‌‌وزیر بهداشت: موج سخت و نفس‌گیر آنفلوانزا مهار شد‌

کد خبر: 965316

وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه با تلاش‌های همه افراد مؤثر در سیستم بهداشت و درمان، امروز موج سخت و نفس‌گیر آنفلوانزا در کشور مهار شده است.

خبرگزاری تسنیم: سعید نمکی ظهر امروز در آئین افتتاح پروژه‌های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی شاهرود، از شرایط مطلوب بهداشتی و درمانی موجود در کشور با وجود تحریم‌های ظالمانه دشمنان علیه ملت ایران، خبر داد.

وی با اشاره به شرایط خدمت‌رسانی بهداشتی و درمانی کشور با اجرای طرح تحول نظام سلامت، از این طرح به‌عنوان یکی از موفقیت‌های دولت یازدهم و دوازدهم یاد کرد و افزود: طرح جامع تحول نظام سلامت بار زیادی را از دوش بیماران صعب‌العلاج و خانواده‌های آنان برداشت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اجرای با اشاره به اینکه مرحله نخست طرح نظام سلامت در کشور اجرایی شده است عنوان کرد: توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و پیشگیرانه نخستین گام از مرحله دوم طرح تحول نظام سلامت در کشور است.

نمکی طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع را یکی از اولویت‌های مهم این وزارتخانه در آینده نزدیک برشمرد اضافه کرد: گام دوم از دومین مرحله طرح تحول نظام سلامت کشور نیز با اجرایی پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان و همچنین نظام ارجاع و پزشک خانواده محقق شده است.

وی با اشاره به توسعه همه‌جانبه بهداشت و درمان در کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی بیان کرد: کشور در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی، درگیر به‌هم‌ریختگی در شاخص‌های سلامت بود؛ به‌طوری‌که ۱۲ درصد نوزادان تازه متولدشده در کشور فوت می‌شدند؛ اما امروز این آمار به کمتر از ۱۱ نوزاد در هر یک هزار تولد رسیده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه امروز مرگ‌ومیر زنان باردار در کشور نیز به‌طور بسیار چشم‌گیری کاهش‌یافته است گفت: امسال برای نخستین بار، جمهوری اسلامی ایران توانست گواهی ریشه‌کنی سرخک را از سازمان بهداشت جهانی اخذ کند.

نمکی با اشاره به شیوع گسترده آنفلوانزا در کشور از هفته‌های اخیر تصریح کرد: خوشبختانه با تلاش‌های همه افراد مؤثر در سیستم بهداشت و درمان، امروز موج سخت و نفس‌گیر آنفلوانزا در کشور مهار شده است.

وی گسترش بیماری‌های غیر واگیر را مسئله مهم امروز بهداشت و درمان کشور دانست و افزود: امروز بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و مصدومیت‌های ناشی از سوانح که از طریق تزریق واکسن قابل پیشگیری نیست؛ وزارت بهداشت به‌تن‌هایی توان مقابله کامل با آن را ندارد و ازاین‌رو همه باید برای مقابله با این نوع بیماری‌ها همکاری کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تأثیرات مخرب فشار خون و دیابت بر سلامتی شهروندان ایرانی، گریزی هم به اجرای طرح کنترل فشار خون در کشور زد و اظهار داشت: در اجرای این طرح مشخص شد که بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ شهروند زیر ۳۰ سال ایرانی از بیماری فشار خون بالای خود بی‌خبر بودند.

نمکی با اشاره به آغاز طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» در سه استان کشور به صورت پایلوت، جامعه‌محور شدن سلامت در کشور را از جمله اهداف اجرای این طرح برشمرد.

وی کاهش نرخ رشد جمعیت در کشور را یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های موجود عنوان و با بیان اینکه احتمال رسیدن به رشد منفی جمعیت تا ۲۰ سال آینده به‌عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری مطرح است؛ بر لزوم توجه هرچه بیشتر برنامه‌ریزان و مدیران کشور برای افزایش نرخ رشد جمعیت کشور تأکید کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره به افتتاح بیش از یک هزار پروژه حوزه بهداشت و درمان در سطح کشور تا ۲۰ هفته آینده تصریح کرد: ت در این مدت به‌طور میانگین در هر هفته ۵۰ پروژه حوزه سلامت در کشور افتتاح می‌شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت