، پیشگیری و آموزش‌ها در سیستم الکترونیکی با سهولت بیشتری قابل اجرا است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها