۷۰ درصد کرونایی‌های بالای ۶۰ سال فوت می‌کنند

کد خبر: 1046340

وزیر بهداشت گفت: ۸۸ درصد از مرگ و میر‌های کووید۱۹ در افراد بالای ۶۵ سال و دچار بیماری زمینه‌ای رخ داده است.

باشگاه خبرنگاران جوان:جلسه کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر که در تاریخ ۳۰ دی ماه سال جاری به منظور هم اندیشی در خصوص اقدامات و دستاورد‌های کارگروه‌های کمیته و تصمیم سازی در زمینه برنامه‌های آتی برگزار شد،

نمکی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ایران را کشوری پیشرو و پیشتاز در منطقه در عرصه کنترل بیماری‌های غیرواگیر دانست و تشکیل کمیته‌هایی در این خصوص را اقدامی مهم خواند که در کشور محقق شده است.

وزیر بهداشت با بیان این که جهان با طوفان بیماری‌های غیرواگیر مواجه است، گفت: سهم بیماری‌های غیر واگیر از سبد ۳۸۵ هزار مرگ سالانه در کشور قابل توجه است به طوری که فشار خون بالا به عنوان قاتل خاموش مسئول مرگ حدود نود هزار ایرانی در سال است.

وی در همین رابطه طرح بسیج ملی کنترل فشار خون را دستاوردی بزگ در کاهش بار این بیماری خواند.

نمکی افزود: رویارویی با طوفان کووید ۱۹ چند درس مهم برای نظام سلامت کل دنیا داشت و مهمتر این که مواجهه با پاندمی‌های عفونی جدید و ناشناخته بعنوان برگ‌های سیاه تاریخ جهان تکرار شدنی است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: علیرغم پیشرفت دانش علوم پزشکی هنوز ناشناخته‌های زیادی در این زمینه وجود دارد و ساختار پدافند کافی برای توسعه گسترده علوم و مواجهه با خطرات احتمالی در دسترس نیست.

وی با بیان این که توسعه زیرساخت‌های سلامت جهانی به اندازه‌ای نبوده که برای کنترل شرایط بحرانی کافی باشد، افزود: در همه گیری بیماری‌های عفونی، این بیماری‌های غیرواگیر هستند که قتل عام می‌کنند، بطوریکه ۸۸ درصد از مرگ و میر‌های کووید۱۹ در افراد بالای ۶۵ سال و دچار بیماری زمینه‌ای رخ داده است و ۱۲ درصد مابقی هم حداقل از یک فاکتور خطر غیرواگیر رنج میبرند.

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: در مواجهه با پاندمی کووید-۱۹، ارائه خدمات سلامت به بیماری‌های غیرواگیر در کل دنیا دچار اختلالات جدی شد، ولی در ایران ما با استفاده از زیرساخت‌های گسترده نظام سلامت ترمیم سریعی شکل دادیم، به عنوان مثال برنامه واکسیناسیون کشوری دچار اختلال کمی شد.

نمکی در خصوص تدوین سند جدید کشوری بیماری‌های غیرواگیر گفت: توجه به مشارکت‌های بین بخشی بسیار ضروری است و با توجه به تاثیر به سزا سبک زندگی در بیماری‌های غیرواگیر، نقش مدرسه و هدف قرار دادن خانواده در این برنامه مهم است.

وی جامعه محور کردن این سند و طرح "هر خانه یک پایگاه سلامت" و استفاده از سفیران سلامت را بسیار موثر دانست.

در ادامه این نشست باقر لاریجانی، نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر، ضمن تشریح اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر روند فزاینده تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در کشور طی سال‌های آینده را مساله‌ای جدی خواند و افزود: پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۴۰ این میزان تا عدد ۳۹۰ هزار افزایش داشته باشد.

لاریجانی هم‌زمانی بیماری‌های غیرواگیر و کووید-۱۹ را بحران سلامت دیگری خواند که با توجه به نابرابری‌ای که در همه جوامع وجود دارد بر گروه‌های مختلف اجتماعی تأثیرات متفاوتی خواهد داشت که رویکردی چند وجهی را برای مقابله با آن می‌طلبد.

لاریجانی با اشاره به این که ۶۰ درصد از افرادی که در اثر ابتلاء به کرونا ویروس جدید دچار مرگ می‌شوند، حداقل از یکی از بیماری‌های غیر واگیر رنج می‌برند، افزود: کشور‌هایی که کنترل بیماری‌های غیرواگیر را در برنامه اقدامات کووید-۱۹ وارد کرده اند، آسیب پذیری کمتری را از نظر عوارض ناشی از همه گیری گزارش داده اند. ۷۰ درصد کرونایی‌های بالای ۶۰ سال فوت می‌کنند

لاریجانی با بیان اینکه ۲۲ درصد مبتلایان به کرونا دچار بیماری قلبی، ۲۱ درصد مبتلایان دارای دیابت و ۲۷ درصد به بیماری‌های مزمن ریوی مبتلا بوده اند، عنوان کرد: ۳۰ درصد مبتلایان به کووید ۱۹ دچار بیماری زمینه‌ای بوده اند و ۳۷ درصد مرگ و میر‌ها به مبتلایان بیماری‌های غیرواگیر مربوط بوده است؛ ۷۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال که درپی ابتلا به این بیماری فوت می‌کنند، به یکی از بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا بوده اند.

لاریجانی تصریح کرد: مداخلات دولت‌ها برای کاهش عوارض ناشی از سندمی بیماری‌های غیرواگیر و کووید-۱۹ می‌بایست در دو سطح پیشگیری اولیه و ثانویه برای تقلیل اثر عوامل زمینه‌ای و اطمینان از تشخیص به موقع و مدیریت موثر همه گیری انجام شود.

نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر با اشاره به بازنویسی سند ملی بیماری‌های غیر واگیر، این اقدام را گامی مهم برای تحقق اهداف این سند خواند و ابراز امیدواری کرد بازنگری سند تا پایان بهمن تمام شود.

لاریجانی با اشاره به تلاش بسیاری از دانشگاه‌ها در راستای مدیریت بحران بیماری غیرواگیر، از همکاری انجمن‌های علمی در این حوزه خبر داد.

وی در ادامه نشست با اشاره به راه اندازی سایت جدید کمیته غیرواگیر در بهمن ماه، به مجموعه اطلاعات ارائه شده در این سایت اشاره کرد و گفت: در این سایت فعالیت همه کمیته‌ها اطلاع رسانی خواهد شد و سند‌ها و کتاب‌های مرتبط قابل دسترس خواهد بود.

وی همچنین به تعاملاتی که در این زمینه در سطوح مختلف شکل گرفته است اشاره کرد و افزود: تشکیل کمیته‌های دانشگاهی در سطوح استانی میتواند به این کمیته در زمینه مدیریت بهینه‌تر بیماری‌های غیرواگیر در کشور کمک کند و در همین خصوص ظرفیت سازی در سطوح مختلف در دستور کار قرار دارد.

وی در پایان تدوین برنامه‎ها و سیاستگزاری مبتنی بر اطلاعات معتبر را در حصول نتایج قابل توجه در پیشگیری و کنترل بیماری‎های غیرواگیر موثر خواند و اظهار کرد: بیماری‎های غیرواگیر موضوعی فرابخشی است که جلب مشارکت تمامی ذی‎نفعان را می‎طلبد.

گفتنی است در ادامه جلسه روسای کارگروه‌های مختلف کمیته ملی ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر به بحث در زمینه دستاورد‌ها و برنامه‌های آتی پرداختند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت