ایران از چه کشور‌هایی واکسن کرونا می‌خرد؟

کد خبر: 1038819

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در صورتی که نتایج آزمایش بالینی واکسن ایرانی کرونا در دی‌ماه امسال مثبت باشد، تزریق واکسن از تیرماه سال آینده آغاز می‌شود.

خبرگزاری تسنیم: دکتر سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت امروز در حاشیه ستاد استانی مقابله با کرونای مازندران در گفتگو با خبرنگاران در ساری اظهار داشت: هم‌اکنون چهار شرکت داخلی برای تولید واکسن ایرانی کرونا فعال هستند که تولیدات یک شرکت مرحله آزمایش بالینی واکسن خود را اوایل دی ماه سال جاری شروع می‌کند.

سخنگوی وزارت بهداشت ‌افزود: در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش بالینی واکسن ایرانی، پیش‌بینی می‌شود که اوایل تیرماه سال جاری (تابستان) به‌روی افراد مشمول که گروه‌های با ریسک بالاست، استفاده شود.

لاری تصریح کرد: علاوه بر پیگیری دریافت واکسن از کواکس (یک برنامه جهانی واکسن کرونا با هدایت سازمان بهداشت جهانی) که حدود 186 کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی عضو آن هستند، از سه کشور دیگر نیز رایزنی برای خرید واکسن در دست اجراست.

معاون وزیر بهداشت کشور‌هایی را که وزارت بهداشت و درمان در حال رایزنی برای خرید واکسن کووید19 از آنهاست شامل هندوستان، روسیه و چین اعلام کرد و اظهار داشت: به‌دلیل تحریم آمریکا، مبادلات ارزی برای خرید این واکسن‌ها و حتی واریز حق مشارکت ایران در کواکس نیز با مشکل مواجه است.

‌لاری ادامه داد: وزارت بهداشت و درمان با وجود مشکلات پیشرو برای مبادلات ارزی جهت خرید واکسن، با همکاری برخی دستگاه‌ها پیگیری‌های خود را ادامه خواهد داد و در روز‌های اخیر گزارشات امیدوار‌کننده‌ای برای به نتیجه رسیدن رایزنی‌ها جهت خرید واکسن داده شد.

سخنگوی وزارت بهداشت و درمان گفت: وزارت بهداشت و درمان مصوبه قانونی و منابع ارزی مورد نیاز را برای خرید واکسن کرونا در اختیار دارد، ولی به‌دلیل تحریم تبادل ارزی این خرید تاکنون به تأخیر افتاده است.

‌لاری اضافه کرد: براساس برنامه‌ریزی در صورت خرید واکسن و حتی تولید داخلی آن، واکسن در مرحله نخست به‌روی حدود 20 درصد از جمعیت ایرانی انجام می‌شود که اولویت با گروه‌های پرخطر و سایر افرادی که در معرض خطر بالایی از ابتلا به ویروس قرار دارند خواهد بود.

وی تأکید کرد: در شرایط فعلی که تا کنون واکسن داخلی و یا حتی خرید خارجی آن به نتیجه نرسیده است، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌ها در دستور کار ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا قرار دارد و اجرای برخی محدودیت‌ها از جمله طرح شهید سلیمانی نیز برای کنترل بیماری کووید‌ــ19 در حال اجرا است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت