وزیر بهداشت: مقاومتم در برابر واردات دارو ترکش داشت

کد خبر: 1039019

خط تولید داروی ضد کرونای «رمدسیویر» توسط وزیر بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس در ساوه افتتاح شد.

خبرگزاری فارس: صبح امروز و در دوازدهمین آیین پویش «ره سلامت» ۹ پروژه سلامتی، پژوهشی و فناوری با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر بهداشت درمان و آموزش کشور در هفت دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور افتتاح شد.

افتتاح خط تولید داروی رمدسیویر در شرکت روناک دارو واقع در شهرصنعتی کاوه شهرستان ساوه که بعنوان داروی ضدویروسی درمان کرونا شناخته می‌شود، از مهمترین پروژه‌هایی بود که امروز به بهره‌برداری رسید.

نمکی: واکسن ایرانی کرونا قطعا تولید خواهد شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور یکی از دغدغه‌های وزارت بهداشت را تولید دارو‌های نیاز مردم در داخل دانست و گفت: شرکت‌های دانش بنیان و تولیدکننده‌های داخلی کمک‌های قابل توجهی در این زمینه کردند که یکی از آن‌ها همین راه اندازی خط تولید داروی رمدسیویر در ساوه است.

سعید نمکی افزود: در کشور‌های دنیا این دارو را بعنوان داروی موثر درمان کرونا قلمداد نمی‌کنند، اما معتقدیم حتی اگر بسیار کم هم تاثیر داشته باشد باید ظرفیت تولید آن در داخل فراهم باشد.

وی با تاکید بر اینکه مردم ایران نباید احساس کنند که دارو تنها برای کشور‌ها خارج و مرفه فراهم است، گفت: مردم نباید در این زمینه احساس کمبودی کنند، لذا در بحث کرونا هم نگذاشته ایم چنین موضوعی در بین مردم احساس شود ضمن اینکه ادامه این تلاش‌ها قطعا به تولید واکسن داخلی کرونا نیز منجر خواهد شد.

وزیر بهداشت با اشاره به انجام اقدامات لازم برای صدور ۸ مجوز برای تولید رمدسیویر برای شرکت‌های دارویی ادامه داد: روند صدور مجوز برای شرکت‌های دارویی و واردات دارو‌های تولید داخل به بازار باید تسریع یابد که در زمینه رمدسیویر، ساوه پیشتاز این موضوع بوده است.

نمکی بیان کرد: اولین وزیری هستم که از واردات دارو‌هایی که در داخل تولید می‌شود جلوگیری کردم که البته این مقاومت ترکش‌هایی هم داشت؛ اما تجهیزات پزشکی و دارو‌هایی که در داخل تولید شوند و رضایت مردم را در پی داشته باشد هرگز اجازه واردات نخواهیم داد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه نیز در آیین رونمایی از این دارو دانشکده علوم پزشکی ساوه را پیشرو و رو به رشد دانست و گفت: شرکت روناک دارو به عنوان یکی از شرکت‌های دارویی دانش بنیان در ساوه که در زمینه طراحی و تولید دارو‌های استراتژیک فعالیت دارد موفق شده تمامی مراحل تولید این دارو در داخل را سپری و مجوز تولید آن را اخذ کند.

مصری با اشاره به دستیابی به فرمولاسیون تولید این دارو توسط این شرکت دانش بنیان افزود: در حال حاضر تولید انلود این دارو در این شرکت با روزانه ۷۰ هزار ویال در حال انجام است.

وی با اشاره به نجات بیماران کرونایی و کاهش درد بیماران بدلیل استفاده از این دارو تصریح کرد: خوشبختانه با تلاش شرکت‌های دانش بنیان داخلی همزمان با آمریکا این دارو در ایران نیز وارد بازار مصرف شد و حتی زودتر از کشور‌های اروپایی این دارو در ایران به مرحله مصرف رسید.

مصری با تاکید بر صرفه جویی ۵۰ میلیون یورویی با تولید این دارو در داخل گفت: با وجود محدودیت‌های صادرات در محموله‌های کوچک به سه کشور ونزوئلا، عمان و عراق صادر شده و نیاز‌های داخلی را نیز تامین کرده است.

وی در ادامه به تلاش برای ایجاد پارک علم و فناوری در ساوه اشاره داشت و عنوان کرد: در حال حاضر ۶۰ هکتار زمین طی توافقی با منابع طبیعی واگذار شده و در حال رایزنی با معاونت زیست و فناوری ریاست جمهوری برای ایجاد این پارک هستیم تا شرکت‌های دارویی در بحث فناوری از رقابت عقب نمانند.

قائم مقام شرکت روناک دارو نیز گفت: این شرکت با هدف تولید محصولات دارویی خاص از سال ۸۲ فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون موفق به تولید دارو‌هایی شده است که با یک پنجم قیمت دارو‌های خارجی روانه بازار می‌شود.

محمدعلی ملکی با اشاره به تولید داروی رمدسیور بیان کرد: با توجه به اینکه داروی رمدسیور تا ۸۰ درصد در بهبود بیماران مبتلا به کرونا موثر بود ما تصمیم گرفتیم اقدام به تولید این محصول کنیم که با اتکا به پیش زمینه تکنولوژی تولید دارو‌های ضد ویروس در شرکت، بلافاصله در واحد تحقیق و توسعه بر روی تولید این محصول فعالیت‌ها را آغاز و پس از سه ماه کار تحقیقاتی و مطالعاتی به فرمولاسیون تولید داروی رمدسیور رسیدیم و امروز موفق به رونمایی از این محصول به عنوان نخستین شرکت ایرانی تولید داروی رمدسیور شدیم.

به گفته وی با تولید این دارو ایران بعد از آمریکا، چین، هندوستان چهارمین کشور تولید کننده این محصول شناخته شد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت