توصیه‌های پیامبر درباره بیماری‌های واگیردار در هفته‌نامه نیوزویک

کد خبر: 985540

آیا می‌دانید چه کسی به‌رعایت بهداشت و قرنطینه جدید هنگام شیوع اپیدمی توصیه کرده است؟ پیامبر اسلام محمد [ص]۱۴۰۰ سال پیش به‌آن توصیه کرده است.

خبرگزاری مهر: «کریگ کانسیدین» پژوهشگر و استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه «رایس» آمریکا در باره آموزه‌ها و توصیه‌های حضرت محمد (ص) به‌نظافت و چگونگی برخورد با اپیدمی و بیماری‌های واگیردار در گزارشی در هفته‌نامه آمریکایی «نیوزویک»، نوشت: آیا دعا به‌تن‌هایی می‌تواند جلوی یک پاندمی مانند (پاندمی) کروناویروس را بگیرد؟ حتی پیامبر محمد [ص]هم طور دیگری فکر می‌کند!

پزشکان امروز بر اجرای توصیه‌ها و آموزه‌های دین اسلام برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تاکید دارند.

شیوع بیماری کرونا، دولت‌ها و رسانه‌های مختلف را مجبور کرد تا توصیه‌های دقیق‌تری ارائه دهند و مردم جهان را برای مقابله با این ویروس که همه مردم را تهدید می‌کند، کمک کنند.

به‌دلیل شیوع بیماری کرونا، تقاضای مشاوره از متخصصان در بخش مراقبت‌های بهداشتی و دانشمندان متخصص در زمینه مطالعات بیماری‌های واگیردار افزایش یافته است.

دکتر «آنتونی فوزی» متخصص ایمونولوژی و دکتر «سانجی گوبتا» خبرنگار پزشکی، می‌گویند: با پای‌بندی به‌بهداشت و قرنطینه یا انزوای از دیگران، امید داریم تا از شیوع بیماری‌های عفونی و واگیردار جلوگیری شود؛ زیرا مؤثرترین اقدامات برای مهار شیوع ویروس کرونا به‌شمار می‌آیند.

آیا می‌دانید چه کسی به‌رعایت بهداشت و قرنطینه جدید هنگام شیوع اپیدمی توصیه کرده است؟ پیامبر اسلام محمد [ص]۱۴۰۰ سال پیش به‌آن توصیه کرده است.

اگرچه پیامبر اسلام [ص]، به‌هیچ وجه یک کارشناس سنتی در مسائل مربوط به‌بیماری‌های کشنده نیست، اما توصیه‌های خوبی برای جلوگیری و مبارزه با گسترش بیماری‌های اپیدمی مانند ویروس کرونا داشته است.

پیامبر [ص]به‌دوری کردن مبتلایان به‌بیماری‌های واگیردار از افراد سالم توصیه کرده است. همچنین مردم را به‌پای‌بندی به‌عادت‌های روزانه برای نظافت تشویق کرده است؛ زیرا نظافت می‌تواند آن‌ها را از بیماری محافظت کند.

محمد [ص]گفته است که اگر شنیدید در سرزمینی طاعون شیوع یافته است وارد آن نشوید، اما اگر طاعون در مکانی که شما در آن‌جا سکونت داشتید گسترش یافت از آن‌جا بیرون نروید و باید مبتلایان به‌بیماری‌های واگیردار را از افراد سالم جدا کرد.

پیامبر [ص]به‌مردم توصیه کرد که در صورت بیماری تلاش کنند به‌دنبال درمان پزشکی و دارویی باشند.

باوجود این‌که پیامبر اسلام [ص]گفته است که دین قانونِ جامع برای زندگی بشریت است، اما به‌تبعیت از اقدامات پیشگیرانه لازم برای تضمین ثبات و سلامت و رفاه اجتماعی تشویق کرده است.

هم‌چنین محمد [ص]انسان را به‌شدت ترغیب به‌رعایت نکات بهداشتی می‌کرد تا افراد از عفونت در امان بمانند.

به‌احادیث یا گفته‌های پیامبر [ص]توجه کنید: پاکیزگی بخشی از ایمان است. دستان خود را بشویید. نعمت غذا در شستن دست‌ها نهفته است.

محمد [ص]می‌گفت: از معالجه پزشکی استفاده کنید؛ زیرا خدا برای هر بیماری، دارویی تعیین کرده است، جز یک بیماری و آن پیری است.

روزی پیامبر [ص]متوجه بیابان‌گردی شد که بدون بستن شترِ خود آن را ترک کرد. پیامبر [ص]پرسید: چرا شتر خود را نبستی؟ آن مرد پاسخ داد: من به‌خدا توکل و اعتماد می‌کنم. پیامبر [ص]گفت: ابتدا شتر را ببند، سپس به خدا اعتماد کن.

نیوزویک (Newsweek) هفته‌نامه‌ای است که توسط مؤسسه واشینگتن‌پست در شهر نیویورک ایالات متحده از سال ۱۹۳۳ تا پایان سال ۲۰۰۰ به‌صورت چاپی و پس از آن به‌صورت آنلاین منتشر می‌شود. نیوزویک، پس از مجله تایمز، دومین هفته‌نامه آمریکایی است که قدمت آن به ۸۰ سال می‌رسد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت