ممنوعیت تردد شبانه در شهر‌های نارنجی

کد خبر: 1036971

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به تصویب منع تردد شبانه در شهر‌های دارای وضعیت قرمز گفت: پیش‌بینی‌هایی که سازمان‌های جهانی درباره روند بیماری کرونا در کشور ما داشتند درست از آب درنیامد، زیرا روند خود را تغییر دادیم.

خبرگزاری تسنیم: علیرضا رئیسی در حاشیه چهل و هفتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: آخرین روند بیماری کرونا در این جلسه گزارش شد و با توجه به اینکه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در یک ماه گذشته به بالای ۸۵ درصد رسیده، از ۱۶۰ شهری که در وضعیت قرمز بودند تنها ۶۴ شهر در وضع قرمز باقی مانده‌اند، ۲۷۸ شهر در وضع نارنجی و ۱۰۶ شهر در وضعیت زرد قرار دارند؛ از ۶۴ شهر، ۱۱ شهر روند نزولی کندی دارند و فقط ۷ شهر روند صعودی دارند.

وی افزود: عمده شهرستان‌هایی که روند کرونا در آن‌ها ثابت یا صعودی است استان‌های شمالی کشور مانند گلستان، گیلان، مازندران، قزوین، اردبیل هستند.

رئیسی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی‌هایی که سازمان‌های جهانی درباره روند بیماری در کشور ما داشتند درست از آب درنیامد، زیرا روند خود را تغییر دادیم و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و رعایت پروتکل‌ها باعث کاهش روند کرونا در کشور شد؛ اگر مداخلات موثر و به موقع و همکاری مردم صورت بگیرد روند کاهشی را شاهد خواهیم بود.

وی با بیان این که این تغییر وضعیت هشدار ناپایدار و وابسته به میزان رعایت پروتکل‌هاست، هشدار داد: اگر به سمت غفلت از رعایت پروتکل‌ها حرکت کنیم، شهر‌ها دوباره قرمز خواهد شد و مجبوریم دوباره محدودیت‌هایی را اعمال کنیم.

رئیسی درباره وضعیت بیماری کرونا تهران تصریح کرد: وضعیت تهران به رنگ نارنجی برگشته است، اما بسیار شکننده است و اگر رعایت پروتکل‌ها در هفته‌های آتی جدی گرفته نشود ممکن است دوباره وضعیت تهران به قرمز تبدیل شود و مجبور به اعمال محدودیت شویم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان داشت: امروز دو مصوبه در ستاد ملی کرونا مطرح شد، مصوبه اول منع تردد از ساعت ۹ شب تا چهار صبح در شهر‌های قرمز و نارنجی است، در ۲۷۸ شهری که نارنجی هستند منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح اعمال خواهد شد؛ دورهمی‌های خانوادگی تا ۵۱ درصد عامل انتشاری بیماری هستند و منع تردد شبانه برای تأکید بر پرهیز از برگزاری مهمانی‌های خانوادگی است.

وی ادامه داد: مصوبه دیگر همراه داشتن کارت ملی است، در ۶ روز گذشته، ۶۴۰۰ نفر از افرادی که کرونامثبت بودند برای سوار شدن به هواپیما، قطار، اتوبوس و تاکسی اقدام کرده بودند که از سوار شدن آن‌ها به وسایل حمل و نقل عمومی جلوگیری شد.

رئیسی یادآور شد: فعالیت پاساژ‌ها و بازار‌های سرباز و سرپوشیده، مراکز خرید و فروش بزرگ، بازار‌ها و نمایشگاه‌های فروش خودرو، باشگاه‌های ورزشی، آرایشگاه‌های مردانه، مراکز فروش لوازم آرایشی و بهداشتی، مراکز فروش فرش، موکت، لوازم خانگی، مراکز کادوفروشی و اسباب بازی فروشی، مراکز فروش انواع پوشاک، عکاسی ها، آژانس‌های مشارو املاک، خدمات چاپ دیجیتال، مراکز تهیه و طبخ غذا با پذیرش مشتری، قنادی و شیرینی پزی و آبمیوه و بستنی فروشی‌ها می‌توانند در شهر‌های نارنجی به فعالیت خود ادامه دهند، اما اگر تغییر رنگ شهر به قرمز صورت بگیرد همه این فعالیت‌ها ممنوع خواهد شد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت