واردات واکسن آنفلوآنزا به مشکل تحریم خورد

کد خبر: 1021410

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: باید اصل را بر این بگذاریم که کل کشور در شرایط قرمز کرونا است و حداکثر فاصله بین نمازگزاران رعایت شود تا بتوانیم مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه را برگزار کنیم.

واردات واکسن آنفلوآنزا به مشکل تحریم خورد
خبرگزاری ایسنا: سعید نمکی روز سه شنبه در نشست با حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه افزود: اگر در شهری مدرسه باز شده و پروتکل سختگیرانه اعمال می‌شود، باید پروتکل سختگیرانه تعریف شده و همه کشور را در شرایط قرمز کرونا در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: در حال رفتن به سمت فصل سرما هستیم و فضای باز ممکن است در برخی استان‌ها ممکن نباشد و راهی جز استفاده از فضای بسته و مسقف نداریم و باید برای این موضوع هم پروتکلی تهیه شود.

شاهد خیز بیماری در بسیاری از استان‌ها هستیم

نمکی بیان کرد: گاهی شرمسار همکارانم می‌شویم که به دلیل عدم رعایت گروه اندکی، اکثریت افراد جامعه به زحمت می‌افتند. امسال یکی از کم نظیرترین مراسم محرم را برگزار کردیم، اما گروهی با وجود تمنای ما، به سفر رفتند و حالا در بسیاری از استان‌ها خیز جدید بیماری را شاهد هستیم. بروز خیز جدید بیماری کرونا در کشور باعث ایجاد زحمت می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از سخت‌ترین روزهای زندگی من این بود که باید تصمیم می‌گرفتیم که مسجد، نماز جمعه یا اماکن متبرکه را تعطیل می‌کردیم. من از کودکی پذیرفته بودم که هم متولی مسجد محل باشم و هم تحصیل کنم. در سوز کویر با دوچرخه می‌رفتم که بخاری نفتی مسجد را روشن کنم تا مسجد هنگام نماز گرم باشد. از کودکی عشق و علاقه پدر و مادرم را برای زیارت امام رضا (ع) مشاهده کرده بودم. حالا باید راه را برای زیارت عشاق اهل بیت می‌بستیم و این خیلی دشوار بود. این دشواری به علت توجیه افکار عمومی و برخی مقاومت‌ها وجود داشت. مقام معظم رهبری با خردمندی به ما در این مسیر کمک کردند. ملت ایران و آینده این سرزمین مدیون این خردمندی هستند.

دنیا در حال شطرنج بازی کردن با کروناست

وزیر بهداشت اظهار کرد: ویروس کرونا بسیار عجیب است. این ویروس جدید، کار زیادی دست خلقت و طبیعت داده و با هیچ کدام از اجدادش شباهت ندارد. دنیا در حال شطرنج بازی کردن با ویروس کروناست. نه من و نه دبیرکل سازمان جهانی بهداشت نمی‌دانیم که یک ماه یا شش ماه یا یک سال دیگر با این ویروس چطور باید رفتار کنیم. در نتیجه برنامه ریزی‌های ما در کوتاه مدت و میان مدت باید انعطاف پذیر باشد.

وی افزود: ویروس کرونا بسیار پیچیده و متغیر است و هیچکس در دنیا نمی‌تواند ادعا کند این ویروس را خوب شناخته و واکسن موثری برای آن تهیه کرده یا داروی بسیار موثری را ساخته یا می‌داند که انتهای این راه کجاست. تنها نتیجه قطعی درباره ویروس کرونا این است که هرچقدر فاصله گذاری‌ها را رعایت کنیم، از گزند ویروس کرونا در امان خواهیم بود. همه جهان متوجه شده‌اند که به هر نسبتی این موارد را رعایت نکنیم، به شکل صعودی آسیب می‌بینیم.

نمکی گفت: دین و فرهنگ یکی از سپرهای مهم و موثر برای جلوگیری از امراض روحی و جسمی است و نباید از سرمایه دین و اعتقاد در نظام سلامت بی بهره باشیم. زیرا یکی از آشفتگی‌های جوامع، آشفتگی‌های روحی و روانی است.

مقابله با کرونا در اوج تحریم‌ها

وزیر بهداشت بیان کرد: دشمنانی داریم که در عین خشونت، همه امکانات خود را به کار گرفته‌اند تا از ما یک مجموعه بی خرد نشان بدهند. دنیا نشسته تا ببیند نظام جمهوری اسلامی ایران در اوج تحریم‌ها با این پدیده کرونا چه خواهد کرد. در اوج تحریم‌ها فکر می‌کردند که بیماران ما پشت در بیمارستان‌ها خواهند ماند. دشمنان همه راه‌ها را بر ما بسته‌اند.

علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز در این نشست گفت: برگزاری نماز جمعه رتبه اول کشور را در رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دارد و حتی تاکنون یک گزارش مبنی بر برگزاری مراسم نماز جمعه با مشکل نداشتیم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها